Naga Markets"Złote akcje" dały zarobić dwukrotnie więcej niż samo złotoNie należy lekceważyć spółek związanych z rynkiem złota w czasie recesji, co wyraźnie widać po ich obecnych wycenach, uważa David Jones z Capital.com. Część z nich znajduje się na najlepszej drodze do tego, aby przewyższyć stopy zwrotu i zaoferować inwestorom lepszą dywersyfikację portfela niż sam cenny kruszec.

  • Cena złota umacnia się od początku tygodnia i we wtorek na rynku kasowym testuje poziom powyżej 1970 dolarów za uncję, najwyższy od dwóch tygodni
  • W tym samym czasie Barrick Gold Corporation, notowana na giełdzie w USA spółka powiązana z rynkiem złota od początku roku rośnie o ponad 60%, gdy w tym samym czasie samo złoto odbija YTD o 30%
  • Oprócz Barrick Gold (kanadyjskiej firmy zajmującej się wydobyciem złota) na giełdzie dostępne są również Akcje Jaguar Mining oraz Alacer Gold, kolejnego kanadyjskiego wydobywcy oraz producenta złota zaangażowanego w tureckie kopalnie

Te artykuły również Cię zainteresują
 „Złote akcje” bardziej korzystne niż samo złoto?

Oczywiście, niezupełnie trafne jest podawanie cen akcji spółek związanych ze złotem w stosunku do złota (metalu), ponieważ ceny na tym drugim rynku bezpośrednio wpływają na ten pierwszy. Jednakże, akcje złotych górników nie są tak podatne na zmienność jak sam kruszec. A jeśli chodzi o akcje, to w 2020 roku nie były one tak niestabilne, jak w przypadku surowca – komentuje David Jones.

Na poniższym wykresie porównano stopę zwrotu z inwestycji w akcje Barrick Gold (na niebiesko) oraz w złoto (na żółto) na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.

Źródło: Stooq.pl

Warren Buffet, jeden z najpopularniejszych na świecie inwestorów” sam postawił sporo na branżę wydobywczą złota. Zamiast skupiać się na samym surowcu i powiązanych z nim funduszach ETF, nabył udziały bezpośrednio w kopalniach i spółkach zajmujących się produkcją. W połowie sierpnia Wyrocznia z Omaha, a dokładniej reprezentowany przez nią fundusz Berkshire Hathaway, nabył udziały w Barrick Gold o wartości 600 milionów dolarów.

Oprócz Barrick Gold silnie w tym roku zyskują akcje kanadyjskiej spółki Jaguar Mining, odbijając od marcowych dołków o ponad 450% i testując najwyższe poziomy od kilku ostatnich lat. Na parkiecie w Toronto notowana jest również spółka Alacer Gold rosnąca o 170%.

Capitalcom

ETF na akcje kopalni złota

Ciekawym instrumentem, który pozwala inwestować w złoto poprzez ekspozycję na akcje producentów i kopalnia cennego metalu jest również ETF udostępniany przez Vaneck (na NYSE posiada symbol GDX). Vaneck Vectors Gold Miners ETF od początku roku rośnie o 46% gwarantując wyższy zwrot niż złoto.

ETF odzwierciedla notowania indeksu NYSE o nazwie Arca Gold Miners Index, który stara się śledzić ogólną wydajność przedsiębiorstw zaangażowanych w wydobycie złota.

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA CAPITAL.COM

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCena ropy najniżej od 3 miesięcy! Popyt na ropę spadł aż o 10 proc.
Następny artykułUE zwleka z decyzją co do rozliczania transakcji w EUR przez Brexit
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here