Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

W trzynastej odsłonie cotygodniowego programu Artyści Rynków w Comparci24.tv, gościem znanego z anteny Polsat News, Jacka Brzeskiego, byli Łukasz Wardyn i Maciej Leściorz z CMC Markets. W trakcie programu poruszono między innymi kwestię ostatnich wzrostów metali szlachetnych – złoto testowało 6-letnie maksima, srebro natomiast poziomy zeszłoroczne. Czy aprecjacja będzie kontynuowana?


Gdy kurs dolara traci, złoto i srebro wyraźniej zyskują

Niemal 15% od początku czerwca – wartość złota silnie wzrastała w okresie wakacyjnym korzystając z książkowego wręcz przykładu odwrotnej korelacji pomiędzy rynkiem metali szlachetnych, a dolara. W momencie gdy dolar traci na wartości, złoto (oraz srebro) silniej zyskują, czego świadkami rynki były w ostatnim czasie. W efekcie notowania cennego kruszcu w minionym tygodniu testowały poziom 1450 dolarów za uncję, ostatni raz obserwowany sześć lat temu. Co prawda dolar na początku nowego tygodnia odrabia straty, co przełożyło się też na silniejszą korektę cen, jednak złoto nadal utrzymuje się w okolicach 1420 dolarów za uncję.

Notowania złota na wykresie tygodniowym
Notowania złota na wykresie tygodniowym

Jak zwraca uwagę Maciej Leściorz, oprócz sytuacji fundamentalnej oraz odwrotnej korelacji złota z dolarem, na wykresie miejsce miała również istotna kwestia techniczna: „W połowie czerwca złoto wybijało długoterminową konsolidację pod poziomem 1350 dolarów, co przyniosło silny wzrost. Następny, typowo spekulacyjny ruch, realizacja zysków w krótkim terminie i rynek doszedł do momentu, w którym stwierdził, że można dać jeszcze szansę złotu, przynosząc kolejną falę aprecjacji” – wyjaśnia przedstawiciel CMC Markets. W ubiegłym tygodniu 66% klientów domu maklerskiego z aktywnymi pozycjami na złocie zakładało wzrosty cennego kruszcu.

W przypadku rynku złota dużą rolę odgrywają dane napływające z Chin. Kraj Środka ma pewne problemy, konflikt z USA uderza w lokalną gospodarkę, co pośrednio przekłada się również na kondycję kontraktów terminowych na złoto.

Kurs srebra pokonał (i przetestował) ważną strefę oporu

Dynamiczne wzrosty rynku metali szlachetnych widać również na wykresie srebra, które podobnie jak złoto wyceniane jest wobec dolara amerykańskiego. W lipcu kontrakty na srebro przebijały poziom 16 dolarów, gdzie przebiegały tegoroczne maksima i testowały go od drugiej strony, co jest potwierdzeniem wybicia. W efekcie srebro znalazło się na najwyższych poziomach od wakacji ubiegłego roku, wybijając również zeszłoroczne wsparcie o dużym znaczeniu technicznym:

Srebro na wykresie dziennym
Srebro na wykresie dziennym

Zdaniem Łukasza Wardyna kolejny zasięg dla notowań złota wypada w okolicach maksimów z kwietnia i czerwca ubiegłego roku, które były rysowane powyżej 17 dolarów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here