whitebit

Złoto będzie w stanie kontynuować wzrosty w 2024 roku? Prognozy ekspertów Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. W poniedziałek podczas azjatyckiej sesji, cena złota wzrosła powyżej poziomu 2100 USD za uncję, osiągając nowy historyczny szczyt. Analitycy przewidują, że kruszec jest na drodze do osiągnięcia jeszcze wyższych poziomów w nadchodzącym roku, potencjalnie stabilizując się powyżej progu 2000 dolarów. Ta prognoza opiera się na kombinacji kilku czynników, w tym na geopolitycznych konfliktach, potencjalnym osłabieniu dolara amerykańskiego oraz oczekiwanych cięciach stóp procentowych w USA.

Złoto dopiero zaczyna hossę? Sprawdź prognozy analityków

Ostatnia eskalacja konfliktu Izrael-Hamas odegrała znaczącą rolę w wzroście cen złota. W czasach geopolitycznych niepokojów inwestorzy często zwracają się ku złotu jako bezpiecznej przystani, co historycznie zwiększało jego popyt i wartość. Dodatkowo, oczekiwania na obniżki stóp procentowych jeszcze bardziej napędzały ten byczy trend.Heng Koon How, ekspert ds. globalnej ekonomii i badań rynków w UOB, wyraził podobne zdanie w wypowiedzi dla CNBC, podkreślając potencjalny spadek dolara amerykańskiego i stóp procentowych jako kluczowe czynniki w przyszłej trajektorii cen złota. Przewiduje, że złoto może osiągnąć poziom do 2200 USD za uncję do końca 2024 roku.

Notowania złota (D1)
Notowania złota (D1)

Nicky Shiels, inny analityk w MKS PAMP, podziela optymistyczne prognozy co do przyszłości żółtego metalu. Kontrast między obecnymi dynamikami rynkowymi a tymi obserwowanymi w 2011 roku, szczególnie pod względem dźwigni finansowej, sugeruje bardziej stabilną i zrównoważoną ścieżkę wzrostu cen złota. Czytaj więcej 

Bitcoin (BTC) osiągnie nowe ATH szybciej, niż większość analityków zakłada, twierdzi PlanB

Popularny analityk on-chain znany jako PlanB ogłosił, że Bitcoin może doświadczyć “eksplozji” cenowej, osiągając poziom 60 tys. dol. w najbliższych miesiącach, na tle zbliżającego się kolejnego Halving BTC, do którego ma dojść w kwietniu 2024 r. Twórca słynnego modelu stock-to-flow (S2F) prognozującego długoterminowe cykle rynkowe czołowej kryptowaluty twierdzi, iż obecnie Bitcoin podąża ścieżką, która może doprowadzić do rekordowych cen szybciej, niż wielu by się spodziewało.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
PlanB podkreśla, że po każdym Halvingu cena Bitcoina zwykle rośnie, i spodziewa się, iż ten trend powtórzy się w 2024 r. Zaznacza jednak, że początkowo kurs może wzrosnąć do 60 tys. dol., zanim osiągnie wyższy pułap.

Na podstawie analizy historycznych trendów, PlanB sugeruje, iż cena Bitcoina może wzrosnąć do 4-krotności dolnej granicy zakresu dystrybucji. W kontekście Halvingu w 2024 r., zakłada, że większość BTC może osiągnąć przedziały cenowe od 65 tys. dol. do aż 524 tys. dol. w ciągu najbliższych 4 lat. Czytaj więcej 

S&P 500 celuje w nowe maksima, to byki kontrolują Wall Street

Akcje zakończyły listopad wysoko, a trend wzrostowy prawdopodobnie utrzyma się w grudniu i, bazując na danych historycznych, w przyszłym roku. Indeks przemysłowy Dow Jones DJIA wzrósł o 8% w listopadzie, co stanowi największy miesięczny wzrost procentowy od października 2022 roku, kiedy wzrósł o około 14%.

S&P 500 (SPX) wzrósł w zeszłym miesiącu o ponad 8%, notując największy miesięczny wzrost od lipca 2022 roku, kiedy zanotował zwyżkę o 9,1%. Nasdaq Composite w listopadzie zyskał 10%, co jest najlepszym wynikiem od lipca 2022 roku, gdy wzrósł o 12,4%. Wszystkie trzy indeksy zanotowały swój najlepszy listopad od 2020 roku.

– Analizując trendy sięgające 1950 roku można zauważyć, że S&P 500 po miesięcznym wzroście o 8% lub więcej z reguły odnotowuje silne zwyżki, zwiększając się średnio o kolejne 1,8% w następnym miesiącu – twierdzi Ryan Detrick, główny strateg rynkowy w Carson Group. – Dobra passa dla amerykańskiego indeksu utrzymuje się przez 90% czasu, notując średni wzrost wynoszący 15,8% – dodaje. Czytaj więcej 

Mark Zuckerberg sprzedaje akcje Meta za ponad 185 milionów dolarów! Idzie korekta?

Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka sprzedał w listopadzie akcje Meta o wartości ponad 185 milionów dolarów. To pierwsza tego typu transakcja z jego udziałem od dwóch lat po tym, jak gigant mediów społecznościowych odrobił straty z burzliwego 2022 roku, a jego akcje wzrosły od początku roku aż o 172%. Dlaczego zatem Zuckerberg realizuje zyski?

Mark Zuckerberg, dyrektor generalny firmy Meta Platforms, stojącej za największymi platformami społecznościowymi takimi jak Facebook, Instagram, WhatsApp, czy Messenger postanowił w końcu zrealizować zyski i sprzedać około 682 000 akcji o wartości ponad 185 milionów dolarów.

Notowania Meta Platforms Źródło: TradingView
Notowania Meta Platforms Źródło: TradingView

Warto zwrócić uwagę, że w ciągu ostatniej dekady biznesmen regularnie pozbywał się pakietów akcji Meta, jednak od 2022 r. nie dokonał żadnej takie transakcji.

Najbardziej prawdopodobnym uzasadnieniem wydają się katastrofalne wyniki za 2021 i I połowę 2022 r., które doprowadziły do jednego z największych jednodniowych spadków akcji i najgorszych rocznych wyników Mety od czasu pierwszej oferty publicznej w 2012 roku. Czytaj więcej 

Akcje PZU o włos od nowego ATH! Spółka podpisała kluczową umowę ws. ubezpieczeń energetyki jądrowej w Polsce

Akcje PZU wzrosły w pierwszej połowie października br. o niemal 20 proc., po czym ustabilizowały się w przedziale między 44-48 zł. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zanotowały one jednak zwyżkę o niemal 8 proc., w efekcie czego ponownie obserwujemy próbę wybicia góra z wspomnianego zakresu. Jeśli się ona powiedzie, notowania ubezpieczeniowego giganta znajdą się na jednym z najwyższych poziomów od kwietnia 2015 roku i będą o włos od ustanowienia nowego rekordu wszech czasów.

Akcjonariusze PZU nie mają ostatnio zbyt wielu powodów do narzekań. Po tym jak cena akcji spółki spadła o ponad 45 proc. między wrześniem 2021 r., a październikiem 2022 r., jej kurs odbił z pułapu poniżej 23 zł i wzrósł o ponad 110 proc. Fakt ten sprawił, że obecnie za jeden papier udziałowy największego polskiego ubezpieczyciela zapłacić trzeba niemal 48 zł, co jest najwyższym poziomem od września 2017 r. i jednym z najwyższych od kwietnia 2015 r.

Wartym dostrzeżenia jest jednak, iż notowania mają wyraźne trudności z wybiciem powyżej 48 zł. Utrzymują się one wszak poniżej tego poziomu już od połowy października br.

Próby pokonana tego oporu obserwowaliśmy 31 października i 15 listopada br. Za każdym razem kurs błyskawicznie wracał jednak poniżej tego pułapu. Jeśli tym razem się to jednak uda, notowania ubezpieczeniowego giganta będą o włos od ustanowienia nowego rekordu wszech czasów. Czytaj więcej 

Bank Kanady rozpocznie wkrótce cykl obniżek stóp proc. Ekonomiści ING wskazali konkretną datę

Już jutro (w środę) o godzinie 16:00 czasu polskiego poznamy najnowsza decyzję monetarną Banku Kanady (BoC). Konsensus ekonomistów zakłada, że decydenci polityczni zdecydują podczas grudniowego posiedzenia o utrzymaniu stopy procentowej na niezmienionym poziomie 5 proc. Kluczowe znaczenie dla perspektyw dolara kanadyjskiego może mieć więc wydźwięk samego komunikatu i późniejszych komentarzy. Eksperci uważają, że Bank Kanady może zacząć budować grunt pod pierwsze obniżki stóp procentowych, które ich zdaniem zostaną ogłoszone w drugim kwartale przyszło roku.

Już w środę, 6 grudnia 2023 roku o godzinie 16:00 czasu polskiego Bank Kanady przestawi swoją najnowsza decyzję monetarną. Ekonomiści są przekonani, że instytucja zakończyła już cykl zacieśniania i podobnie jak miało to miejsce już we wrześniu i październiku, podczas grudniowego posiedzenia również zdecyduje utrzymać stopę procentową na niezmienionym poziomie 5 proc.

Eksperci dostrzegają bowiem, że choć w komunikacie po ostatnim posiedzeniu znalazł się zapis sugerujący, że “Bank Kanady jest przygotowany do dalszego podniesienia stopy procentowej, jeśli zajdzie taka potrzeba”, to jednak dane dotyczące aktywności od tego czasu spotkania złagodniały, rynek pracy wykazał oznaki pewnego ochłodzenia, a inflacja nadal spowalniała. W związku z tym uważają oni, że stopy procentowe BoC osiągnęły już szczyt i kolejnym ruchem w wykonaniu banku centralnego będzie ich obniżenie. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
Zajmuje się rynkiem walut. Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem