Naga MarketsW piątek, punktualnie o godzinie 13:30 poznaliśmy nie tylko najnowsze wyliczenia kanadyjskiej sprzedaży detalicznej i tamtejszy wskaźnik CPI za luty, ale i zmianę w wartości zamówień na środki trwałe w USA. Jak lepsze od prognozowanych dane wpływają na wycenę USDCAD? 


Zarówno doniesienia z Kanady jak i Stanów Zjednoczonych okazały się lepsze od prognoz ankietowanych ekonomistów, co w obu przypadkach powinno przekładać się na wzrost popytu na daną walutę. Przyglądając się bliżej opublikowanym raportom zauważamy, że zawsze mogło być lepiej.

Dane z Kanady

Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 0,3% do poziomu 49,9 mld USD. Największymi kontrybutorami we wzroście wskaźnika okazały się sklepy wielobranżowe.

Sprzedaż wzrosła w 7 z 11 podsektorów, co stanowi aż 63% handlu detalicznego. Wyłączając sprzedaż pojazdów mechanicznych oraz części do nich wskaźnik wzrósł o 0,9%. Po usunięciu skutków zmian cen sprzedaż detaliczna w ujęciu ilościowym wzrosła w styczniu o 0,1%.

Lepiej ma się również poziom inflacji konsumenckiej w Kanadzie. Wskaźnik wzrósł w lutym o 2,2% w ujęciu rocznym, przyspieszając po 1,7% wzroście w styczniu.

Wszystkie osiem głównych komponentów zwiększyło się z roku na rok w lutym. Koszty energii były o 5,3% wyższe w porównaniu z lutym 2017 r., Po wzroście o 2,4% rok do roku w styczniu. Wzrosty cen benzyny w ujęciu z roku na rok (+ 12,6%) oraz gazie ziemnym (+ 0,8%) były większe w lutym niż w styczniu – czytamy w raporcie StatCan.

Lepiej także w Stanach

Piątkowe dane ze Stanów dotyczą zamówień amerykańskich przedsiębiorców na środki trwałe. A te okazały się być sporo wyższe niż przed miesiącem. Wzrost wartości zakupionych dóbr szacuje się na 3,1% w momencie, gdy w styczniu wskaźnik zniżkował o podobną wartość (-3,5%).

Handlujesz na danych? Sprawdź zalety opcji waniliowych!

Bazowy wskaźnik zamówień na dobra trwałe nie wliczający środków wydanych na pojazdy mechaniczne wyniósł w lutym 1,2% w skali miesiąca. W styczniu wartość wskaźnika spadała w ujęciu miesięcznym o 0,2%.

Reakcja rynku

Zazwyczaj najaktywniejsza para w momencie jednoczesnych publikacji z USA oraz Kanady czyli USDCAD wyraźnie zniżkuje. Świeczka M30 rozpoczęta w momencie publikacji danych testuje obecnie okolice 1,2850:

Rzut oka na wykres EURCAD utwierdza nas w przekonaniu, że reakcja USDCAD spowodowana jest wzrostem presji zakupowej na dolara kanadyjskiego:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here