Naga MarketsZłoto za rok może kosztować 1000 dol. za uncję, uważa Maciej Samcik
Maciej Samcik, autor bloga Subiektywnie o finansach

Złoto w przeciągu następnych 30 lat z pewnością będzie chroniło oszczędności przed spadkiem wartości nabywczej i powinno być stałym elementem portfela, uważa Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o Finansach. Jednocześnie jest zdania, że obecna cena złota jest mocno przewartościowana, a cenny kruszec powinien oscylować w okolicach poziomu 1500 dolarów za uncję lub niżej. Nie wyklucza również spadku jego wartości w przyszłym roku do 1000 dolarów.

  • W krótkim terminie bezpiecznym portfelem zabezpieczającym częściowo przed inflacją jest pakiet lokat w mniejszych bankach plus obligacje skarbu państwa
  • Złoto w długiej perspektywie najlepiej chroni kapitał i oszczędzane pieniądze przed spadkiem wartości nabywczej, jednak w przeciągu następnych kilku miesięcy może tracić
  • Maciej Samcik po osiągnięciu przez złoto wyceny powyżej 2 tysięcy dolarów za uncję, czekał na spadki

Cena złota powinna wynosić maksymalnie 1500 dolarów za uncję, stwierdził Maciej Samcik

Dziennikarz ekonomiczny i twórca serwisu Subiektywnie o Finansach, Maciej Samcik, był gościem Piotra Gembarowskiego na antenie Comparic24.tv. W trakcie rozmowy poruszono temat spadków na giełdach z minionego tygodnia, bezpiecznych inwestycji oraz perspektyw dla rynku złota.

Według Samcika, w perspektywie kolejnych dekad, cenny kruszec jest jednym z najlepszych zabezpieczeń przed inflacją, w związku z tym powinien stanowić podstawę każdego portfela. Nie zgadza się jednak z obecnymi jego wycenami i uważa, że złoto jest mocno przewartościowane, a jego wycena powinna być o co najmniej kilkaset dolarów niższa.

Ja uważam złoto, za stały element portfela. Bardzo czekałem na moment, w którym złoto przestanie drożeć. Był moment, w którym przekroczyło 2 tysiące dolarów za uncję, wszyscy się rzucili i pojawiły się prognozy mówiące o wycenie nawet 3 tysięcy dolarów. Ja czekałem na spadki i obiektywnie rzecz biorąc traktując je jako zabezpieczenie przed inflacją, to cały czas jest przewartościowane. Gdybym miał wymyślić sobie cenę, która odzwierciedlałaby spadek wartości nabywczej pieniądza papierowego to złoto powinno kosztować 1500 dolarów za uncję lub trochę mniej – komentował Maciej Samcik. Dodawał jednocześnie, że na dzisiejsze czasy wartość 1800 dolarów za uncję będzie bardzo dobrą ceną.

Jednocześnie Samcik nie wyklucza, że złoto za rok może kosztować zaledwie 1000 dolarów za uncję, szczególnie, że podobne jego zachowanie można było obserwować 10 lat temu. Po ostatnim dużym kryzysie finansowym wycena wzrastała niemal do 2 tysięcy dolarów, a w przeciągu dwóch lat bardzo mocno spadała.

Złoto może tak sobie chodzić. Raz będzie po 3 tysiące, raz po tysiąc dolarów za uncję. Kurs złota dzisiaj nie zależy od tego, ile jest ono obiektywnie warte, tylko wyznaczają go instrumenty finansowe: ETF-y oraz papierowe złoto (…) W perspektywie 20-30 lat złoto na pewno posiada wartość – dodawał Samcik.

Autor poleca również:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here