Naga MarketsW obecnej sytuacji ekonomicznej na świecie sytuacja na rynkach finansowych jest niepewna. Napompowane indeksy giełdowe, wydają się stać na krawędzi przepaści. W takich czasach bezpieczną przystanią dla inwestorów może okazać się ponownie złoto inwestycyjne.

Case Indii

Odpowiedź rządu na pandemię COVID-19 spustoszyła indyjską gospodarkę. W rezultacie wiele banków niechętnie udziela kredytów z obawy przed niewypłacalnością. W tym trudnym środowisku pożyczkowym wielu Hindusów wykorzystuje swoje zasoby złota do zabezpieczenia pożyczek.

Używanie złota jako zabezpieczenia pożyczek ma w Indiach długą historię. Od pokoleń społeczności rolnicze i wiejskie gospodarstwa domowe wykorzystywały złoto jako źródło finansowania, często zastawiając je jako zabezpieczenie w celu zebrania funduszy na zasadzenie plonów w następnym roku. Obecnie Hindusi mieszkający w miastach często wykorzystują złote pożyczki, aby pokryć wydatki na opiekę zdrowotną, biznes, edukację czy przyjęcie weselne.

Złoto ratuje życie?

Według niedawnego raportu World Gold Council popyt na pożyczki w złocie, zarówno za pośrednictwem banków, jak i niebankowych firm finansowych (NBFC), wzrósł w odpowiedzi na gospodarcze skutki lockdownu. Szacuje się, że zorganizowane pożyczki zabezpieczone złotem wzrosną z 47 miliardów dolarów w roku 2020 do 55,2 miliardów dolarów w roku 2021. Nie uwzględnia to ogromnego nieformalnego rynku pożyczek w złocie, napędzanego przez lombardy i prywatnych pożyczkodawców, a także silnej szarej strefy panującej w wiejskich częściach kraju.

Chleb powszedni

Hindusi tradycyjnie kupują i przechowują złoto od dawna. Łącznie indyjskie gospodarstwa domowe posiadają około 25 000 ton złota, a liczba ta może być wyższa, biorąc pod uwagę duży czarny rynek w tym kraju. Żółty metal jest wpleciony w ceremonie zaślubin i obrzędy kulturowe w kraju. Hindusi również cenią złoto jako źródło bogactwa, zwłaszcza w biednych regionach wiejskich. Dwie trzecie popytu na złoto w Indiach pochodzi z tych obszarów, gdzie ogromna większość ludzi żyje poza oficjalnym systemem podatkowym.

Może warto się zabezpieczyć?

W Polsce stosunek do złota jest na dużo bardziej spekulacyjnym poziomie niż w Indiach. W kraju nad Wisłą szlachetny metal jest wykorzystywany jako miejsce do przechowania kapitału w niepewnych czasach. Nie jest to jednak stały element polskiej kultury inwestycyjnej jak np. nieruchomości.

Czasy są niepewne, więc warto pomyśleć o złocie. Dla tych, którzy go jeszcze nie posiadają, istnieje łatwa opcja nabycia go w różnych formach sztabek czy monet, o różnej wadze poprzez FlyingAtom Gold. Jest to firma, od 5 lat działająca na polskim rynku inwestycyjnym, która od 2 lat rozwija swoją gałąź również na rynku metali szlachetnych. W ofercie posiada nie tylko złoto, ale także i srebro oraz diamenty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here