Naga MarketsZłoto nie będzie dalej rosnąć pomimo risk-off, twierdzi Łukasz Wardyn z CMC Markets
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

Napięcia geopolityczne na początku 2020 roku wpłynęły na wyraźne podbicie cen złota, które znalazły się na sześcioletnich maksimach. Jak twierdzi jednak Łukasz Wardyn, dyrektor regionalny CMC Markets, obecny układ wykresu cennego kruszcu wskazuje raczej na tendencje korekty spadkowej, nawet pomimo utrzymującej się awersji do ryzyka. W najnowszym odcinku programu Artyści Rynków, redaktor Jacek Brzeski z Polsat News pytał również o kondycję polskiej giełdy i indeksu WIG20 oraz spółki Uber Technologies.


Cena złota będzie spadała, koronawirus nie zapewnił wybicia nowych maksimów

Z jednej strony wzrost awersji do ryzyka na początku 2020 wywołany eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie pozwolił pokonać notowaniom złota pułap 1600 dolarów za uncję i przetestować sześcioletnie maksima, z drugiej ponowna fala risk-off wywołana chińskim koronawirusem nie wywołała już tak silnej euforii zakupowej na rynku cennego metalu. Zdaniem Łukasza Wardyna z CMC Ma to sugerować, że złotu jest w tym momencie zdecydowanie bliżej do korekty.

– Wydaj mi się, że obecne poziomy i reakcje złota pokazują nastrój korekcyjny. Jeżeli mamy kwestie dotyczące Bliskiego Wschodu i koronawirusa, to złoto reaguje i rośnie, nie są to jednak spektakularne wzrosty. Nie mamy nowych szczytów, w związku z czym złoto znajduje się w korekcie. Gdyby na rynkach uspokoiłoby się, a zagrożenie globalną pandemią spadnie, to złoto będzie traciło, szukając ważnego miejsca wsparcia – komentuje Łukasz Wardyn.

Wardyn zaznacza jednocześnie, że długoterminowo złoto znajduje się w trendzie wzrostowym, niezbędna jest jednak korekta w okolice istotnej z technicznego punktu widzenia strefy popytowej, re-akumulacja ceny i dopiero później odbicie. Szukając takich poziomów na wykresie warto skupić się na trzech punktach:

  • Maksima z końca sierpnia 2019 – poziom 1555 dolarów za uncję
  • Szczyty z drugiej połowy września 2019 – poziom 1535 dolarów za uncję, pokrywający się z 50 EMA
  • Strefa wsparcia w okolicach 1460-1450 dolarów za uncję – pokrywa się z oporem z lipca 2019 roku oraz minimami testowanymi we wrześniu, listopadzie i grudniu ub.r. oraz z 200 EMA
Złoto krótkoterminowo znalazło się w korekcie spadkowej, będzie szukało wsparcia. Źródło: Tradingview.com
Złoto krótkoterminowo znalazło się w korekcie spadkowej, będzie szukało wsparcia. Źródło: Tradingview.com

Dyrektor regionalny CMC Markets zauważa jednocześnie, że jeżeli spekulacyjny pieniądz „zejdzie z rynku”, a temat koronawirusa zastąpi kwestia niskich stóp procentowych, to złoto ponownie będzie miało okazję do wzrostów.

71% klientów CMC Markets posiada długie pozycje na złocie

Chociaż Łukasz Wardyn twierdzi, że złoto powinno spadać, to odmienne zdanie na ten temat posiadają klienci detaliczni brokera CMC Markets, w przypadku których aż 71% z aktywnych pozycji na złocie to longi, czyli transakcje zakupu zakładające wzrosty. Jedynie w przypadku 29% pozycji pod uwagę brane są scenariusze spadkowe.

Trzeba jednak szczerze przyznać, że dopóki złoto nie pokona trwale poziomu 1600 dolarów, gdzie znajduje się obecna strefa oporu, nie będzie mogło liczyć na silniejszą aprecjację. Z obecnych poziomów cenowych do osiągnięcia wspomnianego pułapu brakuje jednak około 1,7%, co może tłumaczyć dużą ilość pozycji nastawionych na krótkoterminowe wzrosty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here