Naga Markets

Złoto jest najtańsze od dwóch miesięcy. Rynek zmienia swoje nastawienie względem czerwcowej decyzji FedW czwartek rynek złota doświadczył znaczącego spadku, osiągając najniższy poziom od dwóch miesięcy, głównie ze względu na optymistyczne rozwinięcie negocjacji na temat limitu zadłużenia w USA i przekonujące dane gospodarcze wskazujące na potencjalną podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

  • Spadek napięcia politycznego w USA negatywnie wpływa na złoto, które jest postrzegane jako bezpieczna przystań
  • Do deprecjacji złota przyczyniły się również zrewidowane szacunki dotyczące amerykańskiego PKB
  • Według narzędzia CME FedWatch, rynki teraz wyceniają 49,3% prawdopodobieństwo podwyżki o 25 punktów bazowych już w czerwcu
  • Więcej ciekawych i interesujących artykułów znajdziesz na Comparic.pl 

Spadek cen złota w obliczu mocnych danych gospodarczych USA i negocjacji w sprawie limitu zadłużenia

Cena złota aktualnie spada o 0,7%, osiągając poziom 1943,58 USD za uncję, co jest najniższym poziomem od 22 marca. Znaczny wpływ na notowania kruszcu miał ogłoszony postęp w negocjacjach między Białym Domem a Republikanami dotyczących podniesienia limitu zadłużenia. Kevin McCarthy, republikański kongresmen, potwierdził postęp w tych rozmowach.To podwójny cios dla złota, jeśli porozumienie zostanie zawarte w weekend, usunie to największe ryzyko z naszego stołu. Dość imponująca runda danych gospodarczych sugeruje, że ta gospodarka nadal wykazuje dużą odporność, argument na rzecz możliwości kolejnej podwyżki stóp zyskuje tutaj na sile – skomentował Edward Moya, starszy analityk rynkowy w OANDA.


etoroUzyskaj dostęp do handlu CFD na innowacyjnej platformie multi-asset i korzystaj z wiedzy milionów traderów

Zacznij inwestować

77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś rozważyć, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Dodatkowo do deprecjacji złota przyczyniły się zrewidowane szacunki dotyczące amerykańskiego PKB. Gospodarka USA wykazała się siłą, ze wzrostem PKB na poziomie 1,3% w skali rocznej w ostatnim kwartale, co stanowiło wzrost w porównaniu z wcześniej szacowanym tempem 1,1%.

Notowania złota
Notowania złota

Dodatkowo do deprecjacji złota przyczyniły się zrewidowane szacunki dotyczące amerykańskiego PKB. Gospodarka USA wykazała się siłą, ze wzrostem PKB na poziomie 1,3% w skali rocznej w ostatnim kwartale, co stanowiło wzrost w porównaniu z wcześniej szacowanym tempem 1,1%.

W przypadku drugiego szacunku korekta w górę dotyczyła inwestycji w prywatne zapasy, wydatków władz państwowych i lokalnych, inwestycji niemieszkalnych w środki trwałe, wydatków konsumpcyjnych i eksportu została częściowo zrekompensowana korektą w dół w inwestycjach mieszkaniowych. Import został zrewidowany w górę – czytamy w raporcie.

Polecamy również: Ray Dalio sugeruje, że obecny system finansowy jest zepsuty i wymaga poważnej reformy

Jak poinformowało poinformowało w czwartek Biuro Analiz Ekonomicznych USA, wskaźnik inflacji PCE wyniósł w I kwartale 4,2%, po 3,7% w IV kwartale. Bazowy PCE, który usuwa zmienne ceny żywności i energii i jest preferowaną miarą inflacji Rezerwy Federalnej, został zrewidowany w górę do 5%.

Inwestorzy zareagowali na te dane i aktualnie nie są już tak bardzo przekonani do czerwcowej pauzy w podwyżkach stóp procentowych. Według narzędzia CME FedWatch, rynki teraz wyceniają 49,3% prawdopodobieństwo podwyżki o 25 punktów bazowych już w czerwcu, nie przewidując redukcji wcześniej niż we wrześniu.

Źródło: CME FedWatch Tool
Źródło: CME FedWatch Tool

Złoto, jako aktywo nieprzynoszące dochodu, staje się mniej atrakcyjne z każdym wzrostem ceny pieniądza. Co gorsza dzieje się, to wraz ze wzrostem kursu dolara do najwyższego poziomu od połowy marca, co tylko pogłębia spadku kruszcu.

Autor poleca również: Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułAnalityk z JPMorgan zachęca do kupna złota w obliczu obaw o recesję. Czy zyska na tym również BTC?
Następny artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Allegro spada o ponad 12% w ciągu trzech sesji. Niedźwiedzie wracają na GPW?
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem