Naga MarketsTrwająca praktycznie od kwietnia obniżka cen złota to już ponad 15 procentowy spadek wartości kruszcu. Jednak to głownie ostatnie spadki spowodowały masowy odpływ kapitału z rynku złota oraz papierów wartościowych spółek wydobywczych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ostatnie odreagowanie cen waloru spowodowało nagłe odkupienie dużej części akcji, które jeszcze przed dwoma tygodniami były masowo wyprzedawane. 


Na rynek w ciągu ostatnich kilku dni napływają informacje o ponownym skupowaniu akcji spółek wydobywczych oraz kontraktów samego kruszcu. A wszystko za sprawą osób, które mają dostęp do informacji poufnych i doskonale wiedzą co dzieje się aktualnie na rynku. Insiderzy są zdania, że wyprzedaż ta posunęła się o wiele za daleko. W związku z tym korzystają oni z faktu, że ceny są o wiele niższe i.. wykupują własne akcje.

Obecnie jesteśmy świadkami tak zwanych “zakupów insiderskich”, czyli zakupów akcji przez osoby wtajemniczone w wolumeny obrotu i ogólnej sytuacji na rynku. Takie zakupy szczególnie widoczne są wśród niektórych młodszych producentów. Wystarczy spojrzeć na wykres aby stwierdzić, że akcje po nagłej wyprzedaży – z powrotem zostały wykupione po lepszych cenach.

Ciekawym przykładem może być Patrick Downey i jego firma Orezone Gold Corporation. Orezone to kanadyjska firma specjalizująca się w eksploracji zasobów mineralnych i rozwoju, posiadająca rekordowe wyniki w zakresie odkryć złota. Na spółce widać wyraźne obroty w momencie, kiedy złoto znacznie spadało. Wolumen na spółce można określić mianem rekordowego, ponieważ w okresie ostatniego roku podobnego zakupu nie było.

Orezone Gold Corporation (ORE:TSXV) – wykres H4

Kolejnymi przykładami korzystania aktualnie spadających cen złota oraz akcji spółek jest David Mimram oraz jego Tablo Corporation, które objęły udziały w spółce Teranga Gold – średniej wielkości producenta złota z Kanady. David Mirmram – większościowy akcjonariusz jeszcze bardziej zwiększył swoją pozycję i w ciągu ostatnich kilku dni nabył 154 850 akcji za kwotę około 550 000 dolarów kanadyjskich. Wolumen obrotu cen akcji na wykresie pokrywa się okresem z tym wymienionym powyżej – Orezonem.

Może Cię zainteresować: Co tak naprawdę rusza złotem w tym momencie?

Obserwujemy również znaczące zakupy Premier Gold od osób mających dostęp do informacji poufnych. Prezes – Ewan Downie – kupił znaczny pakiet akcji spółki w ciągu ostatnich kilku dni. W prawdzie wolumen obrotu nie jest już tak spektakularny jak w przypadku dwóch pozostałych spółek, jednak zaznaczona na wykresie średnia wolumenowa znacząco pokazuje zakup akcji.

Premier Gold Mines (PG) – wykres H4

Inwestorzy dokonali również zakupów od Roxgold. Dyrektor spółki John Knowles – jeszcze bardziej wzmocnił swoją pozycję po 15 sierpnia.

Roxgold Inc – wykres H4

Lista ta oczywiście nie jest kompletna. Wiele drugorzędnych, mniejszych firm miało to samo zjawisko: osoby mające dostęp do informacji poufnych kupowały pakiety akcji po obniżeniu ceny notowań spółek właśnie w tym okresie, kiedy złoto pikowało przed dwoma tygodniami. Co ciekawe – wielu prywatnych inwestorów odczytywało sytuację na rynku zupełnie odwrotnie: w frustracji spadających cen odwrócili się od rynku sprzedając swoje akcje. To oczywiście zrozumiałe z emocjonalnego punktu widzenia, ale czy tak duże wyprzedawanie akcji ma sens, kiedy tak zwani “smart money” kupują na tak dużym obrocie?

Zobacz również: Złoto powyżej 1200 za uncję

Powyższą sytuację można również odnieść bezpośrednio na rynek złota i pójść o krok dalej. Złoto aktualnie swoim spadkiem przetestowało szczyty z połowy 2015 oraz dołki z 2010 roku. Co prawda wsparcia oraz opory te są stosunkowo odległe, to w głowie rodzi się pytanie: czy przy obecnym skupowaniu insiderskim – ceny złota nie powinny również odreagować? Jeśli tak, być może w niedalekim czasie znów zagoszczą poziomy 1300.

Złoto – wykres D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoranek z rynkami, 29 sierpnia [NAGRANIE]
Następny artykułPoranny przegląd rynków: Kanada gotowa na ustępstwa w kwestii NAFTA
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Szczecińskiego Klubu Inwestora „Trading Club Szczecin” oraz prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynku Forex. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here