Naga Marketssztabki złotaKurs złota w relacji do dolara wzrósł w tym roku o ponad 20%. W styczniu za jedną uncję trzeba było zapłacić około 1284 dolary, a maksima w obecnym miesiącu znalazły się na poziomie ponad 1546 dolarów. Sporo kruszcu gromadzą fundusze ETF, najwięcej od 2013 roku.


Bezpieczna “złota” przystań

Silny wzrost notowań złota w tym powodowany jest obawami inwestorów odnośnie globalnego wzrostu gospodarczego, zamieszaniem na rynku obligacji sugerującym nadchodzącą recesję w Stanach Zjednoczonych oraz wojną handlową, która wciąż eskaluje.  W takich czasach, złoto stanowi naturalny wybór dla inwestorów poszukujących “bezpiecznej przystani”.

Fundusze ETF bazujące na fizycznym złocie zgromadziły niemal 2,425 tys. ton kruszcu, najwięcej od 2013 roku. Spory wzrost zanotowany został przez ostatnie 3 lata, sięgnął bowiem około 1000 ton.

Wydaje się jednak, że to nie koniec wzrostów złota. Takiego zdania jest przynajmniej Mark Robius, który uważa, że akumulacja złotego kruszcu przyniesie długoterminowe korzyści. Z kolei Jeffrey Curie z Goldman Sachs prognozuję, iż w ciągu kolejnych 6 miesięcy złoto będzie kosztowało 1600 dolarów za uncję. Według jego opinii, obecne wzrosty napędza popyt funduszy ETF oraz zwiększone zakupy banku centralnego.

Zobacz też: CADJPY – notowania w konsolidacji. Wybicie wskaże kierunek?

Sytuacja techniczna na rynku złota

Jak widać na wykresie dziennym kontraktów futures na złoto, tegoroczne maksima wypadają powyżej 1546 dolarów za uncję. Szczyt ten został ustanowiony 13 sierpnia i od tego czasu cena porusza się w zakresie tejże sesji.

Najbliższe wsparcie w przypadku kontynuacji korekty zapewnić może dołek wspomnianej wyżej sesji przy 1489 oraz przyspieszona linia trendu wzrostowego biegnąca o dołka z 30 maja br. W przypadku kontynuacji wzrostów, zgodnie z prognozą Goldman Sachs, kurs po osiągnięciu bariery 1600 dolarów znalazłby się na poziomach z początku kwietnia 2013 roku, które ustanowione zostały tuż przed silną wyprzedażą.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kontrakty terminowe na złot - dane z COMEX - wykres dzienny
Kontrakty terminowe na złot – dane z COMEX – wykres dzienny


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here