Naga MarketsNiniejszy wpis / analiza dotyczył będzie strategii TDiS oraz pewnych wątpliwości, które mogą pojawić się przy jej stosowaniu. Sama strategia opiera się na interwale H4 / M30, natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że wielu traderów zwraca również uwagę na świece dzienne. Sprawdźmy zatem jak wygląda wykres dzienny złota (XAUUSD):

1301-gold-d1

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak widać na powyższym wykresie, na wczorajszym zamknięciu uformował się pro-spadkowy pin bar i to w dodatku na istotnym poziomie oporu przy 1205.00. Wydaje się zatem, że sensownie byłoby szukać okazji do krótkiej sprzedaży. Co jednak gdy strategia (w tym przypadku TDiS) wskazuje na coś innego?

Zanim odpowiem na to pytanie, rzućmy okiem na to jak wygląda akcja cenowa na wykresie 4-godzinnym:

1301-gold-h4

Na powyższym wykresie dostrzec można, że cena od drugiej połowy grudnia porusza się w dynamicznym trendzie wzrostowym. Obecnie widać, że trwa korekta ostatniego impulsu wzrostowego, która zaprowadziła cenę do jego 50-procentowego zniesienia oraz 20-okresowej SMA.

Zgodnie ze strategią price action Tylko Dołki i Szczyty, wymienione wyżej kryteria skłaniałyby do poszukiwania okazji zakupowych na wykresie 30-minutowym. Przechodzimy zatem na wykres M30:

1301-gold-m30

Już teraz widać na nim, że właśnie uformował się wyższy szczyt (HH). Jeśli pojawi się wyższy dołek (HL), a następnie wspomniany szczyt zostanie wybity, będzie to prawidłowy sygnał do spekulacji na wzrost. W tym miejscu mogą pojawiać się wątpliwości: “ale na D1 jest niedźwiedzi pin bar i / lub jesteśmy na ważnym oporze”. 

Rozwiać ewentualne wątpliwości można w prosty sposób, np. poprzez zastosowanie checklisty. Sprawdzamy na niej czy wszystkie założenia są zgodne ze strategią, jeśli tak – ‘pociągamy za spust’, jeśli nie – odpuszczamy transakcję. Nie powinny raczej zanadto interesować nas sygnały, czy implikacje, które nie wynikają z przyjętej strategii.

Broker XM gwarantuje ochronę przed ujemnym saldem rachunku i 30 USD na start!

Kolejny argument przemawiający za wykorzystaniem strategii to prowadzenie pozycji. Otóż połowa pozycji zamykana jest przy stosunku ryzyka do zysku na poziomie 1:1. Dlatego też jeśli ‘obawiasz’ się pin bara, czy też oporu, to w takiej hipotetycznej sytuacji jest spora szansa, że pozycja zamknie się in plus choćby na jego zniesieniu.

Oczywiście, potencjalna pozycja może również zakończyć się stratą, nie będzie w tym nic nadzwyczajnego, takie życie tradera. Jednakże przy wykorzystaniu jakiejkolwiek strategii chodzi właśnie o jej konsekwentne stosowanie i należy koncentrować się na dużej próbie / serii, a nie na pojedynczej transakcji.

Na koniec, niezależnie od tego czy spekulujesz akurat na wzrost ceny złota, czy też jej spadek – życzę udanej i zyskownej transakcji!


Zapraszamy na bezpłatne webinary prowadzone przez redaktorów Comparic.pl!
Aktualny harmonogram i zapisy na:   [otw_shortcode_button href=”http://clicks.pipaffiliates.com/afs/come.php?id=4192&cid=14684&ctgid=16&atype=1″ size=”small” icon_type=”general foundicon-calendar” icon_position=”left” shape=”radius” color_class=”otw-red” target=”_blank”]Webinary XM.COM[/otw_shortcode_button]Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here