Naga MarketsZłoto osiągnie poziom 5 tysięcy dolarów, uważają analitycyJaki wpływ ma pandemia na ceny złota? Nie ma wątpliwości, że szaleństwo wywołane na całym świecie przez pandemię COVID-19 było głównym czynnikiem rajdu złota ponad poziom dwóch tysięcy dolarów za uncję. Duże banki inwestycyjne w ostatnich tygodniach prognozowały, że to nie koniec wzrostów, ustawiając ceny docelowe na wysokości 3000 USD, a nawet 5000 USD

  • Historycznie patrząc, zarówno niepokoje polityczne i gospodarcze, jak i ekspansja fiskalna, sprzyjały biciu rekordów przez złoto
  • Mamy do czynienia z niczym innym jak z kolejną gorączką złota
  • Pojawienie się małych spółek na rynku 

Złoto: Sytuacja w USA będzie dalszym impulsem

Wszyscy spodziewają się, że impulsem do dalszych wzrostów będzie przede wszystkim wygrana Bidena, która oznacza zwiększone prawdopodobieństwo rozszerzenia stymulacji fiskalnej amerykańskiego rynku, ponieważ nie jest żadną tajemnicą, że właśnie ku tej opcji skłaniają się amerykańscy demokraci. Historycznie patrząc, zarówno niepokoje polityczne i gospodarcze, jak i ekspansja fiskalna, sprzyjały biciu rekordów przez złoto.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na wzroście wartości złota zyskują również spółki, które je wydobywają. Na szczególną uwagę zasługują niewielkie pod względem kapitalizacji, w porównaniu do wielkich graczy, spółki wydobywcze, w przypadku których odkrycie przysłowiowej żyły złota może zmultiplikować ich wartość. Niektóre z nich to podmioty operujące w kanadyjskiej prowincji Quebec, będącej jedną z najważniejszych lokalizacji dla poszukiwaczy złota.

Wśród nich możemy wyróżnić Amex Exploration Inc., które nie tak dawno przełomowego odkrycia złoże złota o wysokiej jakości (wartość spółki wzrosła 70-krotnie), czy Starr Peak Exploration Ltd., w przypadku którego za wcześnie jeszcze na werdykt, ale jest nadzieja na sukces równy Amex’owi (i już tylko dzięki temu cena akcji wzrosła o 600%). Co ciekawe, główne aktywa wymienionych dwóch spółek sąsiadują ze sobą, a kolejne odkrycia Amex’a, coraz bardziej udane, są coraz bliższe granicy sąsiada (obecne odwierty są oddalone od działki Starr’a o zaledwie 3/4 kilometra).

Tymczasem Starr właśnie przygotowuje się do własnych odwiertów, posiadając zarówno aktywa pod kopalnie, jak i środki na przeprowadzenie szerokich badań geologicznych. Do wykonania tego zadania zatrudniona została firma geologiczna Laurentia Exploration, która odpowiadała także za niedawne odkrycie Amex Exploration.

Nowi gracze na rynku złota

Mamy do czynienia z niczym innym jak z kolejną gorączką złota, w której miliardy dolarów pozyskane od inwestorów zamieniają się działki wydobywcze, mapy geologiczne i kolejne odwierty. Pierwszy raz jednak, od kiedy na rynku istnieją wielcy gracze wydobywczego biznesu, to nie oni, a małe spółki, wiodą eksploracyjny prym. Dlaczego tak się stało? Górnicze korporacje postanowiły oddać całą „brudną robotę” górniczym start-up’om i w razie ich sukcesu, po prostu je wykupić. A w kolejce do ewentualnego odcięcia kuponów od następnego złotego boom’u są amerykańskie Gold Fields, Freeport-McMoran, Harmony Gold, Compania de Minas Buenaventura, AngloGold Ashanti czy kanadyjskie Eldorado Gold, First Majestic Silver, Yamana Gold, Wheation Precious Metals oraz Pan American Silver.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here