Naga MarketsZłoto, gold, XAUUSD, comparicCeny złota wzrosły od początku roku o 20,06%, a ceny srebra o 61,81% (liczone w dolarach  na dzień 19 sierpień br). Zastanówmy się nad tym, dlaczego tak się stało i jakie są prognozy specjalistów dla cennych kruszców. Czy ich cena może nadal rosnąć?

 • Notowania złota mają na swoim koncie cztery miesiące wzrostów z rzędu i test poziomu niemal 2100 dolarów za uncję w sierpniu
 • Równie dynamiczną aprecjację obserwować można na rynku srebra, który wzrosty kontynuuje również w bieżącym miesiącu i który ocierał się o poziom 30 dolarów za uncję

Złoto

 • Aktualna cena  złota -1947 USD za uncję
 • Najwyższa cena w ostatnich 3 miesiącach – 2075 USD za uncję.
 • Najniższa cena w ostatnich 3 miesiącach -1671 USD a uncję.

Warren Buffet, jeden z najpopularniejszych inwestorów naszych czasów, za pośrednictwem swojego funduszu Berkshire Hathaway Inc., wycofał swoje inwestycje z banków i postawił na Barrick Gold Corp., mimo że przez lata unikał inwestowania w ten ceny kruszec. Cena złota, po osiągnięciu szczytów w okolicy 2075 dolarów, zaczęła spadać do poziomu 1950-2000 dolarów za uncję. Czy to dobry moment na inwestowanie w ten metal? W krótkoterminowej perspektywie może to być inwestycja niestabilna, ale przyglądając się otoczeniu, w perspektywie długoterminowej może okazać się to świetnym wyborem.

Metale szlachetne najlepiej zachowują się w otoczeniu realnych ujemnych stóp procentowych, do tego należy brać pod uwagę ogromne programy fiskalne państw, które prowadzą do osłabienia wartości pieniądza. Nie można zapominać także o tym, że ciągle grozi nam druga fala zachorowań na COVID-19 i co za tym idzie zamkniecie gospodarki.

Zastanawiacie się pewnie, w jaki sposób  może zainwestować w złoto? Istnieje kilka opcji:

 • Fizyczne złoto – najlepiej kupować jedno uncjowe monety np. Wiedeńskiego Filharmonika, Liść klonowy lub Amerykańskiego orła. Pamiętajcie o tym, że za monety w mennicy nie zapłacicie ceny ,,spot” metalu, tylko wyższą cenę, ale macie za to fizyczny dostęp do swoich oszczędności – opcja skierowana do osób, które chcą w ten sposób zabezpieczyć swój kapitał na lata.
 • ETF zabezpieczony fizycznym metalem – jeśli nie macie odpowiednio dużych środków na zakup „fizyka”, to możecie sięgnąć po ETF. Otrzymacie ekspozycję na rynek złota, ale nie będziecie mieli go fizycznie w domu. Udziały w takich funduszach zaczynają się od kilkunastu dolarów bądź euro, więc warto część swojego kapitału zabezpieczyć w ten sposób. Najlepiej wybrać PHYS (ticker).
 •  Spółka wydobywająca złoto np. Barrick Gold – zamiast kupować bezpośrednio złoto, możemy kupić udziały w spółce, która zarabia na wzroście cen złota, więc jest praktycznie z nim skorelowana. Pamiętajmy, że spółki surowcowe zaliczają się do najbardziej zmiennych i są przeznaczone raczej dla inwestorów z doświadczeniem. Mamy też do wyboru ETF, który skupuje akcje małych spółek wydobywających złoto – GDXJ (ticker).

Perspektywy wzrostu cen złota:

W mojej opinii popyt i zainteresowanie funduszami, które inwestują w złoto jest tak duże, że wywinduje to cenę kruszcu w okolicach 2500 dolarów, w 2021 roku. Jak wynika z tabeli, konsensus analityków finansowych wskazuje, że barierę tę przekroczymy już w lipcu przyszłego roku, czyli za niecały rok. Pomijając już perspektywy, złoto jest zawsze dobrym sposobem inwestowania, jako zabezpieczenie przyszłości i bezpieczna przystań. Historia zna przypadki kiedy złoto było konfiskowane w USA, ale współcześnie jest to raczej mało prawdopodobne.

Cena srebra

 • Aktualna cena  srebra – 27,13 USD za uncję
 • Najwyższa cena w ciągu 3 miesięcy – 29,88 USD za uncję
 • Najniższa cena w ciągu ostatnich 3 miesięcy- 16,75 USD za uncję

Jak możemy łatwo zaobserwować ceny srebra znajdują się już po gigantycznym wzroście i aktualnie jest na tym rynku lekka korekta. Srebro zachowuje się w nieco opóźniony sposób względem złota, dzieje się tak między innymi dlatego, że kruszec ten jest w większym stopniu zależny od popytu przemysłowego. Metal ten wykorzystywany jest w takich dziedzinach, jak: fotowoltaika, medycyna, elektronika, czyli w branżach w miarę odpornych na kryzys. Większość polskich analityków uważa, że ceny srebra w krótkim terminie mogą odreagować, ale trend średnioterminowy i długoterminowy jest dalej wzrostowy.

Notowania tego kruszcu prawdopodobnie nadal będą nadrabiać dystans do złota i podążać za nim w górę na fali korzystnych uwarunkowań fundamentalnych i technicznych: słabości amerykańskiego dolara, niepewności wywołanej pandemią, obaw o przedłużający się kryzys oraz działań banków centralnych (ultra-luźna polityka monetarna) i rządów kluczowych gospodarek świata (programy stymulacyjne) – prognozuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Od początku tego roku ETF-y zabezpieczające się fizycznym srebrem zwiększyły ilość posiadanego kruszcu o 43%. Tylko w I połowie roku zakupiły niemal 200 mln uncji, pobijając dotychczasowy rekord z 2009 roku (149 mln uncji). W połowie roku fundusze te były w posiadaniu 925 mln uncji, co stanowi ok. 14-miesięczną podaż. To właśnie srebro może w kolejnych miesiącach rosnąć bardziej dynamicznie, niż złoto. Srebro wybiło się z 6-letniego trendu bocznego i po przebiciu w lipcu bariery na poziomie 20-21 USD za uncję dąży obecnie w kierunku rekordów osiągniętych w 2011 roku, czyli do poziomów 50 USD za uncję.

Jak kupić srebro?

 • Srebro fizyczne – najlepiej jest kupować jedno uncjowe monety bulionowe, które potem będzie nam po prostu łatwiej sprzedać. Możemy to zrobić za pośrednictwem mennicyskarbowej.pl, bądź metalmarkert.eu (sam tam kupowałem).
 •  ETF zabezpieczony fizycznym metalem – PSLV (ticker) jest zabezpieczony fizycznym kruszcem w 100%.
 •  Spółki zależne od ceny srebra – na amerykańskiej giełdzie znajdziemy kopalnie srebra np. First Majestic Silver Corp.

Konsensus większości analityków i specjalistów na rynkach finansowych jest jednoznaczny – w długim i średnim terminie złoto i srebro ma rosnąć.  

Autor: Witold Konopko

Przedstawione w niniejszym opracowaniu treści posiadają wyłącznie charakter informacyjny oraz edukacyjny. Wszelkie opinie, analizy, wyceny oraz prezentowane materiały nie stanowią usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji ogólnej w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podjęte na ich podstawie, ani za potencjalnie poniesione szkody lub zyski, które mogą wynikać z bezpośredniego, czy też pośredniego wykorzystania powyższych informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here