Naga Marketssztabki złotaDo światowej paniki fiskalnej może w nadchodzących miesiącach dołączyć osłabienie dolara. Pomimo ryzyka recesji, połączenie tych czynników może zapewnić wsparcie metalom szlachetnym, a przede wszystkim złotu. Jak informują eksperci z dużych banków inwestycyjnych notowania żółtego kruszcu mogą być wspierane przez Chińczyków oraz utrzymującą się niepewność geopolityczną na świecie.


Chińskie rezerwy złota wciąż rosną – UOB

flaga chinyEkonomista Ho Woei Chen z Grupy UOB ocenił ostatnie odczyty danych z rezerw walutowych i zasobów złota w chińskiej gospodarce. Oficjalne aktywa rezerwowe Chin spadły we wrześniu o 17,0 mld USD, w tym spadek rezerw walutowych o 14,7 mld USD i spadek rezerw złota o 2,4 mld USD, chociaż zasoby złota w ujęciu ilościowym nadal rosną do rekordowego poziomu 62,6 mln uncji z 62,5 mln uncji w sierpniu. Chiny zwiększały swoje rezerwy złota przez 10 ostatnich miesięcy od grudnia 2018 r., po tym jak utrzymywały je na płaskim poziomie w 2017 r. i przez większą część 2018 r.

Widoczna zmiana polityki wywołana jest najprawdopodobniej eskalacją napięć handlowych z USA. Ogólnie we wrześniu rezerwy walutowe w Chinach nadal wzrosły o 19,7 mld USD w ujęciu rocznym. Podczas gdy presja na gospodarkę wzrosła ze względu na eskalację napięć handlowych z USA i deprecjację juana (CNY lub RMB) odpływy kapitału nie stały się jeszcze poważnym problemem w porównaniu z okresem od połowy 2014 r. do końca 2016 r. gdy rezerwy walutowe spadły o około jedną czwartą z około 4 bilionów USD do 3 trylionów USD. Wskazuje na to również relatywnie bardziej zrównoważony bilans wpływów/wypływów walutowych w porównaniu do okresu 2014-2016 – napisał Chen w notatce.

Złoto nadal trudne do zignorowania – TD Securities

Globalna gospodarka nadal zwalnia, a w odpowiedzi inwestorzy zaczęli zwracać większą uwagę na konsekwencje globalnego spowolnienia, wysyłając ceny aktywów bezpiecznych przystani na znacznie wyższe poziomy, na czym w ocenie ekspertów z TDS głównie skorzystało złoto.

W związku z tym, że zarządzający funduszami uwzględniają pogarszające się sygnały makroekonomiczne w swoich oczekiwaniach dotyczących zysków kapitałowych, rośnie zapotrzebowanie na złoto jako zabezpieczenie nadmiernego ryzyka – wskazano w raporcie.

Biorąc pod uwagę złoto jako zabezpieczenie kapitału, zakupy na kontraktach ETF wzrosły o około 20% rok do roku. W rzeczywistości cena złota jest całkowicie zgodna ze wzrostem popytu inwestorów na podstawie historycznej analizy zasobów, co nie dostarcza wielu dowodów na to, że popyt inwestycyjny osiągnął szczyt, jak sugerują niektóre wskaźniki pozycjonowania – dodano.

Kurs złota dopiero się rozpędza?

Natomiast eksperci z Saxo Banku podtrzymują pozytywną prognozę dla złota w oparciu o założenie, że dolar straci na wartości, a rentowności światowych obligacji pozostaną niskie. Po okresie konsolidacji, do końca roku cena złota może w ich ocenie pójść w górę do poziomu 1 550 USD/oz, a w 2020 r. wzrośnie jeszcze bardziej.

Kurs złota do dolara w środę na interwale dziennym, źródło 9 10 19
Kurs złota do dolara w środę na interwale dziennym, źródło tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

  1. panika na maxa – w 2016 czytałem że złoto ma być pod koniec dekaty po 3000 usd. Wszyscy kupują złoto, znaczy wszyscy wdupią masę pieniędzy

  2. No cóż złoto to złoto. Ja odkładam 20% oszczędności w programie powiernik. Sztabki chowam w skarpetę i nikt mi ich nie zabierze. Nie interesują mnie żadne papiery “złote”.
    Owszem resztą oszczędności obracam ale gdy przyjdzie co przyjść musi będę zabezpieczony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here