Naga Markets

Złoto znajduje się na fali wznoszącej. Cena metalu osiągnęła najwyższy poziom od 6 tygodniCena złota przekroczyła dziś poziom 1830 USD, osiągając najwyższy poziom od 6 tygodni. Po czym spadła do nieco powyżej 1820 USD za uncję.

Cena złota kontynuuje wzrosty

Złoto wydaje się systematycznie drożeć od połowy grudnia z poziomu ok. 1750-1760 USD. Wydaje się, że głównym powodem podwyżek może być inflacja oraz wpływ pandemii na gospodarkę. Niepewność geopolityczna na granicy Rosji z Ukrainą mogła także wspierać notowania złota. Stany Zjednoczone, jak wynika z informacji medialnych, zobowiązały się do zdecydowanej odpowiedzi w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę.Potencjał ostatniego wzrostu cen częściowo mogły z kolei niwelować skoki wartości dolara amerykańskiego oraz rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Indeks dolara zdaje się rosnąć o 0,2 proc. w poniedziałek, odrabiając część strat z zeszłego tygodnia, podczas gdy 10-letnie obligacje zakończyły rok 2021 z największym wzrostem rentowności od 2012 r., wynosząc 1,51 proc.

Wyższe rentowności obligacji wydają się podnosić koszt alternatywny posiadania nieoprocentowanego złota, zmniejszając jego atrakcyjność. Droższy dolar może z kolei sprawiać, że złoto jest droższe dla nabywców posiadających inne waluty niż USD.

Kluczowe posiedzenie OPEC+ już jutro

Kontrakty terminowe na ropę WTI wydają się rosnąć w poniedziałek w stronę 76 dolarów za baryłkę, a rynki czekają na wtorkowe spotkanie OPEC+, na którym ma zostać podtrzymana planowana na luty podwyżka produkcji o 400 tys. baryłek dziennie, wynika z konsensusu rynkowego.

Do wzrostu cen ropy mogły przyczynić się też informacje o tym, że produkcja w Libii spadnie o 200 tys. baryłek dziennie w ciągu najbliższego tygodnia, ponieważ pracownicy próbują naprawić uszkodzony rurociąg, niecałe dwa tygodnie po zamknięciu przez milicję największego pola naftowego. Szacuje się, że wraz z utratą dostaw w wyniku zamknięcia pola Shahara, łączna produkcja w Libii spadnie o ok. 700 tys. baryłek dziennie.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here