Naga Marketsźródło: maklerska.pl

Ostatnio, w dość krótkim czasie przeczytałem kilka książek popularnonaukowych, jedna po drugiej. Wszystkie dotyczyły świata finansów i choć nie traktowały stricte o strategiach czy edukacji, to można z nich było wynieść sporo ciekawych informacji.

Każda z książek dotyczyła tego co dzieje, a w wielu przypadkach raczej działo się na Wall Strett. Każda też przedstawia nieco inne spojrzenie i zupełnie inne historie, ale co istotne wszystkie trzy osadzone są w podobnym czasie i opowiadają o prawdziwych wydarzeniach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pierwsza z przeczytanych książek to “Ciemna strona Wall Street” Turney’a Duffa. Na wstępie muszę przyznać, że czyta się ją bardzo dobrze z uwagi na krótkie rozdziały i luźny język. Jest to także pozycja najmniej traktująca o tradingu, a najwięcej uwagi poświęcone w niej zostało załatwianiu interesów w imprezowym stylu, co dla głównego bohatera i jednocześnie autora książki skończyło się wycieczką z wyżyn na samo dno.

Przypadkowe spotkanie z Wall Street

Historia Turney’a rozpoczyna się jeszcze zanim zaczął pracę na Wall Street, którą de facto zdobył w sposób raczej przypadkowy, po znajomości. Do Nowego Jorku udał się bowiem w poszukiwaniu zatrudnienia w innej branży. Jakiej? Tego nie zdradzę, ale podpowiem tylko, że miała ona bezpośredni związek z powstaniem tej książki. Kiedy znalazł się w Nowym Jorku nie wiedział nawet co to Goldman Sachs.

Trudności z poszukiwaniem pracy w wybranym zawodzie skłoniły go do kontaktu ze swoim wujkiem, który w świecie finansów zakorzeniony był już od wielu lat. Ten skierował go do banków z Wall Street i po wielu próbach, Turneyowi udało się w końcu znaleźć pracę w Morgan Stanley na stanowisku asystenta sprzedaży.

Poznaj byłego tradera z Wall Street – Antona Kreila na FxCuffs 2017 >>

W tym miejscu warto odnieść się do angielskiego tytułu książki “The Buy Side: A Wall Street Trader’s Tale of Spectacular Excess”. Buy side to tak zwana strona kupna, czyli klient. Jeśli jest strona kupna to oczywiście musi być też strona… sprzedaży. Jak mawiał sam Turney: “Strona sprzedażowa darzy klienta uwielbieniem”. I to właśnie po tej stronie początkowo był Turney, co nie do końca mu się podobało.

Przejście na stronę kupna

Duff przez kilka lat piastował swoje stanowisko w Morgan Stanley, jednakże jego ambicje sięgały pracy tradera – chciał przejść na stronę kupna. Zaczął więc rozglądać się za zmianą dotychczasowego zatrudnienia i dzięki znajomościom jakie wcześniej nawiązał – udało mu się. Tak trafił do jednego z największych funduszy hedgingowych, założonego jeszcze w latach 90-tych, który nazywał się Galleon Group. Fundusz ten został po wybuchu globalnego kryzysu finansowego okryty złą sławą i chyba większość osób, które interesują się tym tematem, znały już wcześniej jego nazwę.

Właśnie między innymi z uwagi na pracę Turneya w Galleonie warto zagłębić się w opisywaną książkę, gdyż bohater przedstawia, co prawda zdawkowo, ale jednak, różne mechanizmy działania traderów, które nie do końca były etyczne, czy legalne. Można więc dowiedzieć się nieco więcej jak od kuchni wyglądał insider trading. Co ciekawe, we wszystkich trzech książkach jakie ostatnio przeczytałem pada nazwa funduszu Galleon Group, który założył Raj Rajartnam, skazany z resztą za oszustwa na 11 lat więzienia i łączną karę w wysokości 150 mln $.

Wycieczka na dno

Bezpośrednio z Galleona, Turney przeszedł płynnie do kolejnego funduszu, a mianowicie Argus Partners. Argus założył Krishen Sud, po odejściu z Galleon Group, gdzie dla swojego funduszu zarobił setki milionów dolarów. Jak opisuje Turney: “Na tyle innych ludzi i postaci z Wall Street, które miałem okazję poznać, Krishen przedstawia się jako pozytywny bohater. Jako człowiek uczciwy, sprawiedliwy i ciężko pracujący zupełnie nie wpisuje się w stereotyp złego zarządzającego portfelem.” Jako ciekawostkę mogę podać, że Krishen jest cały czas aktywny na rynku, obecnie jako Portfolio Manager w Sivik Global HealthCare LLC.

Dopiero w tej części książki można dowiedzieć się jakim uwielbieniem sprzedawcy obdarzali stronę kupna. O ile wcześniej było więcej tradingowych tematów, tutaj zeszły one na boczny plan i górę wzięło życie nocne oraz różnorakie ekscesy głównego bohatera.

Do życia Turneya na dobre zagościła już kokaina oraz inne narkotyki, których nie brakowało na częstych imprezach. Wcześniej piął się w górę, lecz z czasem, kiedy nałóg już przejął nad nim kontrolę, wkroczył na równie pochyłą.

Nałóg zwyciężył do tego stopnia, że kontynuacja pracy w Argus Partners była niemożliwa. W międzyczasie Turney zawarł związek małżeński, a także urodziła mu się córka. Po odwyku znalazł pracę w J. L. Berkowitz, jak się okazało była to jego ostatnia posada po stronie kupna. Mimo kolejnej propozycji, po kolejnym odwyku wybrał zupełnie inną drogę… ale o tym możesz już doczytać samodzielnie 😉

Tak czy Nie

Jak pisałem na wstępie, na pewno nie jest to książka, która sprawi, że staniesz się lepszym traderem. Brak w niej bowiem konkretnych strategii, czy wskazówek pomocnych w rozwoju, szczególnie tradera detalisty. Jeśli szukasz czegoś takiego, to na pewnie NIE tutaj.

Jednak nie samym tradingiem człowiek żyje i jeśli lubisz historie o Wall Street, chcesz poczuć jej atmosferę, podobał Ci się film lub książka pt. “Wilk z Wall Street” to wtedy TAK, dobrze trafiłeś. Mi osobiście, przeczytanie tej pozycji zajęło kilka wieczorów, więc mogę uznać ją za raczej wciągającą.

Poza tym, książka może być również ostrzeżeniem przed tym jak powoli zatraca się moralność. Nie mam na myśli tylko nałogu jakiemu uległ Turney Duff, ale też moralność całej Wall Street, gdzie tak naprawdę w większości przypadków człowiek jest warty tylko tyle, ile wynosi kwota jego rocznej premii.

Książka dostępna jest między innymi w księgarni internetowej Maklerska.pl >>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here