Naga MarketsZłoto poniżej 1900 dol. Trzeci dzień spadków wywołany wzrostem dochodowości obligacjiCena złota spadła poniżej 1890 dol. za uncję częściowo w wyniku wzrostu dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. Jednocześnie jest to wsparciem dla umocnienia dolara, który wybił w górę z 33-miesięcznych minimów.

  • Cena złota spot zyskała w 2020 roku łącznie ponad 25%
  • Pandemia nie zwalnia tempa. Łączna liczba przypadków przekroczyła 88 mln
  • Sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych zdaje się deeskalować

Złoto spada już trzeci dzień

Cena złota spot w piątek rano opada o 1,27% do 1889 dol. za uncję znoszona w dół pod naporem rosnącej dochodowości amerykańskich obligacji oraz aprecjacji dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
To już trzeci dzień spadków, które zniosły notowania kruszcu z dwumiesięcznych maksimów w okolicach 1960 dol. w dół łącznie o ponad 4%.

Złoto poniżej 1900 dol. Trzeci dzień spadków wywołany wzrostem dochodowości obligacji
Notowania złota spot. Źródło: tradingview.com

Wzrost dochodowości obligacji skarbowych oznacza zmniejszenie atrakcyjności inwestycyjnej złota: obligacje wypłacają dodatkowo odsetki, a złoto nie. Co więcej, powiązana z dochodowością obligacji aprecjacja dolara ma bezpośrednie przełożenie na kurs złota, bowiem jest on denominowany w amerykańskiej walucie.

Jednocześnie brakuje sentymentów, które miałyby wywrzeć pozytywną presję na notowaniach złota. Z jednej strony, pesymistyczne perspektywy dotyczące pandemii są częściowo wpisane w cenę i na ten moment brak zdecydowanych sygnałów pogorszenia sytuacji.

Zobacz również: Ropa naftowa z pesymistycznymi prognozami na nadchodzące lata zdaniem KPMG

Z drugiej, eskalacja politycznego chaosu w Stanach Zjednoczonych, choć zaskakująca, nie jest w pełni niespodziewana. Sytuacja w Ameryce zdaje się już uspokajać. Po pewnej dawce publicznego ostracyzmu Donald Trump postanowił zaakceptować wynik wyborów i przyczynić się do pokojowego przekazania sterów nad gospodarką Joe Bidenowi.

Być może pojawienie się zapowiedzi większego pakietu stymulacji fiskalnej, a to może się stać z uwagi na świeżo zdobytą przez Demokratów większość w Senacie, wywoła tendencję do wzrostu ceny złota z uwagi na wzrost oczekiwań inflacyjnych.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Moderna Inc. poinformowała, że przygotowywana przez nią szczepionka będzie zapewniała dwuletni okres ochronny przed koronawirusem. W środę, została ona zaakceptowana przez Unię Europejską.

Tymczasem, Wielka Brytania zaakceptowała dwa nowe leki, które mogą okazać się pomocne w walce z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii. Są to sarilumab oraz tocilizumab. Wczesne próby wykazały, że środki te w połączeniu z deksametazonem mogą obniżyć śmiertelność wśród pacjentów intensywnej terapii o ponad 25%.

Wracając do obecnej sytuacji na rynku złota, wśród analityków pojawiają się głosy, że obecna przecena na rynku metali szlachetnych jest przejściowa.

– Złoto wciąż posiada potencjał do odzyskania poziomu 2000 dol. Jednak wydaje się, że może utracić ono wsparcie poprzez możliwe zmniejszenie rozmiaru pakietu skupu aktywów z rynku przez Rezerwę Federalną, jeśli dojdzie do znacznej poprawy sytuacji gospodarczej w USA w drugiej połowie roku – stwierdził Han Tan, analityk rynkowy w FXTM. – Kolejny znaczny wzrost dochodowości obligacji może wtedy wywołać dalszą utratę zeszłorocznej zwyżki złota.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here