Naga MarketsZłoto vs Bitcoin: zestawienie tych dwóch aktywów na początku 2021 r.Wydaje się, że jest to idealny czas dla inwestorów z rynku kryptowalut, aby powiedzieć “a nie mówiłem” i zainwestować więcej pieniędzy w najpopularniejsze kryptowaluty, świętując ich triumf. Bitcoin rozpoczął rok 2021 z nowym rekordem ponad 34 000 dolarów (24 850 funtów, 27 724 euro), a analitycy pozostają optymistyczni, jeśli chodzi o dobre wyniki kryptowaluty w ciągu najbliższych 12 miesięcy i dłużej.

  • Wraz z osłabieniem się dolara amerykańskiego, Bitcoin i inne popularne kryptowaluty nadal zyskują na znaczeniu
  • W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm popularnym aktywom
  • Złoto weszło w 2021 r. z ceną około 1.950 dolarów czyli zaledwie pięć procent poniżej maksimum 2.075 dolarów z sierpnia 2020 roku

Bitcoin potroił swoją wartość w 2020 roku

Bitcoin potroił swoją wartość w 2020 roku, wykazując stały wzrost nawet wtedy, gdy rynek akcji został poważnie dotknięty pandemią Covid-19. Wraz z osłabieniem się dolara amerykańskiego, Bitcoin i inne popularne kryptowaluty nadal zyskują na znaczeniu, ponieważ tradycyjni inwestorzy chcą zdywersyfikować swój portfel i uzyskać lepszy zwrot z inwestycji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przyjęcie Bitcoina do mainstreamu jest również wspierane przez rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych. Gigant płatniczy PayPal (PYPL) uwzględnił już Bitcoina, a Rick Rieder, dyrektor inwestycyjny BlackRock ds. global fixed income, posunął się nawet do stwierdzenia, że Bitcoin może zastąpić złoto.

Analitycy JPMorgan podzielają ten pogląd, mówiąc, że przyjęcie Bitcoina przez inwestorów instytucjonalnych dopiero się rozpoczęło i dodają, że cena złota zmaleje z tego powodu w najbliższych latach.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm popularnym aktywom.

Złoto a Bitcoin: porównanie dwóch aktywów

Przez setki lat, z bezpieczną przystanią dla inwestorów najczęściej było kojarzone złoto, podczas gdy Bitcoin został wprowadzony na rynek nieco ponad dekadę temu. Jaki więc jest sens dyskusji, które z aktywów jest lepszą opcją?

Ile jest warte całe złoto na świecie? Tutaj mamy całkiem dużą różnicę. Bitcoin ma około 442 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej w momencie pisania tego artykułu. Wartość ta jest równa około 2,5 procent szacowanej wartości złota, która wynosi dziś ponad 11 bilionów dolarów.

Jednak nie wielkość ma największe znaczenie w tym starciu. Na myśl nasuwa się pytanie: ile faktycznie złoto i Bitcoin zyskały w 2020 roku? Tutaj mamy wyraźnego zwycięzcę. Bitcoin zyskał ponad 300 procent, a złoto tylko 23 procent.

Porównując złoto z Bitcoinem , powinniśmy przyjrzeć się bliżej ich wynikom.

Capitalcom

Analiza cen Bitcoina: kontynuacja niesłabnącego rajdu

Trzeciego dnia 2021 r. najpopularniejsza kryptowaluta osiągnęła nowe maksimum ceny wynoszące 34 000 dolarów, stało się to w dniu swojej dwunastej rocznicy. Cena Bitcoina wzrosła o około 4000 dolarów w ciągu zaledwie 24 godzin po tym, jak przekroczyła kamień milowy w postaci 30 000 dolarów.

W 2020 roku, w marcu, Bitcoin stracił 25 procent w obliczu pandemii koronawirusa. Jednak udało mu się wspiąć się z powrotem, przełamując historyczny poziom 20 000 dolarów pod koniec listopada. Bardzo szybko okazało się, że kryptowaluta pokazuje, że nie ma żadnych granic, po tym, jak tylko w grudniu wzrosła o 50 procent.

Złoto kontra Bitcoin

Czy Bitcoin będzie kontynuował swój rekordowy rajd w 2021 roku?
Niektórzy analitycy uważają, że ostatnie wzrosty to dopiero początek. Prognozy z listopada 2020 r. sugerują, że Bitcoin jest nadal daleki od maksimum z pozytywnymi prognozami sięgającymi od 100 000 dolarów z modelu prognozy Stick-to-Flow (S&F) do 318 000 dolarów ustalonych przez analityka Citibank Toma Fitzpatricka, który również nazwał Bitcoina “złotem XXI wieku”.

Analiza cen złota: wspinaczka do nowych rekordów

Złoto wykorzystywane jako bezpieczna przystań, zawsze odzwierciedlało stan światowej gospodarki. Mimo że gospodarka światowa stopniowo dochodzi do siebie po pandemii, ogromne stymulacje zapewniane przez rządy w końcu się wyczerpią.

Jeśli szczepionki przeciwko Covid-19 firm Pfizer-BioNTech, Moderna i innych firm farmaceutycznych okażą się skuteczne, a gospodarka ponownie się ożywi, możemy spodziewać się ponadprzeciętnego wzrostu w 2021 roku. Koniec światowego kryzysu zdrowotnego może jednak nie być tak blisko, ponieważ wirus mutuje i pojawiają się doniesienia, że szczepionki mogą być mniej skuteczne przeciwko mutacjom.

Oznacza to, że sentyment do złota pozostaje pozytywny, ponieważ strach i niepewność mogą utrzymywać się przez następne kilka lat. Drukowanie ogromnych ilości pieniądza doprowadzi ostatecznie do inflacji, a złoto skorzysta z dewaluacji walut, wchodząc na rynek byka.

Złoto weszło w 2021 r. z ceną około 1.950 dolarów, czyli zaledwie pięć procent poniżej maksimum 2.075 dolarów z sierpnia 2020 roku.

Handel teraz

Bitcoin kontra złoto: czy powinieneś inwestować w złoto czy Bitcoina?
Czy Bitcoin może zastąpić złoto? Raoul Pal, były menedżer funduszu hedgingowego Goldman Sachs powiedział: “Złoto może wzrosnąć trzy lub pięć razy w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat… Myślę, że Bitcoin może osiągnąć milion dolarów w tym samym czasie.”

Podczas gdy tradycyjnie podczas geopolitycznej i ekonomicznej niepewności widzimy fundusze zalewające aktywa takie jak srebro i złoto, skończona podaż Bitcoin’a wynosząca 21 milionów sprawia, że jest to solidny magazyn wartości i pewnego rodzaju “cyfrowe złoto”.

Według Erica Demutha dyrektora generalnego Bitpandy, który przekazał swój komentarz na temat Bitcoina do Independent:

“Widzimy go jako część zalecanej strategii alokacji dla inwestorów instytucjonalnych i banków inwestycyjnych. Podkreśla to, jak ważne stało się to aktywo w świecie inwestycji. Obecnie obserwujemy dramatyczny wzrost liczby nowych klientów detalicznych, którzy codziennie wchodzą na rynek… Bitcoin wkrótce stanie się złotem XXI wieku”

Złoto czy Bitcoin: podobieństwa i różnice…
Porównajmy Bitcoin z złotem, używając innych kryteriów, aby uzyskać pełniejszy obraz. Co z ich rzadkością i postrzeganą wartością?

Ograniczony dostęp

Zarówno złoto, jak i Bitcoin są rzadkimi zasobami. Istnieje skończona ilość Bitcoina i wszystkie 21 milionów coinów będzie w obiegu do roku 2140. Istnieje jedynie 21 milionów Bitcoinów, a z kolei w przypadku złota wciąż nie wiadomo, kiedy w całości zostanie wydobyte z ziemi.

Przejrzystość i bezpieczeństwo

Złoto posiada skuteczny system handlu i weszło w nowoczesną erę z internetowymi zleceniami tradingowymi i dostawami. Bardzo trudno jest też ssfałszować złoto i je transferować. Bitcoin jest również trudny do sfałszowania z powodu skomplikowanych algorytmów i zaszyfrowanej, zdecentralizowanej struktury.

Jednak infrastruktura zapewniająca jego bezpieczeństwo wymaga jeszcze poprawy. Przypadek Mt. Gox jest żywym przykładem na to, dlaczego Bitcoin’owi inwestorzy powinni być ostrożni. Po bankructwie popularnej giełdy prawie 460 milionów dolarów w Bitcoinach należących do jej użytkowników, zaginęło.

Wrodzona wartość

Złoto było historycznie szeroko wykorzystywane, od luksusowych przedmiotów, takich jak biżuteria, po specjalistyczne zastosowania w stomatologii, elektronice i innych. Przewiduje się, że w przyszłości popyt na nie się utrzyma.

Bitcoin, z drugiej strony, przyniósł świadomość technologii blockchainów i udowodnił swoją wartość nie tylko dla celów inwestycyjnych. Kryptowaluta jest również wykorzystywana jako narzędzie dla osób bez dostępu do infrastruktury bankowej i tradycyjnych środków finansowych, takich jak kredyty.

Dzięki Bitcoinom osoby te mogą rozliczać się na całym świecie prawie bez żadnych opłat. Jest możliwe, że inne krypto-waluty również skorzystają z tej możliwości, ale teraz Bitcoin jest liderem.

Zmienność

Kolejną rzeczą do rozważenia jest zmienność. Podczas gdy traderzy zazwyczaj ją uwielbiają, inwestorzy mają tendencję do nienawidzenia jej. Czy Bitcoin stał się wystarczająco rozwiniętym aktywem, aby zakwalifikować go jako bezpieczną przystań?

Teraz, mimo że jesteśmy na najwyższym poziomie, Bitcoin nadal jest instrumentem niestabilnym. W 2018 roku spadł do 4000 dolarów po osiągnięciu prawie 20 000 dolarów, co oznacza 80% spadek w ciągu roku. W 2020 roku zaobserwowaliśmy 300-procentowy wzrost.

Ten rodzaj zmienności jest prawdopodobnie bardziej odpowiedni dla krótko- i średnioterminowych transakcji niż dla inwestycji długoterminowych. Z drugiej strony, złoto oferuje bardziej ograniczoną zmienność, ale rok 2020 był nadal bardzo niestabilny według jego standardów.

Złoto kontra Bitcoin

Podczas gdy Bitcoin może zaoferować większe zyski, jego zmienność sprawia, że trudniej jest niezawodnie znaleźć dobre punkty wejścia. To sprawia, że Bitcoin jest dobrym aktywem do handlu, a nie do inwestowania. Bitcoinem należy handlować z pełnym zestawem narzędzi do zarządzania ryzykiem.

Czy Bitcoin przejmie udział złota w światowych inwestycjach i nadal będzie rósł? Czas pokaże, ale na pewno możemy przewidzieć większą zmienność Bitcoina na przyszłość, z dużym zyskiem, jeśli nowi gracze wciąż będą wchodzić na rynek.

Jeśli chcesz osiągnąć szybki zysk, Bitcoin może być czymś do odpowiednim do trade’u, jeśli chcesz zdywersyfikować swój portfel i handlować na tradycyjnych bezpiecznych aktywach, złoto jest zawsze dobrym wyborem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here