Naga MarketsZłoto najtańsze od 7 miesięcy. To może być początek większej przeceny.Cena złota spot w piątek rano spadła do najniższych poziomów od lipca 2020 roku i zmierzają do zakończenia najgorszego tygodnia od końca listopada. Wciąż, czynnikiem który najbardziej waży na notowaniach kruszcu jest rosnąca rentowność amerykańskich obligacji skarbowych.

  • Cena złota spadła nawet mimo osłabienia dolara
  • Może to pokazywać słabość kruszcu i silną reakcję notowań względem zmian rentowności obligacji
  • Zapraszamy do wywiadu z Dorotą Sierakowską, autorką książki “Świat Surowców”, który odbędzie się o godz. 14:00 w piątek 19 lutego w Comparic24.tv. Odnośnik znajduje się na dole artykułu.

Złoto na półrocznych minimach

Cena złota w porannej części piątkowej sesji zanurkowała do nowych 7-miesięcznych minimów w okolicach 1760 dol. za uncję by odbić do okolic 1773 dol. za uncję.

Te artykuły również Cię zainteresują
Złoto najtańsze od 7 miesięcy. To może być początek większej przeceny.
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Luty przyniósł jak do tej pory przecenę złota o 4%, a łącznie od początku roku wynosi ona już aż 6,5%. Natomiast spoglądając w kierunku rekordowych szczytów z sierpnia 2020 roku, złoto potaniało już o 14,5%.

Powodu zniżki cen metalu szlachetnego doszukiwać się należy w rosnącej rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, która zwiększyła się do 1,31%, podczas gdy na początku roku wynosiła jeszcze 0,91%.

– Rentowność obligacji skarbowych w USA wzrastała dość mocno w zeszłym tygodniu i pojawia się coraz silniejsza tendencja co do dalszej zwyżki. Wzrost gospodarczy w USA i globalnie odbudowuje się znacznie szybciej niż się spodziewano dzięki wdrożeniu programów szczepień. – zaznaczył Lachlan Shaw, dyrektor działu surowcowego w National Australia Bank.

Plus500

Na notowania złota nie wpłynęły nawet niezbyt dobre wiadomości co do zatrudnienia w największej gospodarce świata, które ujrzały światło dzienne w czwartek. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych niespodziewanie wzrosła w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu.

Warto zaznaczyć także, że w ostatnich tygodniach duża część spekulantów, która jeszcze kilka miesięcy temu napędzała rajd notowań złota do historycznych maksimów, teraz przeniosła się na inne aktywa, m.in. Bitcoina.

Zobacz również:

Cena złota jest u progu olbrzymiej przeceny, jeśli rynek zaakceptuje cenę zamknięcia poniżej 1765 dol. obserwowaną ostatni raz 30 listopada 2020 roku. Stop lossy mogą zostać aktywowane i mogą podsycić ruch w dół, który doprowadzić może do przeceny do 1720 dol., czyli wartości kursu z czerwca 2020 roku. – stwierdzili analitycy FXStreet.

Zaznaczyli jednak, że w przypadku obrony kluczowego wsparcia i wybicia z niego jeszcze w piątek, nie jest wykluczone, że notowania złota odbiją nieco powyżej 1800 dol. za uncję.

Jednocześnie, zapraszamy do obejrzenia wywiadu na żywo z Dorotą Sierakowską, autorką książki “Świat Surowców” oraz analitykiem DM BOŚ, który transmitowany będzie na żywo w Comparic24.tv w piątek 19 lutego o godz. 14:00. Tematem będzie rynek surowcowy, w tym rynek złota.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin informacje | indeks nasdaq | wykres eur usd | dax online | bitcoin kurs dzisiaj |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here