Naga MarketsZłoto i akcje są obecnie drogie, twierdzi JPMorgan. Tanie są ropa naftowa i surowceRynek długu na rynkach krajów rozwiniętych oraz złoto są drogie biorąc pod uwagę inwestycje długoterminowe, podczas gdy ropa naftowa oraz surowce rolne są względnie tanie, jak wynika z badania giganta bankowości inwestycyjnej, JPMorgan Chase & Co.

  • Amerykański S&P500 w poniedziałek wybił szczyt notowań, a w zeszłym tygodniu przebił maksima z lutego sprzed pandemii
  • Złoto od początku roku podrożało już o 28%
  • Shiller P/E ratio (CAPE) dla S&P500 wskazuje teraz mocne przewartościowanie i wynosi 31,58 pkt.

Akcje są przewartościowane, twierdzi JPMorgan

Badanie przeprowadzone przez bank inwestycyjny JPMorgan Chase & Co. wykazało, że obecnie najlepszymi inwestycjami biorąc pod uwagę odpowiednio niską wycenę są rynek ropy oraz surowców rolnych, a także wybrane waluty.

Używając wskaźników jak m.in. C/Z z wykorzystaniem przyszłych cen dla rynków akcyjnych czy spreadów dla kredytowych rynków rozwiniętych i wschodzących, jedynie garstka aktywów takich jak niektóre waluty czy obligacje z rynków energetycznych okazały się względnie niedrogie, jak twierdzi John Normand, szef działu strategii fundamentalnej w JPMorgan.

– Godziwie wyceniane są kredytowe rynki dłużne oraz rynki energetyczne, a także azjatyckie rynki udziałowe. Drogie są niemal wszystkie pozostałe rynki udziałowe oraz obligacje z rynku długu i złoto – stwierdził Normand w notatce opublikowanej w zeszłym tygodniu.

Wyniki badania są częścią szeroko zakrojonej wyceny aktywów po gwałtownych zwyżkach na rynkach zapoczątkowanych pod koniec marca po wyprzedaży związanej z wybuchem pandemii COVID-19.

Zobacz również: Cena złota odbija we wtorek. Inwestorzy czekają na ruch szefa Fed.

Kolejnym wnioskiem z badania jest stwierdzenie, że portfel składający się z wielu aktywów można uznać za godziwie wyceniony, jeśli uwzględnimy wpływ luzowania ilościowego. Natomiast, jeśli porównamy taki portfel względem poprzednich okresów wychodzenia z recesji, jego wycena została przez analityków określona jako “godziwa do drogiej”.

– Wskaźniki premii za ryzyko dla wielu rynków sprawdzają się w przypadku powrotu do średniej rynkowej wartości w horyzoncie czasowym rzędu wielu lat, a nie miesięcy czy tygodni. Zatem są pożyteczne raczej dla strategicznych, a nie taktycznych inwestorów – zwrócił uwagę Normand.

Jednak niektóre aktywa, jak dochodowość obligacji na rynkach rozwiniętych, nie zawsze podąża zgodnie z zasadami powrotu do średniej wartości w perspektywie długoterminowej – dodał Normand. – Inne, takie spółki technologiczne i w rezultacie S&P 500, przechodzą strukturalną przemianę w sposobach ich oceny, tylko częściowo z uwagi na obecnie prowadzoną politykę monetarną.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here