Naga MarketsSztabki złota Cena złotaNotowania złota systematycznie wzrastają od początku roku, umacniając się ponad 20 procent. Według ekspertów z BNP Paribas kurs złota wzrośnie powyżej 1600 USD za uncję, gdyż Rezerwa Federalna rozpoczyna cykl obniżek stóp procentowych, aby zwalczyć spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA i skutki wojny handlowej z Chinami, która zmieniła dotychczasowe perspektywy i przyczyni się do znacznego wzrostu cen w nadchodzących miesiącach.


BNP Paribas podnosi prognozy cen złota

Oczekujemy, że Fed zdecyduje się na łącznie cztery obniżki o 25 punktów bazowych każda, między wrześniem, a czerwcem 2020 r. Gdy nominalne stopy zwrotu spadną wraz z każdą obniżką, realne stopy będą się zmieniać i pozostaną na ujemnym poziomie, podnosząc atrakcyjność posiadania złota – powiedział Harry Tchilinguirian, szef badań towarowych.

W tym roku złoto wzrosło w związku ze zwiększonym popytem na bezpieczne przystanie, ponieważ wojna handlowa USA-Chiny szkodzi światowemu wzrostowi gospodarczemu, co skłoniło banki centralne, w tym Fed, do przyjęcia bardziej akomodacyjnej polityki monetarnej. W lipcu Fed po raz pierwszy od ponad dekady obniżył koszty finansowania zewnętrznego i oczekuje się, że zrobi to ponownie na spotkaniu w dniach 17–18 września. W tym kontekście inwestorzy zwiększyli swoje udziały w funduszach giełdowych zabezpieczonych w złotym kruszcu.

Jest mało prawdopodobne, aby wojna handlowa została szybko rozstrzygnięta. W tym kontekście złoto powróciło do swojej tradycyjnej roli jako bezpieczna przystań. Udziały złota w funduszach ETF zmierzają obecnie do najwyższych poziomów obserwowanych w 2012 r. Cykl łagodzenia Fed powinien podnieść średnie ceny powyżej 1600 USD w pierwszym kwartale 2020 r. Spodziewamy się znacznego wzrostu kursu złota – powiedział Tchilinguirian.

Cztery cięcia, które prognozujemy zmniejszyłyby górną granicę stopy referencyjnej Fed do 1,25%. Amerykański bank centralny prawdopodobnie uzna, że ograniczenie ryzyka w stosunku do warunków zagranicznych jest nieodłączną częścią procesu decyzyjnego banku – dodał.

W tym tygodniu inwestorzy uzyskają lepszy wgląd w politykę pieniężną Fedu. W środę zabierze głos John Williams z nowojorskiego Fed, a w piątek przewodniczący Jerome Powell. We wtorek prezydent Fed Banku Bostonu Eric Rosengren powiedział, że gospodarka USA pozostaje „stosunkowo silna” pomimo podwyższonego ryzyka spowolnienia gospodarczego.

Kurs złota (XAUUSD) w silnym trendzie wzrostowym

W środę złoto na rynku spot zostało wycenione na 1540 USD za uncję, co oznacza wzrost o 20% tylko w tym roku. Ceny osiągnęły szczyt 1 555,07 USD w dniu 26 sierpnia, co było najwyższym poziomem od 2013 roku. Notowania złotego kruszcu pozostają w silnym trendzie wzrostowym, a przebicie tegorocznego szczytu otworzy drogę do okrągłego poziomu oporu 1600 USD. Z kolei jego pokonanie umożliwi wzrost do poziomu 1800 USD, gdzie cena po raz ostatni była w październiku 2012 roku.

Kurs złota w środę na interwale miesięcznym 4 9 19
Kurs złota w środę na interwale miesięcznym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here