Naga MarketsZłoto i srebro mają nadal miejsce do wzrostów, uważa Michał Stajniak (XTB)
Michał Stajniak, analityk XTB

Patrząc na obecną korektę na złocie oraz srebrze, inwestorzy zastanawiają się, czy rynek czekają dalsze wzrosty, czy może nadszedł czas na realizację zysków? Z jednej strony pojawiają się prognozy mówiące o wzroście cennego metalu nawet do 4 tys. dolarów w perspektywie kolejnych lat, z drugiej w krótkim terminie oczy wszystkich skierowane są na sympozjum bankowości centralnej w amerykańskim Jackson Hole. Czy jest ono w stanie zmienić rozwój wydarzeń na rynku towarowym oraz na rynku walut, w szczególności na dolarze (USD)? O tym Krzysztof Kamiński rozmawiał z Michałem Stajniakiem, analitykiem XTB.

  • Przemysław Kwiecień z XTB twierdził na antenie Comparic24.tv w pierwszej połowie sierpnia, że złoto może kosztować nawet 4 tysiące dolarów w perspektywie kolejnych lat
  • Michał Stajniak, również reprezentujący dział analiz domu maklerskiego XTB, także jest zdania, że ultraluźna polityka pieniężna głównych banków centralnych może nadal wspierać wzrost cen złota i Wall Street
  • Złoto zyskuje od początku roku 55%, jednak gdy przeciwstawi się je wartościom indeksu S&P 500, to metalowi nadal bardzo daleko do rynkowego wykupienia

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota z miejscem do wzrostów, S&P 500 może być przewartościowany

Zdaniem Michała Stajniaka, pomimo osiągnięcia historycznych maksimów zarówno przez złoto, jak i przez S&P 500, cenny metal nadal pozostaje bardzo tani w porównaniu do wzrostów Wall Street. Indeks relatywnej siły złota do S&P 500 dynamicznie rósł w pierwszych miesiącach bieżącego roku, w maju rozpoczął jednak korektę, której kolejna dynamiczna fala obserwowana jest w sierpniu.

Siła względna złota w stosunku do S&P 500. Źródło: Stooq.pl

Złoto jest jeszcze tanie względem aktywów akcyjnych. Można teoretycznie powiedzieć, że mamy do czynienia z nową sytuacją na rynku, nadal jest jednak miejsce po stronie kruszców do wzrostów. Z drugiej strony jednak może być to jednocześnie sygnał, że rynek akcyjny jest przewartościowany.

Notowania złota po sierpniowej korekcie testują okolice poziomu 1900 dolarów, gdzie przebiega lokalne wsparcie. W krótkim terminie analityk surowcowy XTB zwraca uwagę, że na cenę dolara i jednocześnie złota wpływać będzie sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole.

Amerykański dolar jest bardzo wyraźnie wyprzedany, co widać po danych CFTC, czyli po pozycjonowaniu inwestorów spekulacyjnych. Z drugiej strony mamy mocno wykupione euro, a dodatkowo szykuje nam się ważne sympozjum ekonomiczne, które potrafi wpływać na wycenę aktywów – komentował Michał Stajniak.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here