Naga MarketsWarren BuffettWarren Buffet powszechnie uznawany jest za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Nawet jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to nie sposób zaprzeczyć, iż jest on najbogatszym inwestorem. Ten amerykański ekonomista, przedsiębiorca i filantrop stoi na czele Berkshire Hathaway, którego wzrost akcji zauważalnie przewyższa stopę zwrotu możliwą do osiągnięcia dzięki inwestowaniu w S&P 500.

  • Warren Buffett pokonał rynek
  • Badacze rozgryźli Wyrocznię z Omaha 

Buffett pokonał S&P 500

W ciągu 55 lat kalendarzowych, od 1965 do 2019 roku, akcje Berkshire Hathaway wzrastały średniorocznie w tempie 18,6 proc. W tym samym czasie, notowania indeksu S&P 500 zyskiwały jedynie 11,8 proc. rocznie (obie wartości uwzględniają reinwestowane dywidendy).

Biorąc jednak pod uwagę, że Warren Buffett skończył niedawno 90 lat, oczywistym jest, że nie będzie stał za sterami swojego wehikułu inwestycyjnego wiecznie. Mimo to, Mark Hulbert wskazuje na łamach MarketWatch, że jeśli jednak ktoś zainwestuje Berkshire lub będzie postępował ze znanymi zasadami inwestowania Buffetta, zyski z jego portfela nie powinny być wcale gorsze, nawet jeżeli miliarder przestanie już analizować rynki i zarządzać spółką.

Złamali “Kod Buffetta”

Wskazuje on, że już kilka lat temu grupa badaczy z AQR Capital Management złamała tzw. Kod Buffetta. Na jego podstawie opracowali oni także mechaniczną strategię inwestycyjną, która na dłuższą metę byłaby równie skuteczna, jak Buffett.

Strategia ta opiera się na doborze spółek posiadających niski stosunek ceny do wartości księgowej, wykazujących zmienność poniżej średniej rynkowej. Zyski tych spółek musza rosnąć jednak w tempie wyższym niż średnia, a znaczna ich część powinna być wypłacana w formie dywidendy.

To właśnie w oparciu o Kod Buffeta, w lipcu 2012 roku, a więc tuż po zakończeniu badań powstał fundusz AQR Large Cap Defensive Style Fund AUEIX. Jak można się domyślać, jest on oferowany przez AQR.

Naukowcy nie oczekują, że ich formuła będzie powielać portfel identyczny z portfelami akcji Berkshire Hathaway. Jednak na podstawie wyników badań powinien on stworzyć listę akcji podobnych do tych, które Berkshire posiadał przez lata – podobnych zarówno pod względem charakterystyki, jak i wyników długoterminowych.

Idealnym potwierdzeniem jego skuteczności jest silna korelacja występująca między funduszem AQR (niebieska linia na poniższym wykresie) a Berkshire Hathaway Buffeta (fioletowa linia na poniższym wykresie).

Są także spółki, które fundusz AQR zakupił do swojego portfela szybciej niż Wyrocznia z Omaha. Idealnym przykładem jest tutaj Kraft Heinz, którego akcje fundusz AQR zakupił w momencie jego utworzenia. W tym czasie Berkshire Hathaway nie miało ani jednej akcji tej spółki. Niedługo potem Buffett ogłosił jednak, że jego firma nabyła 50% udziałów w Heinz.

Od początku istnienia, fundusz AQR wypracował średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 14,4 proc. W tym czasie Berkshire Hathaway wypracowało 12,5 proc. (obie wartości uwzględniają reinwestowane dywidendy).

Mark Hulbert wskazuje, że byłoby zbyt daleko idące oczekiwać, że fundusz AQR będzie w dalszym ciągu osiągał lepsze wyniki niż akcje Berkshire w długim okresie. Istnieją duże różnice pomiędzy funduszem a Berkshire i nieuchronnie będą pewne okresy, w których fundusz nie wyjdzie na prostą.

Jego zdaniem, zakładając jednak, że przyszłość będzie podobna do przeszłości, fundusz powinien przynajmniej dorównać akcjom Berkshire w dłuższej perspektywie czasowej – z Buffettem lub bez.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułS&P 500 z problemami pod koniec roku, ocenia David Jones (Capital.com)
Następny artykułS&P 500 futures skromnie odbija, cena ropy próbuje szukać stabilizacji: Emini Trader
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here