Naga Markets

Ethereum równo rok po przejściu na algorytm konsensusu proof of stake, 15 września uruchomił najnowszą sieć testową Holesky. Wraz z nową siecią Ethereum pożegna się ze swoją największą istniejącą siecią testową, Goerli. Jednak ostatecznie uruchomienie nie poszło zgodnie z planem.

  • Nowa sieć testowa będzie miała znacznie więcej walidatorów i większe możliwości dla programistów w porównaniu z obecnymi sieciami testowymi.
  • Największa dotychczasowa sieć testowa, Goerli, zostanie wycofana w pierwszej połowie 2024 roku.
  • Pierwsza próba uruchomienia Holesky nie powiodła się, kolejne próby nastąpią w najbliższych tygodniach.

Goerli to przeszłość

Obecnie Ethereum ma dwie główne sieci testowe: Goerli i Sepolia. Sieci przypominają kopie oryginalnego blockchainu Ethereum, ale służą specjalnie do testowania nowych aplikacji i symulowania transakcji.







Kiedy w 2019 r. ustalano limit goETH, architekci Goerli nie przewidywali, z jaką aktywnością ostatecznie spotka się sieć – ostatecznie stając się głównym poligonem testowym dla masowej aktualizacji Ethereum Merge i późniejszych udoskonaleń konsensusu PoS. „Nie wiedzieliśmy prawie nic i nie można było dokładnie przewidzieć, gdzie Ethereum będzie znajdować się tak daleko w przyszłości” – powiedział jeden z głównych developerów Ethereum Jayanthi.

Goerli i Sepolia są obsługiwane przez mniejszy podzbiór walidatorów niż główny łańcuch Ethereum, a niektórzy programiści uważają, że te mniejsze zestawy walidatorów stanowią problem. Ethereum pożegna się z Goerlim w pierwszej połowie 2024 r. Holesky stanie się wówczas największą istniejącą siecią testową Ethereum z co najmniej 1,4 milionami walidatorów w porównaniu do 700 000 w sieci głównej.

Holesky to przyszłość

Sieć nazwana na cześć stacji kolejowej w Pradze, ma cel by stać się większą siecią niż główna sieć Ethereum. Pojawia się po latach rozwoju społeczności programistów Ethereum. W miarę jak coraz więcej programistów zalewało ekosystem, Goerli nie był w stanie sprostać wymaganiom testowym coraz bardziej złożonej infrastruktury i ulepszeń.

Powiększając Holesky, programiści teoretycznie będą mogli testować infrastrukturę i aktualizacje w bardziej rygorystycznych warunkach, co oznacza, że ​​testy, które przebiegną bezproblemowo na Holesky, powinny z mniejszym prawdopodobieństwem napotkać nieprzewidziane problemy w sieci głównej.

Kolejną z wyróżniających cech Holesky jest dostarczenie około 1,6 miliarda eteru sieci testowej. Ta znacząca zmiana ma na celu naprawienie przeszkód napotykanych przez programistów w dotychczasowych sieciach testowych. Ogromna ilość eteru sieci testowej zapewni społeczności programistów Ethereum łatwiejszy dostęp do testowania inteligentnych kontraktów na Holesky.

Pierwsze wydobyte bloki na Holesky można zobaczyć za pomocą eksploratora blockchain stworzonego w celu monitorowania nowej sieci testowej beaconcha.in

Nowa sieć nie będzie ostatnią w historii modernizacją środowiska testowego Ethereum. Według otrzymanych informacji, najprawdopodobniej przestanie być wspierane w 2028r.

Pozostałe testnety

Ethereum, w swojej ośmioletniej historii korzystała z kilku sieci testowych. Uruchomiony w 2016 roku Ropsten zastąpił Morden, pierwszą w historii sieć testową dla Ethereum potwierdzającą pracę (PoW). Ropsten był stanowiskiem testowym wszystkich głównych aplikacji dApp Ethereum (ETH), z których korzystamy, i pierwszą siecią testową, która została „połączona”, gdy Ethereum testowało przejście z PoW do PoS.

W 2017 roku firma Ethereans uruchomiła Rinkeby, sieć testową opierającą się o konsensus Clique proof-of-authority (PoA), który jest zmodyfikowaną wersją dowodu stawki (PoS).

Kolejną siecią testową jest Sepolia, która jest nowsza od Goerli i różni się nieco swoją konstrukcją, np. posiada nieograniczoną ilość ETH. Oczekuje się, że pozostanie główną siecią do testowania aplikacji opartych na Ethereum. Z drugiej strony Holesky ma zająć miejsce Goerliego jako główny poligon doświadczalny dla infrastruktury Ethereum i aktualizacji protokołów podstawowych.

Holesky, Startujemy

W sieci testowej Holesky Ethereum podczas uruchamiania wystąpił błąd, który będzie wymagał kolejnej próby uruchomienia, stwierdzili 15 września członkowie społeczności i programiści.

Badacz Ethereum Diederik Loerakker, znany również jako protolambda, napisał, że jeden z programistów wprowadził pewne dane w niewłaściwej części plików genezy sieci. Według Loerakkera spowodowało to błędną konfigurację, która spowodowała niemożność uruchomienia sieci testowej. Dodał, że „podobno inne parametry forka są niezgodne”, ale nie podał dalszych szczegółów tych problemów.

Ponowne uruchomienie spodziewane jest w nadchodzących tygodniach. Następna próba może nastąpić już 22 lub28 września.

Chociaż programiści wkrótce ponownie uruchomią Holesky, dokładna data tego wydarzenia jest nadal niejasna. Nethermind, grupa badawczo-inżynieryjna Ethereum, powiedziała, że ​​programiści ponownie uruchomią Holesky za tydzień. To pozornie oznacza, że ​​następna próba odbędzie się 22 września. Tymczasem współpracownik Ethereum i członek Sigma Prime, Michael Sproul, zasugerował, że Holesky powinien zostać ponownie uruchomiony 28 września. Data ta przypada prawie dwa tygodnie później niż pierwsza próba uruchomienia sieci.

Niezależnie od opóźnień problem nie dotyczy głównej sieci Ethereum, która odpowiada za transakcje o realnej wartości. Beaconchain.eth potwierdził to , pisząc, że premiera Holesky „nie przebiegła zgodnie z oczekiwaniami, ale po to właśnie istnieją sieci testowe”.

Autor poleca również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Absolwent Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, ze specjalizacją „Psychologia Przedsiębiorczości i Zarządzania”. Również absolwent studiów podyplomowych uczelni SGH na kierunku „Blockchain – Biznes, Prawo, Technologia”. Od wiosny 2021r. mocno związany z rynkiem kryptowalut, któremu poświęca większą część dnia. Od września 2021r. członek zarządu KryptoEkipy, zrzeszającej największą społeczność kryptowalutową w Polsce, od niedawna także członek Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain (SXB). Prelegent na największych eventach kryptowalutowych w Polsce takich jak CryptoVerse czy Invest Cuffs. Od strony zawodowej na stanowisku blockchain QA, wspiera nowopowstającą giełdę kryptowalut, a także w wolnych chwilach wspiera projekty przy budowaniu społeczności i community managemencie, kojarzony także z twittera gdzie jako „Kryptokoks_” dzieli się swoją wiedzą, uwagami i przemyśleniami. Prywatnie ojciec wspaniałej 2,5-letniej córeczki i fan sportów siłowych.