Naga MarketsSpadające złoto od początku kwietnia przeceniło się do połowy sierpnia o ponad 14 procent. Impuls spadkowy z tego okresu przypomina ten z końcówki roku 2016 – czy podobnie jak wtedy, czeka nas odbicie na kruszcu? 


Przede wszystkim warto patrząc i analizując wykres złota wcześniej zwrócić uwagę na ostatnie raporty przygotowywane przez przez amerykańską Commodity Futures Trading Commission (czyli federalny nadzór nad giełdami towarowymi w USA). Raport COT z ostatnich sześciu miesięcy zdaje się pierwszą myślą odległym terminem badania / analizy, jednak analizując sytuację na wykresie może okazać się to bezcenne.

COT – czyli co w trawie piszczy

Sytuacja największych graczy na rynku złota od ostatnich 6 miesięcy zaczyna się klarować. Choć duzi gracze mają stosunkowo specyficzną strategię grania długoterminowego i często poza kontraktami na rynku futures zabezpieczają się opcjami, przez co widać zarówno pozycje long jak i short, to wyraźnie trend zwiększania ekspozycji na pozycje krótkie w stosunku do spadku ceny zmniejsza się.

Futures – COT

Jeśli narzucimy na wykres również opcje, czyli połączymy futures z opcjami otrzymamy taki oto obraz:

Futures + Opcje – COT

W przypadku pozycji netto (net position) otrzymamy bardzo podobny rezultat, z drobną uwagą, iż pozycji typu short jest nieco mniej. Biorąc pod uwagę każdy z raportów – warto skupić się na analizie głównie największych graczy na rynku. Nie interesują nas bowiem statystyki, w których uczestniczą tzw. dealerzy, czy samy wydobywcy kruszcu, którzy z natury muszą zabezpieczać się opcjami na wypadek strat wynikających ze zmniejszonego wydobycia kruszcu.

Wykres złota – dokąd zmierzamy?

Sytuacja na wykresie zdaje się nie być jednoznaczna. Choć jeszcze dwa tygodnie temu po odbiciu z gwałtownego spadku cen złota, sentyment rynku był pozytywny – a jak pisaliśmy, duzi gracze (insiderzy) robili zakupy – tak aktualna sytuacja sprawia, że obecny poziom zdaje się być newralgiczny zarówno dla dalszych wzrostów jak i spadków.

W obecnym układzie kluczową strefą dla obozu byków jest zaznaczona na niebiesko strefa 1187 – to ona jest kluczową sekwencją obronną dla układu wzrostowego. Oczywiście, wykres znajduje się teraz na strefie oporowej – widocznej na załączonym wykresie i to teraz od reakcji na nią zależy dalsze rozegranie sytuacji. Dlatego w przypadku klasycznej reakcji – oczekuje się zejścia w okolice wymienionej już strefy wsparcia, następnie dalszego rozwoju sytuacji w postaci punktu 1 – gdzie strefa popytowa na nowo zostaje uaktywniona, oraz punktu 2, gdzie przełamujemy wsparcie i negujemy możliwość wystąpienia większej korekty ostatnich spadków.

Złoto – interwał H4

Widoczne na wykresie białe boxy są ostatnimi korektami w trendzie spadkowymi, gdzie po największej dotychczas korekcie po raz kolejny powracamy do podobnego schematu wzrostów. Ostatni przełożony box nie jest klasyczny, ponieważ mieliśmy już większą korektę niż te dotychczas występujące, jednak złoto jest instrumentem bardzo podatnym na tego typu układy – dlatego warto zwrócić uwagę, czy nie powróci w chwili obecnej do schematu. Ostatnia reakcja była klasyczna, choć – jak w przypadku poprzednich – nie wybiła dołka. Tym samym daje to nadzieję na dalsze wzrosty, i gdy tylko wykres wybije widoczny box, otworzy to drogę do poziomów 1240 jako TP1 dla wzrostów. TP2 znajduje się w bardzo istotnym miejscu – tym razem dla całości układu spadkowego. Zwróćmy uwagę, że zaznaczona linia jest sekwencją. Jeśli zostanie przełamana, wówczas możemy mówić o powrocie do średnioterminowych wzrostów i atak na szczyt 1354. Jednak tego typu sekwencje mają charakterystykę utrzymywania trendu, dlatego stanowi to punkt drugi realizacji zleceń z pozycji długich (TP2).

Jeśli insiderzy, którzy wykorzystali spadki na ponowne dobieranie pozycji na kruszcu mają rację – wówczas scenariusz korekty powinien się wykonać. Wówczas, aby dołączyć się do takiego scenariusza strefa 1200 – 1900 służyć będzie za strefę akumulacyjną, ze stop lossem w okolicach poziomu 1800. Wyszczególniane już TP1 i TP2 stanowią wówczas 1240 oraz 1354.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here