Naga Markets

Złoto drożeje wspierane osłabieniem dolara i napięciami geopolitycznymiCena złota spot w środę rano wzrosła i przebiła granicę 1790 dol., w obliczu spadku rentowności obligacji amerykańskich i osłabieniu dolara. Oprócz obaw o rozwój pandemii, pojawił się szereg ryzyk geopolitycznych, m.in. związanych z negocjacjami między USA a Iranem czy NATO i Rosją.

Złoto drożeje w środę rano

Cena złota spot wzrasta w środę rano o 0,35% do 1790 dol. za uncję, po tym gdy wtorkowa sesja zakończyła się finalnie wzrostem o 0,31%.Wsparciem dla notowań metalu szlachetnego jest osłabienie amerykańskiej waluty. Indeks dolara osuwa się w środę rano o 0,12% do 96,18 pkt.

Do 1,46% opada również rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych, co zapewnia dodatkowy czynnik prowzrostowy dla złota zwiększając jego relatywną atrakcyjność inwestycyjną.

Dodatkowym wsparciem dla cen kruszcu było pojawienie się napięć geopolitycznych związanych z rozmową przeprowadzoną między Joe Bidenem i Władimirem Putinem w sprawie ewentualnych sankcji, jakie zachodnie mocarstwa nałożyłyby na Rosję w przypadku inwazji na Ukrainę. Prezydent USA ostrzegał przed silną reakcję Zachodu, a z kolei prezydent Rosji żądał gwarancji co do tego, że NATO nie będzie przesuwać swojej flanki coraz bardziej na wschód.

TradingView Chart
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

– W tle mamy kwestię geopolityczną, która napędza niewielką zwyżkę złota. Ruchowi temu brakuje jednak nieco zapału, a ewentualne wybicie ponad zakres 1770 – 1810 dol. zależeć będzie zapewne od decyzji Fed w przyszłym tygodniu. – stwierdził Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management.

W kwestii pandemii, wciąż istotne pozostają obawy związane z wariantem Omikron, choć południowoafrykańscy naukowcy w środę rano zaprezentowali rezultaty wstępnego badania, z którego wynika, że szczepionka Pfizera jest częściowo skuteczna przeciwko nowemu szczepowi.

Plus500

Patrząc w przyszłość, przy braku jakichkolwiek danych ekonomicznych z USA, sentyment do ryzyka napędzany przez wariant Omikron będzie nadal wpływał na notowania metalu szlachetnego. Gwałtowna zmiana sentymentu na “risk-off” może jednak spowodować wzrost popytu na dolara kosztem złota. – zaznaczyła analityk FXStreet, Dhwani Mehta.

W piątek poznamy nowy odczyt inflacji CPI w USA, który zapewne będzie kluczowy z punktu widzenia Rezerwy Federalnej przy podejmowaniu decyzji monetarnej na zaplanowanym na przyszły tydzień dwudniowym spotkaniu (14-15 grudnia).

– Ujemne realne stopy procentowe mogą utrzymać złoto w pobliżu 1800 dol. w pierwszej połowie 2022 roku, ale większa presja spadkowa prawdopodobnie powstanie po tym, gdy Fed zacznie podnosić stopy procentowe w połowie 2022 roku. – stwierdzili analitycy ANZ.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: korona islandzka pln | wti notowania | dom development akcje | usd kurs | cena akcji tauron | najwyższy kurs korony islandzkiej |

72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here