Naga MarketsZłoto spadło w tym tygodniu o prawie 5 procent, dolar podciął wzrost cen surowcówCeny towarów i surowców wydają się silnie spadać w trzecim tygodniu czerwca. Przyczyny? Zyskujący na wartości dolar oraz posunięcia Chin w celu złagodzenia inflacji i jastrzębie prognozy Rezerwy Federalnej, które mogły skłonić inwestorów do zamknięcia długich pozycji i sprzedaży kontraktów terminowych.

Ceny złota i miedzi odnotowały znaczne spadki w tym tygodniu

Cena miedzi, uważanej za barometr nastrojów gospodarczych, spadła w tydzień o ponad 7,5 proc., czyli najwięcej od marca 2020 r. Inne metale bazowe, jak choćby nikiel, potaniały o blisko 6 proc. Złoto spadło w tym tygodniu o prawie 5 proc., czyli najwięcej od ponad roku, a pallad potaniał o 11 proc., i to tylko w czwartek.Kontrakty terminowe na soję zmierzają ku tygodniowemu spadkowi o ponad 11 proc., największemu od siedmiu lat, i wymazują wszystkie zyski z 2021 r. Kukurydza i pszenica zmierzają ku tygodniowemu spadkowi o odpowiednio 5 proc. i 7 proc.

Dlaczego o tym piszemy? Otóż ostatnie miesiące wskazywały na silny wzrost inflacji spowodowanej głównie wzrostem kosztów, a te podnosiły m.in. coraz wyższe ceny surowców. Teraz cofnięcie cen surowców sprawia, że rosną szanse, by inflacja w danych za maj 2021 r. osiągnęła swój cykliczny szczyt.

Dolar amerykański mierzony swoim indeksem osiągnął w tym tygodniu 9-tygodniowe maksima, zbliżając się w piątek do 92 pkt. Doszło do tego po posiedzeniu FOMC, na którym decydenci Rezerwy Federalnej USA zasygnalizowali dwie podwyżki stóp procentowych do końca 2023 r., a szef Fed Jerome Powell zauważył również, że dyskusja na temat ograniczenia zakupów obligacji prawdopodobnie rozpocznie się wkrótce.

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosła do 412 tys., co jest pierwszym wzrostem od 7 tygodni. Prognozy zakładały 359 tys. nowych wniosków. Nowe prognozy banku centralnego USA wskazują na wzrost inflacji w tym roku, choć w 2022 r. presja cenowa ma zwolnić.

O ile surowce i dolar amerykański gwałtownie zareagowały na zmiany w projekcjach Fed, o tyle rynek akcji pozostaje niewzruszony. Indeks Nasdaq 100 osiągnął wręcz wczoraj nowy historyczny szczyt, a Dax czy Euro Stoxx 50 pozostają przy rekordach wszech czasów. Giełdowe byki trzymają się swoich pozycji dopóty, dopóki obowiązują ujemne realne stopy procentowe, a dwie czy trzy podwyżki stóp za dwa lata nie wydają się robić w tym momencie na nich wrażenia.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin system | prognoza btc | kurs neuca | take profit | selvita kurs | jak kupić ethereum | biomed lub akcje |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here