Naga MarketsSztabki złotaSkutki wojny handlowej sprawiają, że jedne aktywa wyznaczają nowe minima, a inne, jak choćby złoto, ustanawiają nowe szczyty. Pogorszenie stosunków amerykańsko-chińskich oraz zapowiedź wprowadzenia przez USA taryf na meksykański import windują notowania złota ponad poziom 1320 dolarów za uncję.

Od ostatniego dołka z drugiej połowy maja przy 1269 USD, notowania kontraktów terminowych na złoto zyskały do dzisiejszego szczytu ponad 4%. W tym czasie najsilniejszy wzrost miał miejsce w miniony piątek, kiedy to kupującym udało się pokonać kluczowy opór w pobliżu 1302.

Dziś natomiast wzrosty są kontynuowane, a cena na giełdzie COMEX wyznaczyła szczyty przy powyżej 1323 USD. Stąd już niedaleko do maksimów z marca br. przy 1324,70 USD.

Dane pokazują ponadto, że w tygodniu kończącym się 28 maja, że fundusze hedgingowe i zarządzający pieniędzmi zwiększyli swoje długie pozycje netto w złocie na giełdzie COMEX.

Zobacz też: Brexit: Funt szterling pokazuje historię trzyletniej kariery Theresy May

Kontrakty terminowe na złoto - wykres dzienny - 3 czerwca 2019
Kontrakty terminowe na złoto – wykres dzienny – 3 czerwca 2019

Spór o bezpieczeństwo

Stosunki amerykańsko-chińskie uległy dalszemu pogorszeniu, kiedy oba kraje starły się w Shangri-La Dialogue w Singapurze o bezpieczeństwo Tajwanu i Morza Południowochińskiego.

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje, azjatyckie rynki akcyjne, a także ceny ropy osuwają się dziś do poziomów najniższych od wielu miesięcy, gdyż inwestorzy zwrócili się w stronę obligacji rządowych, jena, franka szwajcarskiego i złota, tzw. bezpiecznych przystani.

Ponadto, banki zwracają uwagę na zagrożenie globalną recesją, do której może doprowadzić eskalacja wojny handlowej. Prognozy dotyczące globalnego wzrosty obciął m.in. Goldman Sachs.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here