Naga MarketsCeny złota na 6-letnich szczytach

Ceny kruszcu są przy 6-letnich maksimach, jakie zostały osiągnięte jeszcze w piątek. Wtedy doszło też do złamania psychologicznej bariery 1400 USD za uncję. Wsparciem dla ruchu są „gołębie” sygnały wysyłane przez banki centralne (zwłaszcza FED), oraz eskalacja napięcia pomiędzy USA, a Iranem.

wykres złota 24 czerwca
Wykres dzienny FGOLD

Zwyżki notowań ropy napędzane obawami o Iran

W poniedziałek ceny surowca rosły kolejny dzień z rzędu. Ruch ten powszechnie tłumaczy się zaognieniem konfliktu z Iranem (w piątek prezydent USA w ostatnim momencie odwołał zatwierdzony wcześniej atak odwetowy za zestrzelenie amerykańskiego drona przez irańskie wojsko). Trump tłumaczył ten ruch tym, że atak rakietowy mógłby nieść ze sobą ofiary wśród cywilów, a w niedziele dodał, że nie dąży do wojny z Iranem. Dał jednak do zrozumienia, co potwierdził później Sekretarz Stanu Mike Pompeo, że jeszcze dzisiaj (w poniedziałek) ogłoszone zostaną nowe, „znaczące” sankcje na Teheran. Dodał jednak, że USA są gotowe do rozmów z Iranem nt. zmiany jego polityki w regionie, oraz denukleryzacji.

Dla rynku ropy potencjalny konflikt militarny z Iranem oznaczałby ryzyko zablokowania dostaw tego surowca poprzez cieśninę Ormuz, gdzie nie tak dawno doszło do ataku na dwa zagraniczne tankowce (co wywołało dalsze wydarzenia w które zaangażowany został Iran).

Kolejna kwestia, która wspiera notowania ropy to zbliżające się posiedzenie OPEC+ (w pierwszym tygodniu lipca), które może zdecydować o utrzymaniu ograniczeń wydobycia tego surowca. Rosyjski minister ds. energii (Aleksiej Nowak) wyraził pogląd, że do tego dojdzie, co w języku dyplomatycznym może oznaczać, że Rosja doszła do porozumienia w tej sprawie z OPEC.

Ważnym elementem układanki pozostaje też globalna awersja do ryzyka. Ta ostatnio nieco zmalała po tym, jak na rynki poszedł przekaz, że największe banki centralne są gotowe do kolejnej rundy luzowania polityki… Niemniej kluczowy wątek w postaci rozmów handlowych USA-Chiny, pozostaje nierozstrzygnięty – potencjalne fiasko spotkania Trumpa z Xi Jinping’iem w piątek wieczorem, może prowadzić do eskalacji konfliktu, który przerodziłby się w pełnowymiarową wojnę handlową i gospodarczą i mógłby pchnąć globalną gospodarkę w recesję.

Technicznie układ na wykresie FOIL daje szanse na kontynuację zwyżki w okolice 60 USD, ale ryzyko korekty rośnie. Ważne w najbliższych dniach będą dane nt. zapasów surowca (API i EIA), oraz ewentualne przecieki w temacie piątkowej kolacji prezydentów USA i Chin.

wykres ropy 24 czerwca
Wykres dzienny FOIL


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here