Naga MarketsZłoto ewakuowane z Hong Kongu przez inwestorów obawiających się chińskiego prawaHongkońscy inwestorzy wywożą swoje złoto poza kraj wraz z wdrożeniem przez Chiny nowego narodowego brawa bezpieczeństwa, które wywołało falę niepokoju związanego z nadchodzącym restrykcjami finansowymi. Około 10% prywatnych zasobów złota zostało przeniesionych do bezpieczniejszych lokalizacji jak np. Singapur czy Szwajcaria od początku protestów Hong Kongu w zeszłym roku.

  • Cena złota w ostatnim miesiącu wzrosła aż o ponad 12%.
  • To niezwykle wysoki wzrost ceny jak na tego typu fizyczne aktywo.
  • Wzrostom ceny złota towarzyszą także silne wzrosty skorelowanego z nim srebra.

Złoto znika z Hong Kongu

– Wielu klientów postrzega teraz Hong Kong jako niebezpieczniejszy od innych lokalizacji – zauważył Joshua Rotbart, dealer złota z Hong Kongu i szef depozytu kruszców J Rotbart & Co.

Te artykuły również Cię zainteresują
Do nastrojów sprzyjających ewakuacji fizycznego majątku w postaci kruszców dołącza także eskalacja napięć na linii Waszyngton-Pekin.

Chińskie nowe prawo bezpieczeństwa jest postrzegano jako ruch, który miałby zatrzymać zachodnie wpływy, które poprzez Hong Kong oddziałują na Chiny. Prawo to jest również zaburzeniem obowiązującej od 1997 roku zasady: jedno państwo, dwa systemy.

Przeciwnicy nowych przepisów obawiają się, że hongkońska autonomia będzie istotnie zaburzona, co będzie miało wpływ na stabilność miasta jako szóstego największego centrum finansowego.

Zobacz również: Cena złota w okolicach 2030 dol., kurs kontynuuje silne spadki z piątku

Inwestorzy przenoszą zapasy złota z Hong Kongu do Singapuru ponieważ nie lubią ryzyka i niepewności – zauważył Ronan Manly, analityk rynku kruszców z Singapuru.

Niepokoje związane z pandemią, sytuacją geopolityczną oraz zagrożeniem inflacją na całym świecie spowodowały wzrost ceny złota do rekordowych poziomów powyżej 2000 dol. za uncję. Kruszec podrożał od początku roku o ponad 33%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here