Naga MarketsZłoto najtańsze od 4 m-cy, gdy Bitcoin bije kolejne rekordyNotowania złota drugi dzień z rzędu osłabiają się o około 1,8%, tracąc na wartości niemal 70 dolarów za uncję i testując poziom 1800 dolarów, który jest najniższy od lipca bieżącego roku, czyli od ponad 4 miesięcy. Cenny kruszec wybija techniczną konsolidację w momencie, gdy uważany przez wielu za jego cyfrowego rywala Bitcoin testuje poziom 19 tys. dolarów pierwszy raz od grudnia 2017 roku i osiąga najwyższą kapitalizację rynkową w swojej historii.

  • Ponieważ pozytywne wstępne dane z licznych prób szczepionek dają nadzieję na zakończenie pandemii Covid-19, cena złota nadal spada.
  • Bitcoin z kolei korzysta z optymizmu na światowych giełdach i napędzany spekulacyjnymi zakupami jest już od krok od ustanowienia nowych, historycznych maksimów
  • Korelacja pomiędzy BTC oraz złotem została zachwiana w listopadzie

Bitcoin wygrywa, złoto w odwrocie. Co dalej z bezpiecznymi przystaniami?

Niepewność gospodarcza spowodowana światowym kryzysem zdrowotnym zwiększyła znaczenie żółtego metalu w oczach inwestorów, którzy w obliczu szalejących interwencji banków centralnych szukali zabezpieczenia przed inflacją.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas gdy takie impulsy doprowadziły ceny spot złota do historycnzych maksimów na poziomie 2075 dolarów za uncję w sierpniu, nadzieja, że koniec kryzysu koronawirusowego jest na horyzoncie pociągnęły surowiec w dół. Metal ten spadł o 7 procent w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a w przeciągu zaledwie ostatnich 2 sesji traci prawie 4%.

Dalsze dowody na silne ożywienie w gospodarce USA spowodowały w poniedziałek spadek ceny złota o prawie 40 dolarów. Badanie przeprowadzone przez IHS Markit na temat indeksu menedżerów ds. wstępnych zakupów (PMI) odnotowało największy skok w sektorze usług od ponad pięciu lat, a zdrowe ożywienie obserwowano również w amerykańskim przemyśle.

Spadek ten następuje w tym samym czasie, gdy Bitcoin (często nazywany cyfrowym odpowiednikiem złota), drugi raz w historii pokonuje poziom 19 tysięcy dolarów. Podczas gdy od początku września złoto spadło o 7 procent, kryptowaluta wzrosła o ponad 61 procent.

Bitcoin (lewa oś) oraz złoto (prawa oś) od początku roku były skorelowane, jednak w listopadzie korelacja ta została zaburzona. Źródło: Trading Economics

Bitcoin w końcu pokona złoto, uważa dyrektor BlackRock

Rosnąca adopcja instytucjonalna BTC jest jednym z głównych czynników ostatniego gwałtownego wzrostu, zwłaszcza niedawna decyzja PayPal o zezwoleniu użytkownikom na kupno i sprzedaż kryptowalut miała tutaj duże znaczenie. Oczywiście istotne są również siły spekulacyjne występujące na rynku kryptowalut, które w tym momencie silnie napędzają zakupy.

Nawet skromne wypieranie złota jako ‘alternatywnej’ waluty w dłuższej perspektywie oznaczałoby podwojenie lub potrojenie ceny BTC, Kryptowaluty mają wartość nie tylko dlatego, że służą jako magazyny wartości, ale także ze względu na ich użyteczność jako środka płatniczego. Im więcej podmiotów gospodarczych zaakceptuje je jako środek płatniczy w przyszłości, tym większa będzie ich użyteczność i wartość – komentowali analitycy JP Morgan.

Taką perspektywę powtórzył Rick Rieder, dyrektor inwestycyjny BlackRock, który powiedział w CNBC, że Bitcoin znalazł się w tym miejscu, gdzie jest dzięki ogromnej grupie inwestorów i ostatecznie może wyprzeć złoto jako tradycyjne bezpieczne aktywo. Jego zdaniem „Bitcoin jest o wiele bardziej funkcjonalny niż fizyczne sztabki złota”

W momencie publikacji artykułu złoto na rynku spot kosztowało 1803 dolary za uncję i testowały najniższe poziomy od lipca, wybijając kilkumiesięczną konsolidację. Z kolei Bitcoin w tym samym czasie kosztował 19 350 dolarów, rosnąc we wtorek o ponad 5%. Od stycznia stopa zwrotu z inwestycji w BTC wynosi 170%, natomiast z inwestycji w złoto 18%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here