Naga Markets

Złoto, Ethereum, czy Bitcoin? Gdzie szukać zabezpieczenia przed inflacją?Bitcoin (BTC) odzyskał w środę poziom 19 tysięcy dolarów – i utrzymuje go nadal w trakcie sesji czwartkowej – gdy analitycy i traderzy zastanawiali się na nowo, czy największa kryptowaluta stanie się aktywem pierwszego wyboru w czasach wysokiej inflacji. Szczególnie, gdy złoto (m.in. sztabki złota) testuje najniższe poziomy od 30 miesięcy w związku z dominującą siłą dolara amerykańskiego.

Kupuj gdy leje się krew. Bądź chytry gdy inni są przerażeni?

Środowisko makroekonomiczne ma coraz większy wpływ na rynek kryptowalut w obecnym, pełnym niedźwiedzich nastrojów cyklu rynkowym. Ostatnie środowe odbicie BTC nastąpiło po ogłoszeniu przez Bank Anglii wcześniej w ciągu dnia, że będzie kupował obligacje po tym, jak rządowy plan cięć podatkowych wywołał masową wyprzedaż.

– Zgodnie z filozofią kupowania, gdy na ulicach leje się krew i powszechnym powiedzeniem o byciu chciwym, gdy wszyscy wokół są przerażeni, możemy być w odpowiednim momencie, aby zacząć powoli lokować kapitał – powiedział Sheraz Ahmed, partner zarządzający w STORM Partner.

Bolesna inflacja skłoniła banki centralne, w tym amerykańską Rezerwę Federalną (Fed), do agresywnych podwyżek stóp procentowych, wywierając presję na spadek cen ryzykownych aktywów, od akcji po kryptowaluty.

Kapitalizacja globalnego rynku kryptowalut spadła z 2,9 biliona dolarów w listopadzie ubiegłego roku do 959 miliardów dolarów obecnie, według danych CoinMarketCap.

– Myślę, że kryptowaluty po prostu podążają za tym samym trendem co rynek i jest to po prostu czysty apetyt na risk-off ze względu na obecną zmienność i niepewność – powiedziała prezes Defiance ETFs Sylvia Jablonski.

– Jeśli rajd giełdowy jest w stanie pokonać obawy o twarde lądowanie, powinno to zapewnić ładne tło dla kryptowalut. Ten szeroki rajd risk-on nie wydaje się mieć nóg, na których można stabilnej stanąć, ale to odbicie może trwać nieco dłużej – napisał w środowej nocie Edward Moya, starszy analityk rynkowy OANDA.

Ethereum (ETH) odbiło się w środę powyżej 1300 dolarów, wzrastając o 1,1% w ciągu ostatnich 24 godzin i 6,9% w ciągu ostatnich siedmiu dni.

XTB

Ether wydawał się wykazywać większą odporność na inflację od czasu historycznej aktualizacji The Merge dwa tygodnie temu na bardziej energooszczędny system blockchain “proof-of-stake”. Zannualizowana stopa inflacji Ethereum od czasu The Merge wynosi około 0,19%, mniej niż 1,75% w przypadku BTC. Alexandre Lores, dyrektor badań rynku blockchain w Quantum Economics, spodziewał się, że rywalizacja o wskaźnik inflacji między BTC i ETH będzie nadal wahać się aż do 2024 roku.

Z kolei wskaźnik ETH/BTC, który mierzy cenę ETH w stosunku do BTC, zaczął spadać po The Merge do obecnego poziomu 0,06. Lores powiedział, że nie kupi narracji o „przeskoczeniu” wskaźnika inflacji BTC-ETH, dopóki ten nie przebije swojego rekordu wszechczasów na poziomie 0,15 pod koniec 2017 roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBroń.pl przygotowuje się do kampanii crowdinvestingowej. W planach także debiut na NewConnect
Następny artykułEsotiq & Henderson miał 4,56 mln zł zysku netto, 5,19 mln zł zysku EBIT w I poł. 2022 r.
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here