Naga MarketsRosja po raz pierwszy historii ma więcej złota niż dolarów w swojej rezerwieWieloletnie dążenie Rosji do stopniowego ograniczania ekspozycji amerykańskich aktywów sprawiło, że udział złota w rosyjskich rezerwach po raz pierwszy przewyższył ilość dolarów. Obecnie wartość złota w rezerwie wynosi 583 miliardy dolarów.

  • Udział złota wynosi około 23% zapasów w rosyjskiej rezerwie
  • Udział dolarów spadł do 22% z ponad 40% w 2018 roku

Rosja dokupuje złoto, udział dolarów w rosyjskiej rezerwie spada

Złoto stanowiło 23% zapasów rosyjskiego banku centralnego pod koniec czerwca 2020 roku – był to ostatni termin, w którym udostępnione były dane dotyczące podziału. Udział dolarów spadł do 22% z ponad 40% w 2018 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Udział złota oraz dolarów w rezerwie Rosji

Zmiana ta jest częścią szerszej strategii nakreślonej przez prezydenta Władimira Putina, mającej na celu zmniejszenie wrażliwości gospodarki Rosji na sankcje USA w obliczu pogarszających się stosunków między tymi krajami. Złoto jest obecnie drugim co do wielkości składnikiem w rosyjskich rezerwach. Pierwsze pozostaje niezmiennie euro, które zajmuje mniej więcej jedną trzecią zapasów. Około 12% stanowi z kolei chiński juan.

Wartości rezerw złota w Rosji sprzyjał 26% wzrost cen tego surowca w okresie od czerwca 2019 roku do czerwca 2020 roku. Jak wynika z raportu bank centralny kupił w tym okresie złoto o wartości 4,3 mld dolarów.

W ciągu ostatnich pięciu lat Rosja wydała ponad 40 miliardów dolarów na zakup złota, co czyni ją największym nabywcą na świecie w tym okresie. Dodatkowo bank centralny poinformował, że przestał skupywać surowiec w pierwszej połowie ubiegłego roku, aby zachęcić górników i banki do większego eksportu i sprowadzenia do Rosji walut obcych po załamaniu się cen ropy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here