Naga Markets

Sztabki złota Cena złotaCeny złota (XAU/USD) wzrosły we wtorek do najwyższego poziomu od połowy kwietnia, gdy dolar wciąż słabnie w związku z oczekiwaniami na mniej agresywną strategię podwyżek stóp procentowych ze strony amerykańskiego banku centralnego. To sprawiło, że żółty metal ponownie stał się bardziej atrakcyjny w oczach globalnego kapitału. Kurs XAU/USD nieznacznie wzrasta o 0,30% osiągając wysoki poziom 1942 USD za uncję.

Złoto najdroższe od 9 miesięcy! Fed wyhamuje podwyżki stóp przez recesję

Żółty kruszec zyskał prawie 120 dolarów od początku 2023 r., poparty oczekiwaniami, że Rezerwa Federalna USA może podnieść stopy procentowe tylko o 25 punktów bazowych na każdym z pierwszych dwóch posiedzeń w tym roku, po zwolnieniu tempa do 50 punktów bazowych w grudniu 2022 r.

Sygnały polityczne z nadchodzącego posiedzenia FOMC mogą albo potwierdzić ostatnie wzrosty złota, albo mocno rozczarować byki – napisał Han Tan, główny analityk rynku w Exinity.

Część analityków zwraca też uwagę, że spodziewana recesja może zmusić bank centralny USA do poluzowania zacieśniania polityki pieniężnej jeszcze w tym roku.

DOŁĄCZ DO WEBINARU. SMART SĘP POKAŻE CI JAK WYZNACZYĆ ISTOTNE CELE W TRADINGU

Jednak jeśli Fed zasygnalizuje swoją wytrwałość większą liczbą podwyżek stóp procentowych, niż obecnie przewidują rynki, może to cofnąć część rocznych wzrostów cen metalu szlachetnego i sprowadzić go z powrotem bliżej psychologicznego poziomu 1900 USD – dodano.

Szacunki dotyczące wzrostu PKB w USA w czwartym kwartale, które zostaną opublikowane w czwartek, mogą nadać ton okresowi od 31 stycznia do lutego. Chociaż złoto jest uważane za zabezpieczenie przed niepewnością gospodarczą, wyższe stopy zwykle osłabiają atrakcyjność kruszcu o zerowym oprocentowaniu.

Wszelkie oznaki słabszej gospodarki USA będą traktowane jako powód, dla którego Fed będzie mniej agresywnie zacieśniał politykę, co może wspierać złoto, które również przyjęłoby przepływy do bezpiecznych przystani – podsumował Matt Simpson, starszy analityk rynkowy w City Index.

AVA Trade
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

Srebro wzrosło o 0,5% do 23,57 USD za uncję, z kolei platyna zyskała 0,3% do 1 049 USD, a pallad o 0,5% do 1 712 USD.

Cena złota wzrosła w piątek do najwyższego od dziewięciu miesięcy poziomu w okolice 1937 USD. Ekonomiści z Commerzbanku zauważają, że popyt na złoto w Chinach spadł, co może spowodować spadek cen żółtego metalu. Tymczasem ceny srebra wzrosły o 27% od połowy października 2022 r. Ekonomiści z ANZ Banku spodziewają się dobrych wyników XAG/USD w 2023 r.

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułGorączka spekulacyjna na Wall Street z trzecim najsilniejszym “schłodzeniem” od 25 lat
Następny artykułNotowania GBP/USD tworzą formację podwójnego szczytu przy 1,2445
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.