Naga MarketsSztabki złota Cena złotaZłoto zbliżyło się do siedmioletniego szczytu po tym jak nalot USA zabił jednego z najpotężniejszych generałów Iranu, wzmagając napięcia na Bliskim Wschodzie i napędzając popyt na bezpieczne przystanie. XAUUSD zyskuje dziś ponad 1,3% wzrastając do poziomu 1 551,52 USD za uncję, osiągając tym samym najwyższy poziom od września. Z kolei kontrakty terminowe na platynę wzrosły w okolice poziomu 1000 USD za uncję i brakuje im zaledwie kilku dolarów aby dotknąć najwyższego poziomu od początku 2018 r. Również srebro i inne aktywa uznawane za bezpieczne, w tym jen i obligacje, silnie wzrastają.


Złoto po 1600 USD za uncję już w lutym 2020 r.?

Atak przeprowadzony w Bagdadzie zarządzony przez prezydenta Donalda Trumpa zabił Qassema Soleimaniego, irańskiego generała, który przewodził siłom Quds Gwardii Rewolucyjnej. Najwyższy przywódca Iranu poprzysiągł „poważny odwet”. Wiadomość ta pomogła złotu, które po odnotowaniu w 2019 r. największego rocznego zysku od prawie dekady kontynuuje aprecjację, napędzaną przez słabszego dolara, niższe realne stopy procentowe i obawy geopolityczne.

Dzisiejsze wydarzenie prawdopodobnie tylko przyniosło nieunikniony test wrześniowego szczytu. Rosnące obawy o inflację wynikające z wyższych cen surowców – ropy naftowej i żywności – w połączeniu z niepewnością geopolityczną to silny koktajl, który zmienia rynek na naszych oczach – powiedział Ole Hansen, szef strategii towarowej w Saxo Bank.

Ubiegłoroczna aprecjacja złotego kruszcu wywarła pozytywną zmianę co do nastawienia inwestorów, zgodnie z prognozami RBC Capital Markets, które przewidywały dalsze wzrosty w tym i następnym roku. Goldman Sachs Group Inc., Citigroup Inc. i UBS Group AG oczekują wzrostu do poziomu 1600 dolarów za uncję.

Według Bloomberg Intelligence styczeń jest najlepszym historycznie miesiącem dla złota, ze średnim wzrostem o 2,7% w ciągu ostatnich 20 lat. Metal zbliży się do 1600 USD już w lutym, jeśli osiągnie średni wzrost wynoszący 5,2% zanotowany w ciągu ostatnich pięciu lat.

Mimo to geopolityka zwykle nie ma trwałego wpływu na złoto, chyba że pojawią się szersze konsekwencje dla światowej gospodarki lub rynków finansowych –  powiedział Carsten Menke, analityk w Julius Baer.

Kolejną wskazówką dla inwestorów będą najbliższe informacje na temat kondycji największej gospodarki świata tj. dane produkcyjne ISM i protokoły z ostatniego spotkania w sprawie polityki Rezerwy Federalnej, które odbędzie się w piątek.

Kurs złota kontynuuje wzrosty na początku 2020 roku

Notowania XAUUSD odnotowały prawie pięcioprocentowy wzrost w zaledwie ostatnich dwóch tygodniach i ponownie znalazły się w okolicach zeszłorocznego szczytu 1556 USD do którego brakuje bardzo niewiele. Jeśli kupującym uda się przebić ten opór wówczas może dojść do kolejnej fali wzrostowej, co będzie oznaczało najwyższą cenę od kwietnia 2013 roku. Kolejny opór znajduje się dopiero na poziomie 1616 USD, co pokrywa się z prognozą Goldman Sachs. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej 1460 USD mógłby wyhamować presję popytu, jednak na ten moment taki scenariusz wydaje się być mało prawdopodobny.


Trading na profesjonalnym poziomie wymaga dostępu do prawdziwych rynków z prawdziwym brokerem.
SPRAWDŹ NAS
Kurs XAUUSD na interwale tygodniowym tradingviewcom
Kurs XAUUSD na interwale tygodniowym tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here