Naga Markets

Złoto drożeje, coraz większe obawy o słaby wzrost gospodarczy w 2022Cena złota wzrasta w piątek i zmierza w kierunku 1850 dol. za uncję, gdy pojawiają się kolejne głosy analityków o prognozach kulejącego wzrostu gospodarczego w tym roku

Złoto w górę w piątek

Cena złota spot w piątek rano zyskuje 0,28% i wzrasta do 1846 dol. za uncję na fali solidnej czwartkowej sesji, w trakcie której kruszec podrożał o 1,4%.Notowania metalu szlachetnego skorzystały na wyraźnym osłabieniu dolara, co widać po zachowaniu indeksu amerykańskiej waluty, który opadł w czwartek o 1%. Tracił także amerykański rynek akcyjny, który osunął się o 0,58% rozszerzając zwyżkę o aż 4% ze środy.

Złoto drożeje, coraz większe obawy o słaby wzrost gospodarczy w 2022
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

– W ciągu ostatnich 24 godzin na rynkach obserwowaliśmy dużą awersję do ryzyka, a rynki akcji mocno spadły. Złoto odnotowało dobre wyniki, co nie miało miejsca w ostatnich tygodniach. – skomentowali analitycy OANDA. – Być może wynika to z faktu, że za ponurymi nastrojami na rynkach stoi wyższa inflacja, a co za tym idzie oczekiwania dotyczące stóp procentowych, co zazwyczaj sprzyja dolarowi.

– Wydaje się jednak, że w ciągu ostatnich 24 godzin nastąpiła zmiana. To nie stopy procentowe, lecz obawy gospodarcze są przyczyną negatywnych nastrojów na rynkach. Wyższa inflacja obniża marże, co oznacza wyższe ceny. Ponadto Fed przeszedł od przewidywania miękkiego lądowania do średniego, a teraz tylko bezpiecznego. To nie powinno nikogo napawać optymizmem. Być może właśnie dlatego inwestorzy wracają do złota. – dodali.

Zobacz również: Kurs dolara może umocnić się jeszcze w czwartek, uważa ING

Podobnego zdania są analitycy portalu analitycznego The Motley Fool:

NED

– Kiedy akcje spadają i pojawiają się obawy o kondycję gospodarki, inwestorzy uciekają do bezpiecznych aktywów, takich jak złoto i srebro, co przyczynia się do wzrostu cen metali szlachetnych. Metale szlachetne są uważane za zabezpieczenie przed inflacją i niepewnością gospodarczą. Najnowsze dane dotyczące rynku mieszkaniowego i zatrudnienia, w połączeniu z rosnącą inflacją i słabymi wynikami spółek, tworzą środowisko doskonale sprzyjające metalom szlachetnym, takim jak złoto. – podkreślili eksperci z The Motley Fool.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: aktualny kurs dolar frank | kurs hrywny wykres | kurs bitcoin wykres | allegro akcje rekomendacje | lotos akcje | kurs akcji pzu |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here