Naga MarketsZłoto już najdroższe w historii! Cena złota przekroczyła nawet 1940 dol. za uncję.Cena złota z impetem wybiła się w poniedziałek na rekordowe szczyty wszechczasów, przebijając poziom notowań z września 2011 roku i kontynuując bardzo silny trend wzrostowy rozpoczęty jeszcze w połowie 2018 roku. Kurs szlachetnego kruszcu wspierany jest przez środowisko niskich realnych stóp zwrotu z obligacji amerykańskich, napiętą sytuację geopolityczną i widmo rozwoju pandemii zapowiadające trudną sytuację gospodarczą.

  • Cena złota spot tylko w ostatnim miesiącu wzrosła o ponad 9%.
  • Od początku roku kruszec ten podrożał już o 27,3%.
  • Natomiast stopa zwrotu z ostatnich lat to niemal 77%.

Cena złota na rekordowym szczycie

Kurs złota spot przebił w poniedziałek poprzednie maksimum wszechczasów z września 2011 roku w okolicach 1920 dol. za uncję i wybił się nawet tak wysoko jak 1944,30 dol. W tym momencie cena za złoto spot jest w nieznacznej korekcie i opadła do 1931,96 dol. za uncję, co prawdopodobnie wynika z realizowania zysków przez inwestorów.

Złoto już najdroższe w historii! Cena złota przekroczyła nawet 1940 dol. za uncję.
Notowania złota spot. Źródło: stooq.pl

Cena za złoto spot utrzymuje się w silnym trendzie wzrostowym już od połowy 2018 roku, jednak prawdziwego przyspieszenia kurs nabrał od marca tego roku, czyli od wybuchu pandemii koronawirusa. Negatywne informacje z gospodarki i świata polityki są jak woda na młyn kursu złota, a tych w ostatnich miesiącach nie brakuje.

Niewątpliwie, w ostatnim tygodniu cena złota rosła m.in. przez eskalację napięć na linii Pekin-Waszyngton. Nie brakowało wymiany “uprzejmości”: początkowo USA wydały nakaz likwidacji konsulatu chińskiego w Houston z uwagi na podejrzenie o szpiegostwo, na co Chińczycy odpowiedzieli zamknięciem placówki amerykańskiej w Chengdou. Atmosferę podgrzał Sekretarz Stanu Mike Pompeo, zapowiadając, że USA nie będą dłużej tolerować zakusów Chin na burzenie globalnego porządku.

Zobacz również: Cena złota przebija z impetem 1880 dol., srebro w górę aż o 18% w ostatnich 5 dniach

Złoto w górę, bo kurs dolara w dół?

Tymczasem pandemia COVID-19 zdaje się nie zatrzymywać, a liczba zachorowań zbliża się już do 16,5 mln ludzi. W Stanach Zjednoczonych od połowy lipca notuje się już około 70 tys. nowych przypadków choroby dziennie, a zachorowania tylko w tym kraju stanowią ponad 25% łącznej liczby przypadków.

Choć wbrew utartym tendencjom rynek akcyjny zdaje się nie być ujemnie skorelowany z zachowaniem ceny złota w ostatnich miesiącach, co widzimy m.in. po wzrostach indeksów giełdowych na całym świecie, to taka ujemna relacja ma teraz miejsce między ceną złota a oprocentowaniem długoterminowych obligacji  skarbowych. Te w przypadku Stanów Zjednoczonych są już na bardzo niskim poziomie 0,58%.

Wzrost ceny złota spot jest także uzasadniony znacznym osłabieniem dolara w ostatnim miesiącu, co widać po zachowaniu indeksu dolara, który obecnie spadł poniżej 94 pkt. i jest na poziomie 93,852 pkt. Oznacza, że obecnie względem głównych walut dolar jest przeciętnie najtańszy od ponad 2 lat.

Złoto już najdroższe w historii! Cena złota przekroczyła nawet 1940 dol. za uncję.
Notowania indeksu dolara. Źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here