Naga Markets

Złoto naruszyło terytorium niedźwiedzi. Prognoza cen surowca na IV kw. 2022 r.Siła amerykańskiego dolara i zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne odcisnęły w I półroczu wyraźne piętno na rynku złota. W związku z oczekiwaniami wobec dalszego zacieśniania, analitycy sugerują dalsze spadki i choć surowiec umacnia się aktualnie w strefie wsparcia 1660-1680 dol., tak może się ona wkrótce zamienić w strefę oporu.

Siła dolara i rosnące rentowności zniechęcają do złota

Biorąc pod uwagę obecny risk-off w połączeniu z wysoką inflacją, pierwszym skojarzeniem powinna być szybka aprecjacja złota. Tak się jednak nie dzieje, a aktualne notowania złota względem dolara znajdują się na najniższych poziomach od ponad dwóch lat i spadły o niemal 20% od marcowego szczytu.

Notowania złota na dzień 01.10.2022 r. Źródło: TradingView
Notowania złota na dzień 01.10.2022 r. Źródło: TradingView

Dominacja dolara uderzyła w nastroje nie tylko na złocie ale i całym rynku towarowym. Tymczasem indeks dolara (DXY) osiągnął w środę 20-letnie szczyty przy 114,77 pkt. i wykazuje chęć dalszej aprecjacji, w ślad z kolejnymi agresywnymi zapowiedziami członków FED, dotyczącymi kolejnych podwyżek stóp proc.

Pomimo długo utrzymującej się inflacji, realne rentowności również pną się w górę. Amerykańskie 10-latki zetknęły się z pułapem 4 proc., na którym nie były od …ponad dwunastu lat. Biorąc pod uwagę silną negatywną korelację między cenami złota a realnymi stopami zwrotu, nie jest zaskakujące, że złoto ma problemy z rosnącymi stopami zwrotu.

Wyższe stopy zwrotu zwiększają koszt alternatywny posiadania złota, co wydaje się odwracać inwestorów od żółtego metalu. Łączne udziały znanych funduszy ETF w złocie spadły od kwietnia o prawie 9% i wynosi aktualnie około 97,9 mln uncji – poziom, który ostatnio obserwowaliśmy w styczniu. Dane Światowej Rady Złota pokazują, że w sierpniu odpływy z funduszy ETF wyniosły 51 ton, co jest czwartym z kolei miesiącem odpływu netto i bardzo możliwe, że we wrześniu rynek czeka dalszy odpływ środków.

Handluj na złocie w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Źle wygląda także pozycjonowanie spekulacyjne na COMEX Gold – gdzie inwestorzy zajmują krótką pozycję, która wynosiła na dzień 20 września 32 966 lotów i była największą krótką pozycją posiadaną przez spekulantów od końca 2018 roku. Z punktu widzenia czystego pozycjonowania, spekulanci wciąż mają miejsce na zwiększenie tego shorta. Jeszcze pod koniec 2018 roku short netto w złocie COMEX przekraczał 100k lotów.

XTB
Źródło: WGC, FRED, CFTC, ING Research - Prawa oś pokazująca realne stopy zwrotu ma wartości w odwrotnej kolejności
Źródło: WGC, FRED, CFTC, ING Research – Prawa oś pokazująca realne stopy zwrotu ma wartości w odwrotnej kolejności

Banki centralne wciąż zwiększają rezerwy złota

Jak dotąd w tym roku banki centralne kontynuowały zwiększanie rezerw złota. W czasach niepewności (zarówno gospodarczej, jak i geopolitycznej) oraz wysokiej inflacji, banki kierują się w stronę złota jako magazynu wartości. Ponadto niektóre banki centralne mogły być zaniepokojone zamrożeniem rezerw walutowych rosyjskiego banku centralnego po jego inwazji na Ukrainę.

To działanie prawdopodobnie sprawiło, że niektóre z nich stały się niespokojne i szukają dywersyfikacji w złocie. Ostatnie dane Światowej Rady Złota pokazują, że stan posiadania banków centralnych w 2Q22 wzrósł o prawie 180 ton (choć wciąż jest to spadek o 14% rok do roku). Z kolei w lipcu zakupy banków centralnych wyniosły 37 ton w ciągu miesiąca. Biorąc pod uwagę, że obecne środowisko makroekonomiczne prawdopodobnie się utrzyma, banki centralne prawdopodobnie będą nadal zwiększać swoje zasoby złota w nadchodzących miesiącach.

Chiński popyt na złoto wzrasta

Z powodu blokad związanych z Covid, szczególnie w 2Q22, kiedy to w Szanghaju i Pekinie obowiązywały ścisłe restrykcje, chiński popyt na złoto wyraźnie ucierpiał. Według danych WGC, chiński popyt konsumencki spadł o 23% r/r w ciągu 1H22. Jednak premia w lokalnych chińskich cenach złota w porównaniu z cenami międzynarodowymi wzrosła ostatnio, co sugeruje, że obserwujemy silniejszy popyt wewnętrzny. Dane o imporcie wydają się to potwierdzać – import złota niemonetarnego osiągnął w sierpniu ponad czteroletni szczyt i wzrósł o 134% rok do roku.

W międzyczasie, inny kluczowy gracz na rynku złota, Indie, powinien zaobserwować silniejszy popyt na surowiec gdyż pod koniec października zbliżają się święta Diwali.

Mimo zmiennego popytu konsumenckiego jasnym jest, że kierunek nadają przede wszystkim duże instytucje, a w krótkim terminie te powinny odchodzić dalej od złota.

Ewentualne oznaki luzowania Fedu podniosą ceny

Choć w krótkim terminie ceny złota powinny dalej tracić na wartości, z powodu kolejnych podwyżek stóp proc., tak jakiekolwiek zmiany w retoryce FED mogą wywołać euforię.

Jakiekolwiek oznaki złagodzeni agresywnego cyklu podwyżek powinny zacząć stanowić pewne wsparcie dla cen złota. Aby tak się stało, musielibyśmy najpierw zobaczyć wyraźne oznaki znacznego spadku inflacji, a ten prognozowany jest dopiero na II półrocze 2023 r.

Oczywiście kluczowym ryzykiem dla rynku jest sytuacja, w której inflacja okaże się jeszcze bardziej trwała niż oczekiwano, co wymagałoby dłuższego cyklu zacieśniania przez amerykański Fed.

Handluj na srebrze w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Ponadto, odwrócona krzywa dochodowości będzie budzić obawy o zbliżającą się recesję. A te obawy mogą sprawić, że część inwestorów zacznie szukać bezpiecznych aktywów, takich jak złoto. Choć w krótkim okresie rosnące stopy procentowe będą temu w pewnym stopniu przeciwdziałać.

Autor poleca równieżŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułSiła dolara zagraża światowej gospodarce. Fed wywoła kolejny kryzys
Następny artykułKurs walut na przyszły tydzień. Czy funt i dolar utrzymają tempo wzrostów?
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here