Naga MarketsZłoto spadnie w 2021 r. do 1700 dolarów za uncję, uważa UBSNotowania złota w przeciągu ostatnich 12 miesięcy osuwały się o 6,7%, a konkurencje srebro w tym samym czasie rosło o 5,7%. Pomimo rosnącego cały czas popytu na żółty metal, jego ceny nie rosną tak silnie jak zakładali analitycy. Zdaniem UBS jest to spowodowane czynnikami technicznymi, wysokim kursem dolara oraz oczekiwaniami co do polityki pieniężnej USA. W swojej najnowszej projekcji ekonomiści banku zakładają, że notowania złota zakończą rok przy poziomi 1700 dol. za uncję, a w 2022 będą spadać dalej.

  • Złoto na rynku futures odbijało w lipcu o 2,5% zamykając miesiąc na poziomie 1817 dol., jednak od początku roku jest na wyraźnym minusie
  • Silny kurs dolara ma zdaniem UBS nadal blokować aprecjację złota, a żółty metal wróci do poziomów z kwietnia
  • Po przebiciu ważnego wsparcia na dołkach marcowo-kwietniowych możliwa ma być natomiast dalsza deprecjacja
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Złoto: popyt cały czas rośnie, cena surowca jednak stoi w miejscu

Światowa Rada Złota opublikowała dane dotyczące popytu w II kw. oraz całej pierwszej połowie 2021 roku z których wynika, że sprzedaż biżuterii wzrosła o 60% r/r. Popyt inwestycyjny na sztabki i monety również skoczył o 56% r/r. W rzeczywistości popyt na początku roku wyniósł 594 tony, co było najwyższym wynikiem od 2013 roku.W przypadku funduszy ETF napływy netto w wysokości 41 ton w II kw. tylko częściowo zrównoważyły odpływy z poprzedniego kwartału. W I poł. Br. odpływy z ETF-ów wyniosły 129 ton – najwięcej od 2014 roku. W 2 kw. skup złota przez banki centralne również utrzymywał się na wysokim poziomie – w II kw. napływ rezerw wyniósł 200 ton.

Dlaczego jednak ceny złota nie rosną, skoro realna rentowność amerykańskich 10-latków (nominalna rentowność minus oczekiwania inflacyjne) spadła do rekordowo niskiego poziomu -1,12%? Aby odpowiedzieć na to pytanie, UBS wskazuje na trzy czynniki:

1) czynniki techniczne, a nie fundamentalne, nadmiernie obciążają rentowności obligacji rządowych USA, tj. ostatni spadek rentowności obligacji USA nie odzwierciedla słabych perspektyw ożywienia gospodarczego w USA, co jest wzmocnione przez stosunkowo niski wskaźnik S&P VIX;

2) pozycjonowanie netto long USD odzwierciedla oczekiwanie na szerokie umocnienie kursu dolara w przyszłości (kluczowy czynnik hamujący dla złota); oraz

3) nadal oczekuje się, że Fed będzie ograniczał wydatki na początku 2022 r., pomimo ostatnich gołębich komentarzy przewodniczącego Fed Jerome’a Powella – komentują analitycy UBS w poniedziałkowym spojrzeniu na rynek złota.

Notowania złota w kierunku poziomów z marca i kwietnia?

W związku z powyższymi uważają, że ceny złota nie rosną ponieważ perspektywy dla aktywów ryzykownych są zupełnie inne niż rok temu. Podtrzymują swoją opinię, że do końca roku ceny złota powinny spaść do 1700 dolarów za uncję, a następnie w 2022 r., wraz z rozpoczęciem taperingu, kontynuować deprecjację.

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs franka wykres | biomed notowania | notowania pkn | s&p 500 | gpw azoty | aktualny kurs dolar korona islandzka | lotos akcje rekomendacje |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułAsbis z kolejną wyższą rekomendacją. DM BOŚ podwyższa wycenę do 32,40 zł
Następny artykułWig20 traci 0,1% w piątek po 15. Analiza notowań indeksu Wig-Ukraine i jego głównych składowych.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here