Naga MarketsCena złota (XAU/USD) przykuła uwagę wielu inwestorów w ostatnich miesiącach. Po osiągnięciu w sierpniu rekordowego poziomu 2063 USD za uncję, żółty metal miał trudności ze znalezieniem innego bodźca do wzrostu. Jednak perspektywy dotyczące złota pozostają pozytywne, a stratedzy w ANZ Banku utrzymują 12-miesięczny cel na poziomie 2100 USD. Tymczasem eksperci z Citibanku wskazują na poziom 1700 USD jako kluczowe wsparcie. We wtorek kurs XAU/USD odbija z lokalnych minimów i ponownie znalazł się powyżej 1800 USD.

  • Prawdopodobieństwo silnego globalnego ożywienia i wzrostu aktywów ryzykownych nadal rośnie
  • Siła na rynkach akcji spowoduje dalszą rotację inwestorów z funduszy ETF opartych na złocie w kierunku akcji
  • Żółty kruszec będzie się zmagał z przeciwnościami w perspektywie krótkoterminowej

Złoto wzrośnie do około 2100 USD w przyszłym roku – ANZ

Wraz z perspektywą znoszenia kolejnych lockdownów, prawdopodobieństwo silnego globalnego ożywienia i wzrostu aktywów ryzykownych nadal rośnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Może to trochę odbić się na atrakcyjności złota. Żółty metal tradycyjnie wykazywał dobre wyniki w słabych okresach ekonomicznych ze względu na swoje silne właściwości zabezpieczenia przed ryzykiem – napisano w raporcie.

Główne czynniki wpływające na ceny złota tj. realne stopy procentowe i dolar amerykański prawdopodobnie zapewnią wsparcie w nadchodzącym roku. Korzystając z prognoz Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych dotyczących stóp i inflacji, realne stopy powinny nadal spadać do ujemnego poziomu. Z kolei silny globalny impuls wzrostu gospodarczego na świecie powinien spowodować dalsze osłabienie dolara.

Nasz model wyceny złota sugeruje, że cena w przyszłym roku powinna wynosić około 2100 USD za uncję, zakładając, że inflacja w USA wzrośnie do 1,7%, indeks USD spadnie do 90, a rentowności 30-letnich obligacji utrzymają się na stałym poziomie około 1,6%. To powiedziawszy, zdajemy sobie sprawę z przeciwności w perspektywie krótkoterminowej – dodał.

Utrzymująca się siła na rynkach akcji prawdopodobnie spowoduje dalszą rotację inwestorów z funduszy ETF opartych na złocie w kierunku akcji.

Obniżyliśmy nasz cel dla 0–3 miesięcy do 1900 USD, jednak utrzymujemy nasz 12-miesięczny cel na poziomie 2100 USD za uncję – podkreślono.

Złoto: następne kluczowe wsparcie na 1700 USD – Citibank

Analitycy Citibanku obniżyli swoje prognozy cen złota na 2021 r. wraz z szacunkami przepływów w złotych funduszach ETF w obliczu poprawy gospodarczej w gospodarkach rozwiniętych.

Inwestycje netto w „złote” fundusze ETF osiągną poziom 800 ton w 2020 r., 75 ton mniej niż wcześniej przewidywano i o 50%  mniej w 2021 r. – wskazano w raporcie.

Eksperci dostrzegają główne wsparcie dla złota w krótkim okresie na poziomie 1700 USD. W ich ocenie wzrost cen towarów przemysłowych (np. miedzi) sugeruje rotację od aktywów niechętnych do ryzyka do aktywów obarczonych ryzykiem.

Oczekujemy ruchu powyżej 2000 USD prawdopodobnie w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy – podsumowano.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here