Naga Marketssztabki złotaInwestorzy biją na alarm z powodu rozpędzającej się inflacji, obawiając się, że ramy średniego celu inflacyjnego Fed wraz z większym naciskiem na pełne zatrudnienie mogą doprowadzić do błędu w polityce banku centralnego. Rzeczywistość jest bardziej zróżnicowana, a na horyzoncie ukazują się trzy główne scenariusze inflacyjne i ich wpływ na notowania złota, wskazuje Daniel Ghali, strateg ds. surowców w TD Securities. Z kolei eksperci z DBS Banku podkreślają, że rosnące ceny żółtego kruszcu działają na korzyść górników i firm wydobywczych. Kurs XAU/USD wzrasta drugi tydzień z rzędu oscylując na lokalnych maksimach przy poziomi 1850 USD za uncję.

  • Polityka Rezerwy Federalnej jest obecnie silnie uzależniona od poziomów inflacji
  • Żółty kruszec radzi sobie gorzej w okresach wysokiej inflacji
  • Tylko jastrzębi Fed może zanegować trend wzrostowy na rynku złota
  • Atrakcyjne wyceny i dobre bilanse sprawiają, że firmy wydobywające żółty kruszec skorzystają na wyższych cenach

Analiza cen złota: trzy scenariusze inflacyjne i ich konsekwencje – TDS

  • Inflacja nie jest przejściowa, a rynek zmusi Fed do interwencji;

Ten scenariusz wpisuje się w nasze ostatnie obawy, ponieważ rynek wymusza przyszłe podwyżki stóp procentowych, obciążając aktywa ryzykowne, wspierając ceny złota – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Inflacja nie jest przejściowa, ale Fed nie zmienia podejścia;

W tym czasie złoto ostatecznie wzrosłoby wraz z aktywami zabezpieczającymi przed inflacją, w szczególności z surowcami energetycznymi i przemysłowymi – podkreślono.

  • Inflacja jest przejściowa, a Fed nie ustaje w swoim przekazie;

W tym scenariuszu ryzyko inflacji zbliża się do szczytu, co powinno przełożyć się na osłabienie dolara, ponieważ AIT (średni cel inflacyjny) przedłuża okres nadmiernie gołębiej polityki. Powinno to wzmocnić zarówno ryzykowne, jak i rzeczywiste aktywa, w tym złoto – dodano.

TD Securities prognozuje, że inflacja ostatecznie będzie przejściowa, co maluje pozytywny obraz dla cen złota. Żółty kruszec radzi sobie gorzej w okresach wysokiej inflacji. W ocenie ekspertów tylko jastrzębi Fed może zanegować trend wzrostowy na rynku złota.

Cena złota: wzrost XAU/USD sprzyja górnikom – DBS Bank

Według strategów DBS Banku, atrakcyjne wyceny i dobre bilanse sprawiają, że firmy wydobywające żółty kruszec są sektorem, który skorzysta na wyższych cenach.

Mimo że złoto nie radziło sobie w ostatnim kwartale, uważamy, że cena powróciła do trendu wzrostowego z celem na poziomie 2000 USD. Wynika to z pozytywnej zmiany sentymentu po wzroście popytu, który wywodzi się przede wszystkim z banków centralnych – napisano w raporcie.

Trzy czynniki wpływające na ceny złota są w trakcie korekty:

invest
  • Spadek rentowności amerykańskich obligacji;
  • Osłabienie dolara amerykańskiego;
  • Zachwianie perspektyw zatrudnienia w USA.

W ocenie ekspertów papiery wartościowe związane z wydobyciem złota powinny skorzystać na wyższym popycie i cenach.

Wierzymy, że ten rok będzie wyjątkowo korzystny dla firm wydobywających złoto. Górnicy powinni być w stanie utrzymać całkowite koszty przy wyższym wolumenie produkcji pomimo zagrożeń związanych z wyższymi kosztami operacyjnymi, takimi jak płace i ceny paliw – dodano.

Firmy wydobywające złoto nadal generują dobre przepływy pieniężne, które mogą umożliwić im rozpoczęcie cykli wzrostu akcji i reinwestycji. Bilanse są dobrze zarządzane po skorygowaniu błędów, które pojawiły się we wcześniejszych latach w przepłacaniu za fuzje i przejęcia.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: theppro sklep | akcje pkn orlen prognozy | eur usd kurs | ceny akcji pgnig |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here