Naga MarketsZłoto w 2021 r. nie będzie już tak dynamicznie rosło. Kurs żółtego metalu spadnie?Ceny złota wzrosły w sierpniu do rekordowego poziomu 2,075 USD, a obawy związane z COVID-19 nie ustają. W tym samym czasie marcowy globalny selloff w prawie każdej klasie aktywów pozostał świeży w pamięci wszystkich, a wszelkie bycze sentymenty mieszały się ze zdrową dawką obaw. Stworzyło to idealną okazję dla złota jako narzędzia zabezpieczającego przed niepewnością i strachem.

  • Jaka będzie cena złota w grudniu 2020 roku oraz w 2021 r., analizuje zespół Capital.com
  • W przyszłym roku ciężko spodziewać się tak dynamicznej aprecjacji jak w roku bieżącym
  • Żółty metal obecnie od początku roku zyskuje ponad 21%

Analiza cen złota w grudniu 2020: niedźwiedzie pod kontrolą

Podróż złota w kierunku jego maksimum rozpoczęła się spektakularnym przełomem w lipcu. Jednak analiza wykresu złota pokazuje, że jego wzrost powyżej 2000 dolarów był chwilowy a nagły spadek doprowadził złoto do poziomu poniżej 1880 dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od połowy sierpnia cena złota znajdowała się w wąskim przedziale 1850-1920 dolarów. W listopadzie towar próbował przełamać się powyżej poziomu 1950 dolarów, ale rynek odrzucił ten ruch i ceny złota dryfowały w kierunku wielomiesięcznego spadku.

W ostatnich dwóch tygodniach listopada złoto straciło ok. 150 dolarów za uncję, czyli ok. 7,5 proc. całej jego wartości. Dla towaru, jakim jest złoto, jest ta zmiana godna uwagi, choć istnieją uzasadnione powody ku jego tendencji spadkowej.

Po pierwsze, sporne wybory prezydenckie w USA zostały rozstrzygnięte. Prezydent USA Donald Trump upoważnił General Services Administration do “zrobienia tego, co trzeba” i rozpoczęcia procesu transformacji, tak aby były wiceprezydent Joe Biden mógł się przygotować do objęcia władzy w Białym Domu pod koniec stycznia 2021 roku, po tym, jak w grudniu zostanie oficjalnie prezydentem-elektem.

HANDLUJ ZŁOTEM W CAPITAL.COM

Po drugie, świat dzieli zaledwie kilka kroków od przekazania szczepionki przeciwko Covid-19 dla pierwszej grupy obywateli. W związku z obawami inwestorów dotyczącymi pandemii i jej wpływu na światową gospodarkę, złoto jako bezpieczna przystań nie jest już dla inwestorów takie atrakcyjne.

Po trzecie, Dow Jones Industrial Average w listopadzie po raz pierwszy przekroczył granicę 30 000. Inwestorzy są teraz wyraźnie mniej zaniepokojeni perspektywami ekonomicznymi niż kilka miesięcy temu, licząc na więcej dobrze działających szczepionek pochodzących od firm takich jak Johnson & Johnson.

Pod koniec listopada złoto znajdowało się na tym samym poziomie, co w czerwcu. Tak więc od tego czasu wszystkie zyski z towaru zniknęły. Może jednak pojawić się promyk nadziei na wsparcie wzrostowej prognozy cen złota, gdyż wskaźnik względnej siły nabywczej (RSI) po raz pierwszy od września spadł poniżej 30.

Capital.com
Capital.com - skorzystaj z rozwiązań sztucznej inteligencji do analizowania Twojego tradingu! SPRAWDŹ NAS

Kluczowe poziomy dla złota

Niektóre z kluczowych aspektów analizy technicznej cen złota mogłyby pomóc inwestorom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji. Analiza złota wskazuje na poniżej opisane poziomy cenowe.

W czasie pisania złoto oscylowało poniżej pierwszego poziomu wsparcia 1800 dolarów. Krótkoterminowa prognoza ceny złota skłania się bardziej ku minusowi i złoto może wkrótce długoterminowo zatrzymać się na poziomie 1745 dolarów.

Jednakże zrobienie kroku wstecz i spojrzenie na wykresy długoterminowe sugeruje, że inwestorzy nie powinni panikować. Wykres 52-tygodniowy pokazuje wyraźne odbicie od niżów marcowych, a złoto jest wciąż daleko od nich-około 400 dolarów za uncję.

Analiza handlu złotem

Analizując działania związane z cenami złota w 2020 r., bardziej istotne jest określenie grudniowej prognozy cen złota niż prognozy dla dłuższych ram czasowych.

Metal szlachetny został wyprzedany poniżej 1500 dolarów wraz z prawie każdą inną klasą aktywów, ponieważ wpływ pandemii COVID-19 z punktu widzenia zdrowotnego i ekonomicznego stał się oczywisty dla świata.

Szybkie i gwałtowne odbicie pomogło wypchnąć złoto do około 1650 dolarów za uncję w ciągu kilku tygodni od osiągnięcia przez nie lokalnych minimów. W pierwszych miesiącach lata towar ten osiągał cenę od 1650 do 1760 dolarów, po czym wyraźnie nabrał siły.

Na podstawie tych poziomów, bardzo agresywni traderzy i inwestorzy mogą kupować złoto na obecnych poziomach, a pod koniec czerwca nieśmiało postawić stop loss na poziomie $1760. Ten poziom pokrywa się również z kwietniowym wzrostem, co sprawia, że jest to ważny obszar do obserwacji.

Ta agresywna decyzja o zakupie nie powinna być uważana za “złą” transakcję, ponieważ jest ona uzasadniona przez RSI poniżej 30. RSI dokładnie wymodelowała odbicie cen złota dwukrotnie w roku 2020, w kwietniu i wrześniu, kiedy to kierowała się na południe do kluczowego poziomu 30.

Mniej agresywni i bardziej cierpliwi traderzy i inwestorzy mogą chcieć unikać zakupów na obecnych poziomach. Zamiast tego, mogą stać się kupującymi, jeśli w grudniu 2020 roku złoto będzie oscylować w okolicy 1760 dolarów.

Prawdopodobieństwo aktywowania tego zlecenia z limitem nie jest prawdopodobne, przynajmniej w najbliższym czasie. Jednakże, jeśli rok 2020 nauczył nas czegokolwiek, to tego, że rynki mogą działać w sposób dziwny, irracjonalny i nietypowy.

Niemniej jednak inwestorzy powinni być zadowoleni z możliwości zakupu złota po cenie 1760 USD, ponieważ oferuje ona rozsądne ryzyko w stosunku do potencjalnego zysku przy stop loss na poziomie około 1660 USD.

Jeśli ceny złota będą utrzymywały się na niskim poziomie, inwestorzy mogą opuścić swoją pozycję ze stratą $100 za uncję. Tymczasem powrót do lokalnego maksimum oznaczałby zysk w wysokości około 300 dolarów za uncję. Cierpliwi inwestorzy mogą skorzystać ze współczynnika zysku do strat na poziomie trzech do jednego, jeśli poczekają, aż złoto spadnie do pożądanego przez nich poziomu, zamiast zajmować pozycję już teraz.

W krótkim filmie wideo poniżej nasz główny strateg rynkowy David Jones zagłębia się w analizę złota na grudniu 2020 r. i sugeruje, czy pozostało jeszcze jakieś miejsce na transakcję.

Wniosek: rok 2021 nie będzie jak rok 2020

Dominującym tematem przez większą część roku 2020 był COVID-19, jednak prawdopodobieństwo, że pandemia w 2021 podobnie zdominuje nagłówki gazet, maleje z dnia na dzień.

Niektórzy analitycy już teraz przewidują, że złoto wróci do poziomu 1500 dolarów, ponieważ związane z COVID-em obawy znikają wraz z informacjami odnośnie szczepionek.

Jeśli akcje nadal będą ustanawiać nowe maksima, a spadki złota będą silniejsze, będzie mógł to być silny dowód na to, że zapotrzebowanie na złoto jako bezpieczną przystań się skończyło-przynajmniej na razie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here