Naga MarketsZłoto straciło ponad 3 proc. wartości od początku roku. Czy przyjdzie jeszcze czas na metale szlachetne?Od początku roku złoto wyrażone w dolarach amerykańskich straciło ponad 3 proc. wartości, srebro zaś ponad 7 proc. W tym czasie cena ropy naftowej wzrosła o 69 proc., a miedzi o 25 proc.

Notowania złota wciąż z problemem dotyczącym strony popytowej

Taka dysproporcja może wynikać z cyklu koniunkturalnego i potężnej ekspansji gospodarczej po kryzysie wywołanym przez COVID-19.Potężne działania stymulujące gospodarkę powoli się jednak zmniejszają, co może prowadzić do zmiany w fazie cyklu na kolejną, czyli gotówkową. Ceny surowców energetycznych czy przemysłowych mogą się ustabilizować lub zacząć spadać, ceny metali szlachetnych zaś mogą wzrosnąć na zasadzie przepływu kapitału.

Obecna sytuacja na rynku złota

Uncja złota podrożała we wtorek powyżej 1820 USD, osiągając 2-miesięczne maksima w obliczu rosnących oczekiwań inflacyjnych w połączeniu z gołębimi wypowiedziami banków centralnych.

Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w USA wzrosły do rekordowego poziomu 5,7 proc. za rok, ponieważ konsumenci nadal odczuwają skutki rosnących cen żywności i benzyny, a także wyższych czynszów i czesnego za studia – wynika z poniedziałkowej ankiety nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej.

Tymczasem Jerome Powell, prezes Fed, podkreślił w zeszłym tygodniu, że decydenci będą czekać na złagodzenie zakłóceń w łańcuchu dostaw i spowolnienie inflacji, obiecując, że będą cierpliwi przed podniesieniem stóp procentowych. Charles Evans, prezes Chicago Fed, powiedział w poniedziałek, że choć jest zaniepokojony utrzymaniem się inflacji na poziomie wyższym, niż wcześniej przewidywano, nadal uważa, że Fed nie podniesie stóp procentowych do 2023 r.

Zmiany w Fed, a wpływ na rynki

Wydaje się, że rynek zaczął rozważać możliwość zmiany na fotelu prezesa Fed. Do wyścigu o przywództwo nad najważniejszym bankiem centralnym na świecie stanęła Lael Brainard, członkini FOMC. Przez pryzmat swoich działań i wypowiedzi, może ona być uważana przez rynek za łagodniejszą w prowadzeniu polityki monetarnej niż Jerome Powell.

To z kolei może oznaczać, że gdyby faktycznie została przewodniczącą FOMC i szefową Fed, to podwyżki stóp procentowych mogłyby nie nastąpić tak szybko, jak oczekuje tego rynek. To z kolei mogłoby spowodować, że rentowności w USA nie rosłyby tak szybko, a wręcz mogłyby spaść, co również mogłoby być korzystniejsze dla metali szlachetnych.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here