Naga MarketsZłoto w 2020 roku z najniższym popytem od 11 latWczorajsza przecena na globalnych rynkach akcji wywołała ucieczkę wielu inwestorów w stronę amerykańskiego dolara. USD się umocnił, co doprowadziło do dodatkowej presji spadkowej na notowania złota. Wczoraj ceny kruszcu oscylowały w rejonie 1830-1850 USD za uncję, a dzisiaj poruszają się nadal w tym przedziale, niewiele poniżej 1840 USD za uncję.

Złoto z dodatkową presją spadkową

Wczorajsza decyzja Rezerwy Federalnej oraz późniejszy komunikat ze strony tej instytucji nie zmieniły istotnie podejścia inwestorów do złota. W informacjach tych nie pojawiło się bowiem nic przełomowego: Fed utrzymał ultraniskie stopy procentowe na niezmienionym poziomie i zapowiedział kontynuację luźnej polityki monetarnej w przewidywalnej przyszłości. Biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę, takie nastawienie będzie ograniczało spadki cen złota i sprzyjało powrotowi do zwyżek, ponieważ luźna polityka monetarna przy dodatkowym wsparciu fiskalnym oznacza rosnącą presję na coraz większą inflację.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem dzisiaj pojawiły się wstępne wyliczenia World Gold Council (WGC), dotyczące popytu na złoto w całym 2020 roku. Według danych WGC, w poprzednim roku globalny popyt na złoto wyniósł 3759,6 ton, co oznacza spadek o 14% rdr oraz pierwsze zejście poniżej poziomu 4000 ton od 2009 r. W samym IV kwartale, popyt na złoto na świecie wyniósł 783,4 ton, czyli mniej o 28% rdr i najmniej od 2008 r.

Notowania złota – dane dzienne

Dla niektórych inwestorów te dane mogą być zaskakujące, zważywszy na ogromny popyt inwestycyjny, obserwowany w krajach zachodnich w poprzednim roku. Inwestorzy faktycznie były główną siłą napędową popytu. Tymczasem zupełnie inaczej wyglądała sytuacja od strony branży biżuteryjnej oraz banków centralnych – tam doszło to istotnego spadku popytu na złoto.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forum jsw | akcje jsw forum | kurs kryptowaluty | btc kurs wykres | notowania dax |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here