Naga MarketsZGH Bolesław uruchomiły halę elektrolizy cynku w Bukownie za ok. 295 mln złZakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław (ZGH Bolesław) – spółka zależna Stalproduktu – zakończyły realizację kluczowej inwestycji, tj. nowej hali elektrolizy cynku, tzw. hali wanien, podał Stalprodukt. Koszt realizacji całej inwestycji wyniósł ok. 295 mln zł.

ZGH Bolesław informuje o uruchomieniu kluczowej inwestycji w segmencie cynku

“Zarząd ZGH “Bolesław” informuje o uruchomieniu kluczowej inwestycji w segmencie cynku, tj. nowej hali elektrolizy cynku, zlokalizowanej na terenie huty cynku w Bukownie. Koszt realizacji inwestycji wyniósł ok. 295 mln zł, z czego kwota ok. 38 mln zł stanowi współfinansowanie tej inwestycji z NCBR w ramach programu Inteligentny Rozwój” – czytamy w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Innowacyjny charakter stosowanej technologii polega na możliwości produkcji cynku z surowców pochodzących w 50% z recyklingu, dokładniej z recyklingu zawierających cynk odpadów z hutnictwa stali oraz z recyklingu zmagazynowanych na tzw. stawach osadowych odpadów z procesu flotacji rud cynkowo-ołowiowych, podano także.

“Tak wysoki stopień wykorzystania surowców wtórnych zapewni spółce większą elastyczność w zarządzaniu dostawami surowców z różnych źródeł. Nowa hala elektrolizy cynku umożliwia również zwiększenie produkcji cynku elektrolitycznego z aktualnych 80 000 ton/rok do 100 tys. ton/rok. Spółka zakłada stopniowe dochodzenie do wykorzystania zwiększonych zdolności produkcyjnych w okresie następnych 2-4 lat, stosownie do potrzeb rynkowych” – czytamy dalej.

Dodatkowe korzyści wynikające z realizacji inwestycji: obniżenie – w wyniku automatyzacji procesu – zatrudnienia w hucie o ok 75 osób, zmniejszenie energochłonności procesu produkcji cynku o ok. 50 kWh /t – ok.2%,oraz obniżenie kosztów zakupu surowców ze względu na większy udział surowców pochodzących z recyklingu, podano również

Jednocześnie zarząd informuje o zaprzestaniu produkcji cynku z wykorzystaniem instalacji “starej” hali elektrolizy cynku z dniem 17.12.2020 r.

Spółka przypomniała, że pierwotnie koszt realizacji inwestycji został oszacowany na 240 mln zł.

“Różnica pomiędzy kwotą przewidzianą do poniesienia a kwotą rzeczywistych wydatków tj. ok. 55 mln zł wynika z następujących czynników:

1. budżet inwestycji został ustalony na podstawie posiadanej koncepcji i wstępnych ofert cenowych, niestety finalne ceny zakupu niektórych urządzeń i wyposażenia hali elektrolizy cynku okazały się wyższe niż przewidywano,

2. w trakcie budowy Hali dokonano kilku zmian projektowych, które wpłynęły na zmianę gabarytów budynku Hali Wanien co pociągnęło za sobą dodatkowe koszty” – czytamy także.

Zaplanowany pierwotnie termin zakończenia realizacji inwestycji uległ przesunięciu ze względu na zmiany dokonane w pierwotnej koncepcji oraz wprowadzenie stanu epidemii, podsumowano.

Stalprodukt to producent i dystrybutor wyrobów stalowych. Akcje spółki notowane są na GPW od 1997 r. jej skonsolidowane przychody sięgnęły 3,82 mld zł w 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here