Naga Markets

Złoto od wieków fascynuje i pozostaje w umysłach wielu ludzi. Nie bez przyczyny złoto stanowiło niegdyś powszechny środek płatności i choć wraz z upływem czasu jego waga w światowym systemie finansowym stopniowo malała poprzez coraz powszechniejsze wprowadzanie lekkich i wygodnych w transporcie banknotów, to nadal metal ten zajmuje szczególne miejsce w ludzkich sercach. Złota używamy w produkcji biżuterii, ale i przemyśle – również kosmicznym. Złoto było też tematem przewodnim kolejnego programu z cyklu Rynki Admirałów.


W trakcie rozmów w studiu Comparic24.tv często padają pytania o aktualną czy przyszłą cenę złota. Analitycy Admiral Markets, Jan Kotowski oraz Kamil Jaros podeszli do tematu nieco w odmienny sposób. Ile jest złota na całym świecie?Złoto – ile złota jest dostępnego na świecie?

Kamil Jaros omawia podaż złota na antenie Comparic24.tv
Kamil Jaros omawia podaż złota na antenie Comparic24.tv

Posiłkując się danymi pochodzącymi ze Światowej Rady Złota Kamil Jaros przybliża poszczególne składowe całej podaży cennego metalu. Najwięcej złota do tej pory przeznaczono na biżuterię – ponad 90 tys. ton. Drugie miejsce miejsce zajmują inwestycje sektora prywatnego – te pochłonęły bowiem w całej historii ludzkości aż 40 tys. ton. Pod kontrolą sektora publicznego pozostaje 32,6 tys. ton złota, a reszta podaży cennego metalu wynosi około 26,7 tys. ton. Ogromny odsetek stanowią jednak rezerwy i przede wszystkim złoża złota. Mowa tu bowiem o przeszło 54 tys. ton, które z całą pewnością odegrają kluczową rolę w kreowaniu cen kruszcu w przyszłości.

Ciekawym wątkiem jest też wydobycie złota. Nie wiem czy wiesz, ale od 1950 roku wydobyto dwie trzecie całego zapasu tego metalu – przytacza statystyki Jaros. Kto jest odpowiedzialny za tak duży skok wydobycia?

Podaż złota na świecie

Tu prym wiodą Chiny. W minionym 2018 roku w Państwie Środka wydobyto 404 tony tego metalu. Na drugim miejscu rankingu znalazła się Australia, stawkę zamyka natomiast Rosja. Złoto wydobywa się również w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Widać więc całkiem wyraźny rozstrzał geograficzny wśród głównych producentów – stwierdza w studiu Kamil Jaros.

Kto kupuje wydobywane przez powyższe kraje złoto? Tu prym również wiodą Chiny, ale poza nimi są również Indie, gdzie popyt na złoto i biżuterię z niego wykonaną zaliczany jest do jednego z najwyższych na świecie. To właśnie popyt zaspokajany w formie złotej biżuterii jest największą składową globalnego popytu na złoto. Ważnym czynnikiem w kreacji ceny tego cennego metalu są zakupy dokonywane przez sektor przemysłowy czy medyczny.

Mamy też cały sektor inwestycyjny, czyli zakup złota w formie fizycznej (sztabki i monety) jak i niefizycznej. Tu mowa jest o ETF-ach – zwraca uwagę analityk Admiral Markets.

XTB

Wiemy jak kupują złoto inwestorzy indywidualni. Nikogo już nie dziwi fakt, że zdanie “kupiłem złoto” może odnosić się również do zakupu kontraktów terminowych czy instrumentów rynku OTC na ten cenny metal. A w jaki sposób zakupów złota dokonuje sektor publiczny?

Jeśli pod sektor publiczny zaliczymy również banki centralne to są to raczej zakupy fizyczne służące do budowy rezerw – słyszymy w studiu. Jednak instytucje finansowe kupują nie tylko złoto w formie fizycznej, ale również i kontrakty, opcje czy ETF-y oparte na wycenie złotego kruszcu.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here