Naga MarketsOstatni tydzień kwietnia na rynku surowców rolnych minął pod znakiem wzrostów. Zwyżkowały ceny wszystkich zbóż, ale najbardziej znaczący mogliśmy zaobserwować na rynku kukurydzy. Cena tego surowca zbliża się do psychologicznego poziomu 400 USD za 100 buszli, który jednocześnie stanowi lokalny szczyt, niezdobyty od 2017 roku.

Stronę kupujących istotnie wsparł raport IGC (Międzynarodowa Rada Rynku Zbóż) według którego wynika, że zapasy kukurydzy w nadchodzącym sezonie wyraźnie się zmniejszą, mimo zwiększonej prognozy produkcji tego zboża. Raport zakłada spadek zapasów aż o 45 milionów, do 262 milionów ton. To również najniższa wartość od 5 lat. Co więcej, po odnotowaniu rekordu konsumpcji w tym sezonie na poziomie 1,075 miliarda ton, w następnym sezonie wielkość konsumpcji ma wynieść aż 1,099 miliarda ton. W czwartek natomiast agencja USDA opublikowała dane odnośnie eksportu. Dowiadujemy się z nich, że eksport kukurydzy zanotował wyraźny spadek – w zeszłym tygodniu 620,5 tysięcy. To o niemal o połowę mniej niż tydzień wcześniej (1,2 miliona ton).

Dla inwestorów w najbliższych dniach kluczowa będzie poniedziałkowa informacja na temat postępu zasiewów w Stanach Zjednoczonych. Ostatni odczyt pokazał, że zrealizowano dopiero 22,5% planowanego zasiewu kukurydzy. Nie jest to powód do paniki, ponieważ rynek zdyskontował tą informację, gdy do inwestorów docierały wiadomości o niekorzystnej pogodzie na początku wiosny.

W kontekście zbliżającego się miesiąca warto pamiętać o aspekcie sezonowości na rynku kukurydzy. Opierając się o 10 letnią średnią, to właśnie w kwietniu ceny kukurydzy najczęściej osiągają swoje maksima. (https://comparic.pl/zarabiac-sezonowosci-rynkow-rolnych/)

Rys.1 Sezonowość na rynku kukurydzy.

Z perspektywy analizy technicznej, rynek kukurydzy wybił się kanału spadkowego i silnym impetem zbliża się do tegorocznych szczytów. Potencjalnego oporu szukajmy na wykresie tygodniowym, gdzie zaznaczona strefa wskazuje na możliwe wyhamowanie cen w okolicach 404-397 USD za 100 buszli. Uwzględniając przewagę sezonowości, to w tym miejscu będę poszukiwał setupu do zajęcia pozycji krótkich.

Wszystkie analizy mojego autorstwa możesz śledzić pod tagiem – raport surowcowy.

Rys.2 Cena kukurydzy na wykresie dziennym.
Rys. 3 Cena kukurydzy na wykresie tygodniowym.

Spekulację na rynku zbóż umożliwia TMS Broker – wypróbuj dziś!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here