Naga MarketsZłoto osiągnie poziom 2100 dolarów za uncję, a następnie mocniej spadnieRok 2020 można opisać jako obfitujący w ogromną ilość ważnych wydarzeń makroekonomicznych. Światowa pandemia Covid-19, historyczny Czarny Poniedziałek i Czarny Czwartek na giełdzie, wojna o ropę naftową między Rosją a Saudyjską, trwająca saga Brexitu i dość gorączkowe wybory prezydenckie w USA. Wiele może się wydarzyć w jednym roku przestępnym, który jeszcze się nie skończył. W tym czasie sporo działo się na rynku złota, które w czasach zawirowań jest bezpieczną przystanią inwestorów. W 2020 osiągało historyczne maksima na wysokości poziomu 2080 dolarów za uncję. Czy poziom ten uda się w najbliższym czasie przebić?

  • Zdaniem analityków Capital.com, cena złota może wzrosnąć do 2100 dolarów za uncję na początku przyszłego roku, a następnie w kolejnych miesiącach spaść w kierunku poziomu 1675 dolarów
  • Wraz z rosnącą niepewnością polityczną i gospodarczą, złoto stało się atutem dla wielu inwestorów, którzy chcą ograniczyć ryzyko i zdywersyfikować swoje portfele.
  • Żółty metal zaliczył od marca do sierpnia 2020 roku bardzo silny rajd wzrostowy, zwiększając swoją wartość o niemal 43%

Analiza cen złota na rok 2020: niepewne czasy napędzają silne wzrosty

Po utracie znacznej części swojego blasku i spadku poniżej 1200 dolarów za uncję w 2018 roku, złoto w 2019 gwałtownie wzrosło o prawie 20 procent zamykając rok na poziomie 1519 dolarów za uncję. Rajd kontynuowano w tym roku, a do 24 lutego 2020 r. cena złota wzrosła do 1672 dolarów za uncję.

Te artykuły również Cię zainteresują
W połowie marca cena złota spadła do poziomu 1477 dolarów za uncję. Metal ten szybko przekroczył jednak 1700 dolarów za uncję, ponieważ niskie stopy procentowe i bezprecedensowy bodziec ekonomiczny zwiększyły zainteresowanie inwestorów aktywami typu safe-haven (bezpieczna przystań).

Wykres cena złota. Źródło: Capital.com

Rynek złota spadł na początku czerwca tylko po to, by latem tego roku wrócić do wzrostów i pokonać historyczne maksima. 6 sierpnia metal dotarł do 2080 dolarów za uncję, podnosząc się o 35 proc. od początku 2020 roku i o 40 proc. od marcowych minimów. Na wzrost ten wpłynęło osłabienie dolara amerykańskiego oraz szereg istotnych wydarzeń geopolitycznych i gospodarczych na arenie światowej, takich jak porozumienie UE w sprawie funduszu na rzecz walki z koronawirusem o wartości 750 mld EUR (670 mld GBP, 890 mld USD) oraz zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston w USA.

Gdy dolar zaczął się podnosić, we wrześniu metal ten wrócił do konsolidacji między 1900 a 1950 USD za uncję. Po spadku do poziomu 1865 dolarów za uncję w ostatnich dniach października, nastąpił solidny wzrost cen złota w wyniku zawirowań na amerykańskim rynku, a 9 listopada towar osiągnął wartość 1960 dolarów za uncję. Jednak późniejsze ogłoszenie o szczepionce Pfizer przeciw Covid-19 obniżyło ceny na rynku do poziomu znacznie poniżej 1900 USD za uncję.

Wartość pakietów stymulacyjnych Covid-19 w ujęciu procentowym do PKB. Źródło: Capital.com

Perspektywy złota: czynniki napędzające rynek w nadchodzących tygodniach

Nie jest tajemnicą, że ceny złota mają tendencję do czerpania korzyści z rosnącej niepewności, czy to na arenie gospodarczej, czy politycznej. Ten rok nie był wyjątkiem. Aby zabezpieczyć swoje portfele, inwestorzy uciekli do tego metalu, dodając go do swoich portfeli we wszystkich formach i kształtach, od złotych kruszców, przez akcje złota, po fundusze giełdowe, podnosząc wartość surowca.

Wśród wielu kwestii, inflacja stała się jednym z największych lęków rynku w 2020 roku. Ponieważ rządy na całym świecie starają się zrekompensować szkody wyrządzone przez Covid-19, pompują biliony dolarów do globalnej gospodarki poprzez bodźce fiskalne i luzowanie ilościowe. Jak wynika z badań McKinseya, tegoroczny bodziec przekroczył już środki podjęte w czasie światowego kryzysu w latach 2008-2009.

W czasach luzowania monetarnego inwestorzy mają tendencję do przechodzenia od dolara amerykańskiego do złota jako zabezpieczenia przed inflacją, co również zwiększa wartość metalu szlachetnego.

Innym ważnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na ceny złota w przyszłości, przynajmniej w najbliższym czasie, jest sam koronawirus. Druga fala uderzyła już w świat, a liczba przypadków rośnie każdego dnia i wiele krajów ponownie wprowadza blokady; to z kolei negatywnie wpływa na i tak już cierpiące przez spowolnienie gospodarki. Jeśli rządy zdecydują się na nową dawkę bodźców fiskalnych i monetarnych, to żółty metal może nadal być wielkim beneficjentem kryzysu Covid-19.

Jeżeli gospodarka światowa będzie nadal pozostawać w stagnacji z powodu pandemii, a rosnące napięcia geopolityczne zakłócać handel międzynarodowy, może się okazać, że cena złota pokona dotychczasowe rekordy.

Capital.com
Capital.com: handluj złotem z niskim spreadem (0.20$) i bez prowizji! SPRAWDŹ NAS

Prognoza ceny złota na rok 2021 i kolejne lata: czy złoto może znów przekroczyć 2000 dolarów?

Na początku tego miesiąca Samuel Burman, analityk z Capital Economics, napisał, że jeśli “dzięki szczepionce nastąpi szybkie ożywienie aktywności gospodarczej, prawdopodobnie nastąpi dalsza sprzedaż ETF-ów bazujących na złocie”. Jednak Burman pozostaje pozytywnie nastawiony do tego metalu w dłuższej perspektywie czasowej: “Choć pozytywne zmiany w znalezieniu skutecznej szczepionki przeciwko Covid-19 zwiększyły apetyt inwestorów na ryzyko, nadal uważamy, że ceny złota pozostaną wysokie w nadchodzącym roku.

“Sądzimy, że utrzymujące się w USA niskie realne stopy procentowe będą wspierać popyt na złoto i zrekompensują znaczną część słabości związanych ze wzrostem apetytu na ryzyko. W rezultacie oczekujemy, że cena złota ustabilizuje się na poziomie około 1900 dolarów za uncję do końca 2021 r.”.

Prognoza cen złota. Źródło: Capital.com

W opublikowanej niedawno prognozie ceny złota analitycy firmy Goldman Sachs podtrzymali swoją byczą prognozę na nadchodzący rok, ustalając cel cenowy dla tego metalu na poziomie 2300 dolarów za uncję: “Naszym zdaniem, strukturalny rynek byka dla złota nie jest jeszcze zakończony i w przyszłym roku powróci do normy w miarę wzrostu oczekiwań inflacyjnych, osłabienia dolara amerykańskiego i dalszego ożywienia popytu detalicznego na wschodzących rynkach. Jednak w najbliższym czasie złoto może mieć trudności z wygenerowaniem znaczącego impulsu w kierunku wzrostów”.

Citibank jest również optymistą co do przyszłości tego surowca.  W swojej najnowszej prognozie cen złota analitycy banku stwierdzili, że w ciągu trzech miesięcy cena metalu wzrośnie do 2200 dolarów za uncję, a w ciągu sześciu do 12 miesięcy do 2400 dolarów za uncję.  “Podnosimy prognozę ceny złota w 2021 roku o 300 dolarów za uncję, w porównaniu z naszą lipcową wyceną, do rekordowego poziomu 2275 dolarów za uncję”, dodali.

W swojej notatce na temat ceny złota w 2021 roku, analitycy australijskiego banku ANZ przewidzieli, że do końca 2020 roku cena metalu wzrośnie do 2200 dolarów za uncję, a następnie do 2300 dolarów na początku 2021 roku. Jednak wycena ta będzie prawdopodobnie szczytem w rajdzie.

W międzyczasie Jim Steel, główny analityk metali szlachetnych w HSBC, oczekuje ceny złota na poziomie 1965 dolarów za uncję w 2021 roku: “Szukamy siły na początku roku i może bardziej umiarkowanego wzrostu w drugiej części, ale nie zapominaj, że jest to średnia, co oznacza, że rynek prawdopodobnie pozostanie na poziomie około 2000 dolarów przez jakiś czas, a przez jakiś czas poniżej 1900 dolarów”.

Odpowiadając na pytanie “Dlaczego teraz złoto rośnie?” Stal zauważył: “Większość rajdów złota jest wspierana przez dwie cechy: dług i płynność, oraz w różnym stopniu jedno, drugie lub oba. Obecnie rynek złota jest beneficjentem, i to już od dłuższego czasu, zarówno długu, jak i płynności, a przez to rozumiem, że od bardzo dawna prowadzimy wysoce akomodacyjną politykę pieniężną”.

Bardziej niedźwiedzie prognozy dotyczące złota, dostarczone przez Trading Economics, podają, że do końca tego kwartału metal będzie kosztował 1852 dolarów za uncję, sugerując również spadek do 1749 dolarów za uncję w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Rozkład prognoz cen złota. Źródło: Capital.com

Czy złoto jest bezpieczną inwestycją?

Czy zatem cena złota wzrośnie? Chociaż nikt nie ma kryształowej kuli, by odpowiedzieć na to pytanie, większość prognoz wskazuje obecnie na to, że w 2021 roku metal będzie się dobrze zachowywał. Jednak, choć obecne prognozy dotyczące ceny złota mogą być generalnie bycze, należy pamiętać, że globalne rynki finansowe pozostają bardzo niestabilne. Z tego powodu przewidzenie, jaka będzie cena złota za kilka godzin, a zwłaszcza podanie szacunków długoterminowych, jest raczej trudne.

Jak zwykle zalecamy, aby przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych wziąć pod uwagę najnowsze trendy rynkowe i wiadomości, analizy i opinie ekspertów. Jeśli uważasz, że nie jesteś gotowy na długoterminowe zobowiązania inwestycyjne, ale nadal chcesz wykorzystać falę zmienności rynku, możesz to zrobić poprzez kontrakty na różnice kursowe (CFD) dostępne w Capital.com.

Artykuł jest tłumaczeniem analizy opublikowanej przez analityków Capital.com. Treść nie przedstawia osobistych opinii autora

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułWarren Buffett radzi jak zadbać o swoje finanse w czasie pandemii Covid-19
Następny artykułEthereum: kompletny przewodnik po handlu ETH
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here