Naga MarketsSztabki złota Cena złotaCena złota (XAU/USD) odnotowała w mijającym tygodniu potężne wzrosty, które zdołały przebić psychologiczny opór 1400 USD za uncję. Tak silny wzrost umożliwił również na ustanowienie najwyższego poziomu od 2013 roku. Czy to oznacza, iż żółty kruszec wrócił do łask inwestorów w związku z coraz większym ryzykiem recesji na świecie?


Sytuacja makroekonomiczna wspiera aprecjację złota

Niewątpliwie łatwo jest obecnie znaleźć powody, by być pro-wzrostowym na rynku złota. Wszystko od gołębich banków centralnych, niepewnych wskaźników technicznych, obligacji przynoszących negatywne stopy zwrotu po obawy przed strajkiem wojskowym w związku z konfliktem między USA, a Iranem wspiera aprecjację żółtego kruszcu. Wszystkie te czynniki działają na rzecz wyższych cen surowców szczególnie złota, które jest coraz bardziej pożądane wraz z rosnącą awersją do ryzyka na świecie.

Nastąpiła dramatyczna zmiana sentymentu – powiedział Adrian Day, prezes firmy Adrian Day Asset Management z siedzibą w Annapolis.

Podczas środowej konferencji okazało się, że aż 7 członków FOMC widzi na ten rok pełne dwie obniżki stóp procentowych. Duża grupa członków Fed widząca obniżki zawiera prawdopodobnie najważniejszą osobę w całym Fed – Jerome Powella. Jak widać prawdopodobnie Powell zaczyna uginać się pod naciskami Donalda Trumpa i po części rynków finansowych. Taka sytuacja sprawiła, iż kurs złota zanotował największy wzrost w mijającym tygodniu od kwietnia 2016 r.

Analitycy z Citigroup Inc. uważają, że panujący entuzjazm na złocie powinien się przedłużyć i spowodować wzrost nawet do poziomu 1500 – 1600 USD za uncję w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Strategowie z Australijskiej i Nowo Zelandzkiej Grupy Bankowej dołączyli dziś do tej projekcji.

W dłuższej perspektywie jednym z czynników ryzyka dla rynku złota jest to, że Fed nie zastosuje się do oczekiwanych przez rynek obniżek stóp procentowych. UBS przewiduje dwie obniżki stóp w tym roku, ale rynek wycenia już trzy – powiedział Wayne Gordon, singapurski dyrektor wykonawczy ds. towarów i wymiany walut w UBS Group AG.

W ocenie eksperta za wyższe ceny złota odpowiadają następujące czynniki:

  • Rezerwa Federalna otworzyła drzwi w tym tygodniu do obniżenia stóp procentowych prowadząc do spadku kursu dolara. Banki centralne w Europie i Australii również zmieniły ton w kierunku luzowania polityki monetarnej;
  • Większa ilość rentowności obligacji staje się ujemna, co oznacza większą atrakcyjność złota w stosunku do innych aktywów;
  • Narastają napięcia geopolityczne. USA odwołały strajki wojskowe przeciwko Iranowi w czwartek wieczorem, które zostały zatwierdzone przez prezydenta Donalda Trumpa;
  • Pieniądze trafiają na rynek. Fundusze inwestujące w złoto odnotowały wzrost napływu kapitału od końca maja;
  • Banki centralne, w tym Rosja i Chiny, kontynuują zakup złota w obawie przed światowym konfliktem i recesją.

Kurs złota najwyżej od 6 lat

Notowania XAU/USD przebiły w tym tygodniu poziom 1400 USD, a pod koniec tygodnia oscylują nieznacznie poniżej tego poziomu. Najbliższym oporem jest szczyt z sierpnia 2013 roku w okolicach 1434. Jego przebicie otworzy drogę do psychologicznego oporu 1500. Z drugiej strony strefę wsparcia stanowi zakres 1357 – 1375, a główne wsparcie poziom 1300.

kurs złota w piątek 21 6 19Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here