Naga Markets

Złoto z nieudanym atakiem na 2000 dolarów. Co będzie dalej z ceną kruszcu?Ceny złota doświadczyły w poniedziałek spadku, ponieważ ceny akcji wyraźnie odbiły, zmniejszając atrakcyjność metalu jako bezpiecznej przystani. Uczestnicy rynku ocenili działania władz mające na celu złagodzenie obaw związanych z potencjalnym kryzysem w światowym systemie bankowym.

  • Ceny złota osuwały się w poniedziałek z powodu odbicia akcji, co zmniejszyło atrakcyjność metalu jako bezpiecznej przystani
  • W zeszłym tygodniu Fed zasygnalizował, że jest bliski wstrzymania dalszych podwyżek stóp procentowych
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Ceny złota spadają pośród odbicia akcji i mieszanych sygnałów z Fed

Częściowe ożywienie akcji europejskich banków, napędzane przejęciem depozytów i kredytów Silicon Valley Bank, zepchnęło złoto poniżej granicy 2000 dolarów (poziomu osiągniętego w zeszłym tygodniu). W poniedziałkowe popołudnie cena kruszcu spada o 1% do 1959 dolarów za uncję.Po pocałunku psychologicznego poziomu 2000 dol. w zeszłym tygodniu niedźwiedzie wykorzystały ten opór do ataku. Apetyt na metal szlachetny został również osłabiony przez stabilizującego się dolara i mieszane sygnały dotyczące polityki pieniężnej z Fed – powiedział Lukman Otunuga, starszy analityk w FXTM.

Notowania złota
Notowania złota

Według Otunuga złoto może skorzystać na zawirowaniach rynkowych, ponieważ oczekiwania dotyczące obniżenia stóp procentowych przez Fed w 2023 roku napędzają wzrosty. Twierdzi on, że do przekroczenia psychologicznej bariery 2000 dolarów i szczytu z marca 2022 roku potrzebny jest istotny katalizator fundamentalny, aby osiągnąć rekordowy poziom.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Prezes Minneapolis Fed Neel Kashkari ostrzegł w niedzielę, że ostatnie stresy w sektorze bankowym i możliwość późniejszego kryzysu kredytowego mogą zbliżyć USA do recesji. Urzędnicy amerykańskiej Rezerwy Federalnej stwierdzili jednak, że nie ma dowodów na to, że “stres finansowy” się nasila.

Tymczasem srebro spada o 0,85% do 23,01 dolarów za uncję, platyna oscyluje wokół poziomu odniesienia i kosztuje 984,1 dolarów, a pallad tanieje o 0,63% do 1406,00 dol.

Prognozy cen złota: czy surowiec wykorzysta wzrostowy trend bezpiecznych przystani w 2023 roku?

W pierwszej połowie marca ANZ Research podwyższył swoją prognozę cen złota, powołując się na spowolnienie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed, a także słabszego dolara. Grupa bankowa przewiduje, że pod koniec 2023 roku metal szlachetny będzie notowany na poziomie 2000 dol., a do września 2024 roku będzie to poziom 2075 dol.

Natomiast prognoza cen złota przygotowana przez TradingEconomics na dzień 22 marca przewidywała, że do końca bieżącego kwartału towar ten będzie notowany na poziomie 1844 dolarów. Modele makro serwisu oraz oczekiwania analityków widziały z kolei spadek ceny szlachetnego metalu do 1779 dolarów za 12 miesięcy.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułNiepewność dotycząca eksportu wsparciem dla cen pszenicy
Następny artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Cena Bitcoina niedługo się podwoi? MicroStrategy dokupiło kilka tysięcy BTC
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem